Na jakie ogrodzenie domu musimy mieć pozwolenie?

Na jakie ogrodzenie domu musimy mieć pozwolenie?

Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia? A może wystarczy tylko zgłoszenie inwestycji do odpowiedniego urzędu? Czy konieczne jest zachowanie przy tym określonej odległości od granicy działki? Jaką maksymalną wysokość może mieć płot? Na te pytania warto poznać odpowiedź, zanim rozpoczniemy inwestycję w zabezpieczenie terenu. Podpowiadamy więc, jakich formalności trzeba dopełnić, aby ogrodzić posesję zgodnie z prawem.

 

Z grodzeniem działki, poza wyborem odpowiedniego rozwiązania i jego montażem, związane są również kwestie formalne, które mogą wpływać na kształt inwestycji. Zapoznanie się z przepisami prawa budowlanego w tym zakresie pozwoli nam więc uniknąć przykrych niespodzianek i zrealizować prace zgodnie z obowiązującymi wymogami.

 

Na jakie ogrodzenie domu musimy mieć pozwolenie?Fortlook ogrodzenie panelowe

Kiedy należy zgłosić budowę ogrodzenia do odpowiedniego organu?

To czy budowa wymaga zgłoszenia do określonych organów, zależy od parametrów i usytuowania ogrodzenia. Jeśli planujemy postawić je tuż przy drodze gminnej, powiatowej czy wojewódzkiej, musimy powiadomić o tym fakcie starostwo powiatowe lub urząd miasta. Dlaczego? Nasza inwestycja nie może stwarzać ryzyka ograniczenia widoczności dla kierowców. Zgłoszenie konieczne jest także, gdy wysokość płotu przekracza 2,2 m od poziomu terenu. Należy to zrobić minimum na 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Tyle czasu urzędnicy mają bowiem na zapoznanie się z wnioskiem, który powinien zawierać: rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania robót, a także oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane (czasem konieczne są także szkice planowanego ogrodzenia). Jeśli przed upływem tego terminu, nie otrzymamy sprzeciwu (zazwyczaj pojawia się on, gdy budowa ogrodzenia narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego; od decyzji tej przysługuje jednak odwołanie do organu drugiej instancji), możemy zacząć prace. Jeśli nie spełnimy tych formalności, inwestycja może zostać uznana jako samowola budowlana, a nam może grozić np. kara grzywny czy też konieczność rozbiórki płotu. Pozwolenie na budowę ogrodzenia wymagane jest tylko wówczas, gdy pełni ono funkcję muru oporowego i chcemy zabezpieczyć teren przed obsuwaniem się.

 

Czytaj również: Gdzie zamówić ogrodzenia, bramy i furtki? U producenta, czy w markecie?

 

Na jakie ogrodzenie domu musimy mieć pozwolenie?Fortlook  ogrodzenie panelowe

Jakie są zasady stawiania ogrodzenia?

Jeśli planujemy wykonać ogrodzenie na granicy działki, musimy uzyskać zgodę sąsiada (nie jest wymagana, gdy odsuniemy się od granicy). Taką inwestycję można zrealizować wspólnie – wówczas obie strony będą partycypować w kosztach zakupu, montażu i utrzymania jej w należytym stanie. Z kolei od strony ulicy, płot nie może wychodzić poza linie rozgraniczające drogę. Wysokość ogrodzenia może być ograniczona tylko miejscowym planem zagospodarowania, podobnie jak rodzaj przęseł – pełnych lub ażurowych. Pamiętajmy jednak, że projekt ogrodzenia nie może zawierać ostrych elementów (np. drutu kolczastego czy tłuczonego szkła) poniżej wysokości 1,8 m, gdyż mógłby stwarzać zagrożenie dla ludzi. Każdy płot musi posiadać ponadto bramę o szerokości co najmniej 2,4 m oraz furtkę o minimalnej szerokości 0,9 m, które otwierają się do wewnątrz.

 

Ogrodzenie, ogrodzeniu nierówne – jakie sprawdzi się najlepiej?

Gdy wszystkie formalności mamy już za sobą, nie pozostaje nic innego niż rozpoczęcie prac. Obecnie inwestorzy coraz częściej wybierają ogrodzenia panelowe, gdyż charakteryzują się one najlepszą jakością w stosunku do ceny. Mają ciekawy design, dopełniający modernistyczne projekty domów, a przy tym są bardzo trwałe. Z uwagi na ażurowe wykończenie świetnie wpisują się ponadto w inwestycje, które chcą zachować kontakt z naturą. Odgradzają nas od otoczenia w sposób dyskretny, nie przytłaczając piękna przyrody. Chcemy bowiem czerpać to, co najlepsze z nowoczesnych technologii, a równocześnie otaczać się zielenią. Panelowe ogrodzenia stanowi ponadto świetną podporę dla roślin pnących, dzięki którym uzyskanym naturalny dekoracyjny efekt i odrobinę więcej prywatności. – Panelowe ogrodzenia Fortlook cechuje duża odporność na korozję z uwagi na zaawansowane technologie użyte przy produkcji. Nasze produkty są malowane proszkowo, dzięki czemu powłoka jest bardzo wytrzymała i nie wymaga ciągłej konserwacji. Co więcej, realizujemy zamówienia w bardzo krótkim czasie, co nas wyróżnia na rynku: w ciągu 7 dni dostarczamy rozwiązania standardowe, a 14 dni przygotowywane według specyfikacji klienta – mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych.

 

Na jakie ogrodzenie domu musimy mieć pozwolenie?Fortlook ogrodzenie panelowe

Czytaj również: Czy budowę ogrodzenia domu należy zgłosić właściwym urzędom?

 

Pamiętajmy, że budowa ogrodzenia może wymagać wykonania w określonych przypadkach czynności urzędowych. Dodatkowo zadbajmy o to, aby projekt był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, sprawdźmy, co w naszej okolicy jest dozwolone, a jakich rozwiązań powinniśmy unikać.

Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 548 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 192 Grupa: Firmy budow... Ja też sobie mogę dodać coś do tego kotła, bo sądzę, że jak już sobie polecamy, to sprawdzone firmy, a nie jakieś krzaki za przeproszeniem. http://www.cm-constr...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 168 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • blacha trapezowa Liczba postów: 123 Grupa: Robimy dach W takim razie jeżeli będziecie szukali do swojego domu również dobrej jakości materiałów do uszczelnienia, izolacji oraz pokryć dachowych to ze swojej strony śm...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 171 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Rozbiórki Liczba postów: 101 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17075 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 176

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >