Najnowszy raport rynkowy

Najnowszy raport rynkowy

Listopad przyniósł nie najlepsze informacje dla osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Podobnie jak przed miesiącem istotnie wzrosło bowiem oprocentowanie kredytów w złotych. Czytaj dalej

 

KREDYTY HIPOTECZNE

Przeciętne (mediana) oprocentowanie wynosi obecnie 6,22%. Od początku roku wzrosło już o prawie 0,7 pkt. proc. Główną tego przyczyną jest wzrost WIBORu. Obecna wartości stawki WIBOR 3M wynosi 4,97%. Od początku roku wzrosła więc ona o ponad 1 pkt. proc. Dotychczas było to jednak łagodzone spadkiem marż kredytowych. W listopadzie przeciętna marża jednak nie spadła, lecz nieznacznie wzrosła (z 1,25% do 1,27%), co nie pozostało bez wpływu na poziom oprocentowania.

 

W listopadzie po raz kolejny spadła również przeciętna zdolność kredytowa. Główną przyczyną spadków jest najprawdopodobniej stopniowe wprowadzanie przez banki zmian w zasadach wyliczania dostępnej kwoty kredytu. Już tylko do końca roku banki mają bowiem czas na dostosowanie swoich procedur do zapisów Rekomendacji S.

 

Czytaj również: Za małe mieszkania zapłacimy więcej

 

Rekomendacja S określa, że banki, na potrzeby wyliczania zdolności kredytowej, muszą przyjmować założenie, że kredyt będzie spłacony w okresie nie dłuższym niż 25 lat. Dodatkowo w przypadku kredytów walutowych maksymalny stosunek raty do dochodów nie będzie mógł być wyższy niż 42%. W największym stopniu spadek zdolności dotknie więc osoby o dochodach powyżej średniej zainteresowanych kredytem walutowym. Według obecnie obowiązujących regulacji ich rata może bowiem stanowić nawet 65% dochodu.

 

 

 

 

 

 

 

CENY OFERTOWE

Ceny nieruchomości spadają coraz szybciej, a spadki w ostatnim miesiącu są najwyższe od dwóch lat. W listopadzie mieszkania potaniały średnio o 1,5% (średnia dla 15 polskich miast). Przy czym w Sopocie spadek wyniósł aż 4,2%, w Gdańsku i Gdyni po 3%. Kolejna poważna obniżka miała miejsce w Łodzi, gdzie w średnia cena ofertowa jest niższa o 2,8% niż w październiku.

 

W ciągu ostatnich 3 miesięcy najbardziej, bo o 6,4% spadła średnia cena ofertowa w Sopocie, o ponad 3% spadły ceny we Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Toruniu i Opolu. W rezultacie mieszkania w Łodzi są o prawie 11% tańsze niż przed rokiem, we Wrocławiu i Gdańsku o niemal 9 procent. Obniżki to trwała tendencja z ostatnich kilkunastu miesięcy i brak jest jakichkolwiek przesłanek, które wskazywałyby, że spadki się zatrzymają. W kwietniu 2007 roku, kiedy dowiedzieliśmy się że zostaniemy współgospodarzami Euro 2012, zastanawialiśmy się jak bardzo ten fakt wpłynie na ceny nieruchomości.

 

Czytaj również: Co czeka rynek mieszkaniowy w 2012 roku?

 

„Efekt Euro 2012 na rynku nieruchomości” jest trudny do oszacowania. Śmiało można stwierdzić, że inwestycje infrastrukturalne, aktywizacja miast, dzielnic i całych regionów pozytywnie  stymulowały polski rynek nieruchomości. Być może uchroniły go przed głębokim kryzysem. Nie należy się jednak spodziewać, iż rynek nieruchomości zyska w 2012 roku, kiedy mistrzostwa będą się odbywały. Przed nami realna wizja kryzysu gospodarczego, którego nie złagodzi nawet fiesta i optymizm kibiców, chyba że Polacy zostaną mistrzami Europy…

 

 

 

 

 

Kim są i czego szukają Internauci w serwisach ogłoszeniowych?

Aktualnie mieszkań szukają ludzie w wieku do 34 lat, stanowią oni ponad 58% wszystkich szukających; 38% to osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia.

 

 

46,34% wszystkich poszukujących nieruchomości to gospodarstwa 3 osobowe i mniejsze. Z uwagi na trendy socjologiczne, czyli przede wszystkim opóźnienie momentu zawierania związku małżeńskiego, a następnie decyzji o posiadaniu dzieci, osoby te poszukują przede wszystkim mieszkań dwupokojowych, które zaspokajają ich potrzeby mieszkaniowej. Nie można jednak nie zauważyć, że największą część rynku stanowią gospodarstwa 4-osobowe (35,41%), których potrzeby są większe.

 

Czytaj również: Kawalerki dobrze sprzedającymi się mieszkaniami

 

W okresie 2007-2008, kiedy polityka kredytowa banków była bardzo liberalna, kupujący decydowali się na kredyty w maksymalnej wysokości (wyczerpujące ich zdolność kredytową) i chętnie kupowali mieszkania większe niż ich realne potrzeby (większy metraż mieszkań 2-pokojowych, a także mieszkania 3-pokojowe i większe). Aktualnie ze względu na trudniejszy dostęp do gotówki (kredytów) skłonność do kupowania mieszkań większych naturalnie się zmniejszyła. Zwiększone zainteresowanie mieszkaniami małymi to jeden z przejawów kryzysu.

 

 

Z badań Szybko.pl wynika, że 23% potencjalnych kupców szuka mieszkań do 200 tys. złotych; 29% od 200 do 300 tys., a kolejne 20% od 300 do 400 tys.

 

 

2011-12-07
Źródło: METROHOUSE & PARTNERZY S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Kolekcja mebli NOAH firmy Panda doceniona w konkur... Liczba postów: 1 Grupa: Aktualności Wszystko w jednym miejscu - https://www.sprzet-fryzjerski.pl/ No i tak radzę podejść do tego tematu. Kwestia taka, jaki macie budżet, ale wiadomo, że w tej bran...
  • Drewniany dom Liczba postów: 78 Grupa: Trudne tema... Posiadając taki dom warto zadbać o to, aby wszelkie dodatki pasowały do wystroju takiego domu. Takie kominki Trzebinia będą z pewnością klasowym dodatkiem!
  • Jaki monitoring domu wybrać? Liczba postów: 197 Grupa: Trudne tema... Warto mieć w domu takie zabezpieczenie. Co prawda nie mam jakiegoś tam wypasionego monitoringu tylko zwykłe kamerki wewnętrzne wifi i gdziekolwiek jestem mogę....
  • Opony na lato Liczba postów: 108 Grupa: Trudne tema... Zakup opon to jedno. Trzeba w celu ich wymiany udać się do jakiegoś zakładu wulkanizacyjnego, najlepiej sprawdzonego. Ja od kilku sezonów korzystam z usług mobi...
  • Jaki samochód dla firmy? Liczba postów: 929 Grupa: Trudne tema... Moim zdaniem świetną opcją jest kupno samochodu powypadkowego na aukcjach. Konkretnie mowa tutaj o aukcjach ze strony https://www.autota.eu/pl , bo mają tam spr...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17205 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 452

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >