Norma normie nierówna, czyli o czym trzeba pamiętać, kupując ogrodowy domek dla dzieci?

Norma normie nierówna, czyli o czym trzeba pamiętać, kupując ogrodowy domek dla dzieci?

Ogród to nie tylko miejsce do spokojnego wypoczynku, to również idealna przestrzeń do zabawy dla dzieci. Aby była ona bezpieczna i funkcjonalna dla najmłodszych, trzeba wcześniej zadbać o odpowiednie jej przygotowanie. Czytaj dalej

 

Warto już na etapie planowania zastanowić się nad rodzajem obiektów, które chcielibyśmy postawić w przydomowej strefie dla najmłodszych, tworząc ciekawy plac zabaw, idealny dla wielu radosnych zabaw.

 

Przepisy prawne a place zabaw w przydomowych ogrodach

Jeśli planujemy stworzenie placu zabaw z domkami dla dzieci w naszym ogrodzie, nie musimy koniecznie kupować produktów certyfikowanych. Zobowiązani są do tego wyłącznie organizatorzy placów zabaw w przestrzeni publicznej.

 

Mimo to, warto zakupić produkty posiadające tego typu potwierdzenia. Dlaczego? Ponieważ musiały przejść restrykcyjne procesy certyfikacyjne, aby je otrzymać, co w pewnym stopniu gwarantuje, że są bezpieczne dla najmłodszych. W polskim prawodawstwie bezpieczną nawierzchnię i wyposażenie placów zabaw określają normy należące do grupy PN-EN 1176.

 

Norma normie nierówna, czyli o czym trzeba pamiętać, kupując ogrodowy domek dla dzieci?

 

Czytaj również: Przyjęcie w ogrodzie - czyli jak zaaranżować jadalnię na świeżym powietrzu

Oprócz wzmiankowanych certyfikatów, dobrze aby zabawki ogrodowe dla dzieci dodatkowo miały na przykład oznaczenia CE (Conformité Européenne) i GS/TÜV, które mówią o spełnianiu przez dany produkt przepisów dotyczących bezpieczeństwa i bardzo restrykcyjnych norm co do jakości wykonania.

 

Rodzaje domków ogrodowych dla dzieci

Do najczęściej występujących domków dla dzieci, które można znaleźć w ofercie różnych producentów, zaliczają się domki ogrodowe drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Bardziej tradycyjne są oczywiście solidne i bardzo trwałe konstrukcje drewniane. Należy jednak pamiętać, że są one znacznie bardziej wymagające w utrzymaniu i trzeba poświęcać im zdecydowanie więcej czasu na pielęgnację i impregnację, aby były zdatne do użytku przez dłuższy czas. Dodatkowo drewno jest wskazane dla nieco starszych dzieci, ponieważ istnieje ryzyko zranienia się lub skaleczenia.

 

domek AIQ Olek

 

Domki z tworzyw sztucznych są znacznie prostsze w utrzymaniu – są lekkie, łatwe w montażu oraz czyszczeniu – zazwyczaj wystarcza woda z odrobiną detergentu. Ponadto wyróżniają się pięknymi kolorami i fantazyjnymi kształtami, które często nie występują w przypadku klasycznych, drewnianych konstrukcji. Domki z plastiku nadają się zwłaszcza dla najmłodszych – są pozbawione ostrych krawędzi i twardych elementów, o które można się zranić. Sprawia to, że stają się idealnym miejscem do wielogodzinnych zabaw nawet dla całkiem małych dzieci.

 

Na co zwracać uwagę, kupując domek do ogrodu?

Niezmiernie istotne jest otoczenie domku – musi znaleźć się na stabilnym podłożu, najlepiej w lekko zacienionej części ogrodu, zawsze w zasięgu wzroku dorosłych, szczególnie jeśli mają z niego korzystać całkiem małe dzieci.

 

A jakie warunki muszą spełniać same konstrukcje? Domki dla dzieci powinny być przede wszystkim w pełni bezpieczne, pozbawione elementów metalowych lub szklanych, które mogłyby zagrażać małym użytkownikom.

 

4IQ Maria

 

Oprócz tego muszą wyróżniać się ciekawym i wielobarwnym designem, który sprawi, że najmłodsi będą chcieli spędzać w nich czas na kolejnych, radosnych zabawach. Dla większego grona dzieci warto znaleźć dużą konstrukcję lub zastanowić się nad domkami modułowymi, pozwalającymi na rozbudowę i dodawanie nowych elementów. Dzięki temu przydomowy plac zabaw rośnie razem z dzieckiem i jego zmiennymi zainteresowaniami.

 

Dla bezpieczeństwa najmłodszych należy zawsze wybierać produkty z wysokiej klasy wytrzymałych materiałów, które pozwolą na wieloletnie użytkowanie zabawki.

 

Przydomowy raj dla dzieci

Ogród powinien kojarzyć się z przyjemnością i odpoczynkiem. Warto zatem zadbać, żeby dostarczał również radości najmłodszemu pokoleniu użytkowników.

 

Piękne, wielobarwne i bezpieczne domki to idealne rozwiązanie na dziecięcą nudę. Maluchy mogą spędzać w nich kreatywnie czas samodzielnie lub z przyjaciółmi, rozwijając swoją wyobraźnię i kreując nowe światy, w czym skutecznie pomagają pięknie wykonane elementy, o zróżnicowanych fakturach, idealnych do zabaw sensorycznych. Koło domku można również ustawić stoliki i krzesełka przeznaczone dla dalszych zabaw lub odpoczynku, które idealnie dopełnią tę przestrzeń, otwartą na dziecięcą kreatywność i radość.

 

Czy warto kupić domek dla dziecka do ogrodu? Zdecydowanie tak. Zadbajmy o to, żeby dziecko nieustannie się rozwijało i aktywnie spędzało czas na świeżym powietrzu. Domki dla dzieci to idealne połączenie zabaw, łączących wyobraźnię, ruch i kreatywność.

 

Szukasz pięknych domków ogrodowych, które nie dość, że będą wytrzymałe i bezpieczne dla dzieci, to przy tym zachwycą małych domowników?

 

Czytaj również: Jacuzzi do ogrodu - relaks poza domem

 

Więcej informacji i porad znajdziesz na stronie Bazkar.pl, gdzie do wszystkich mebli ogrodowych podchodzi się z wielką pasją i chęcią nieustannego doskonalenia produktów.

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17865 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 224

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >