Ogród budzi się do życia po zimie

Ogród budzi się do życia po zimie

Pierwsze promienie wiosennego słońca to zapowiedź cudownie beztroskich chwil spędzanych w gronie rodziny i przyjaciół przy grillu oraz ogrodowych zabawach. Warto więc, w tym przedsionku wiosny, zadbać o ogród, by pięknie rozkwitł po zimie i cieszył nasze zmysły.

 


Zima to ciężki czas dla przyrody. Mrozy skuwają ziemię, śnieg otula ją grubą warstwą na długi czas. Wiosenne przebudzenie, choć wpisane w kalendarz natury, nie jest więc procesem łatwym. Dlatego warto zadbać o swój ogród po zimie, zwłaszcza że przygotowania to kilka prostych kroków prowadzących do przywrócenia lepszej kondycji naszym trawnikom i ogrodom, by efekty były oszałamiające

 

Ogród budzi się do życia po zimie


Jak więc skutecznie zadbać o ogród po zimie?

– Pierwszym i w zasadzie najważniejszym zadaniem jest wertykulacja, czyli intensywny zabieg pielęgnacyjny. Celem wertykulacji jest m.in. dotlenienie gleby i pobudzenie trawy do lepszego i szybszego wzrostu- tłumaczy Grzegorz Kowalczyk, ekspert z firmy Krysiak. Opowiada, że dobrze przeprowadzona wertykulacja jest jak zabieg liftingujący dla gleby. Zbiera wytworzone po zimie zaległości darni w postaci mchu i filcu, dzięki czemu gleba i murawa jest lepiej oczyszczona i napowietrzona. To z kolei prowadzi do jej lepszego nawilżenia i odżywienia. Efekty?

 

Ogród budzi się do życia po zimie

 

Czytaj również: Rozpoczynamy sezon ogrodowy - co każdy ogrodnik zrobić powinien

 

Piękny, soczyście zielony i bujny trawnik oraz ogród. – Wertykulacja to zabieg odświeżający, który pomaga w lepszym odżywieniu gleby, ale także chroni ją przed chorobotwórczym rozwojem grzybów czy bakterii zalegających w darni – dodaje ekspert.


Pielęgnacja ogrodu po zimie- ważne momenty

Przygotowanie ogrodu po zimie wydaje się zatem dość prostym, jednak ekspert z firmy Krysiak przestrzega, by nie dać się zwieść pozorom - Sama wertykulacja to jeszcze nie wszystko. Istotny jest również czas, w którym przeprowadzimy zabieg – mówi Grzegorz Kowalczyk dodając, że najtrudniejszym zadaniem w pielęgnacji ogrodu po zimie jest uchwycenie momentu, w którym dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, ale w którym nie rozpoczęła się jeszcze pełna wegetacja- Ten krótki moment, tuż przed nadejściem wiosennych temperatur, gdy gleba nie jest już zmrożona, ale jeszcze trawa nie rośnie, jest najlepszy na dokonanie wertykulacji- zaznacza dodając- Warto więc śledzić zmiany w naturze, by nie przegapić momentów kluczowych dla pielęgnacji naszych ogrodów.

 

Czytaj również: Marcowe prace w ogrodzie - czas na przygotowanie do sezonu roślin i sprzętu oraz przydomowe porządki

 

Ogród budzi się do życia po zimie

Źródło: Commplace / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 18029 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >