Ogród i działka – lista artykułów

Na co warto zwrócić uwagę projektując strefę wejściową do domu?

Jak cię widzą, tak cię piszą – choć to powiedzenie jest znane od lat, do dziś nie straciło na aktualności. To właśnie pierwsze wrażenie decyduje o tym, jak odwiedzający goście postrzegają dom i jego otoczenie.

Kalina japońska odmiana płodna (Viburnum plicatum f. tomentosum) - biało kwitnący krzew na wyeksponowane miejsca

Ten wyjątkowo dekoracyjny gatunek kaliny japońskiej charakteryzuje się szerokim pokrojem z charakterystycznie poziomo ułożonymi gałęziami, które z czasem tworzą wyraźne pietra. Rośnie powoli dorasta do 2-3 m wys. i szer. Eliptyczne, silnie żyłkowane ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na fioletowo - brązowo. Bardzo dekoracyjne białe kwiaty zebrane są w płaskie kwiatostany z dużymi płonnymi kwiatami na brzegach kwitną V- VI pokrywając gęsto cały krzew. W swoim naturalnym środowisku gatunek występuje w Azji, Japonii i Chinach.

Floks (Płomyk) szydlasty Phlox subulata 'McDaniel's Cushion' - atrakcyjny różowy akcent na skalniaku

Floks szydlasty to wieloletnia, niewysoka bylina dorastająca do 10 cm wysokości i 45 cm szerokości, charakteryzująca się zwartym pokrojem. Pochodzi z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Ma szmaragdowozielone igiełkowe, sztywne liście od długości ok 1,5 cm oraz drobne ciemnoróżowe kwiatki. Kwitnie obficie IV-VI. Ten gatunek pochodzi z północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jest uwielbiany przez motyle i pszczoły.

Listopad ogrodnika - rozpoczyna się zimowy letarg ogrodu

Listopad kojarzy się nam przede wszystkim z zabezpieczeniem roślin na zimę i ostatnimi pracami porządkowymi. Opowiemy o tym, jakie prace remontowe warto przeprowadzić w przydomowym ogrodzie przed pierwszymi mrozami i dlaczego warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki.

Taras wentylowany - łatwy i szybki w wykonaniu

Trudno sobie wyobrazić układ prostszy niż ułożona na kilku wspornikach płyta. Tym prostszy, jeśli wsporniki mają regulowaną wysokość i można w pewnym zakresie niwelować za ich pomocą nierówności gruntu. Efekt - łatwe wykonanie nawierzchni na różnych podłożach. A konsekwencje w przyszłości - umożliwienie łatwych i w zasadzie bezinwazyjnych napraw starych tarasów o nieszczelnej izolacji przeciwwilgociowej. O ile bowiem w pierwszym przypadku największym plusem jest właśnie wymieniana już prostota, o tyle w drugim taras wentylowany ujawnia najszerszą grupę swoich zalet.

Pieprzyca szerokolistna (Lepidium latifolium) ozdobna roślina zielna odtruwająca organizm

Pieprzyca szerokolistna jest byliną wieloletnią, należącą do gatunku kapustowatych. To ciekawe lecznicze zioło i oryginalna roślina ozdobna. Wzniosła, sztywna, rozgałęziona łodyga dorasta 1-2 m wys. Liście owalne, lancetowate rozproszone po całej łodydze, krawędzie częściowo ząbkowane. Między górnymi a dolnymi liśćmi występują duże różnice w ich wielkości. Dolne osiągają długość ok 30 cm i 5-8 cm szerokości, górne natomiast 5-10 cm długości. Drobne białe kwiatki tworzą efektowne wiechy, kwitną od maja do końca lata i przyjemnie pachną miodem. Gatunek pochodzi z południowej Europy i Zachodniej Azji, gdzie najczęściej porasta brzegi potoków , tereny wzdłuż linii kolejowych, podmokłe rowy i pastwiska. Uprawiana w wielu rejonach świata.

Dereń Kousa (Cornus Kousa) - idealny krzew na soliter

Krzew o wzniesionych pędach z wiekiem rozpościerających się bardziej poziomo dorastający do 3-5 m wysokości. Liście szeroko eliptyczne, ciemnozielone. Właściwe kwiaty są drobne zwinięte w kulkę otoczone 4 kremowobiałymi podsadkami, które w okresie czerwca wyglądają zjawiskowo. Jesienią natomiast krzew zdobią różowoczerwone owoce na długich szypułkach przypominające truskawki i pięknie przebarwiające się na czerwono liście. Dereń kousa jest jeszcze w Polsce rzadkością. Dojrzałe okazy oglądać można głównie w ogrodach botanicznych.

Lekkie, ażurowe meble na taras i do ogrodu

Rozgościły się w ogrodach i na tarasach, gdzie przez wiele lat wiodły prym. Na szczęście coraz więcej ich na salonach i we wnętrzach. Meble ażurowe - bo o nich mowa, dzięki fantazji ich twórców często stają się centralnym punktem projektowanych miejsc, hipnotyzują, dodając im niezwykłego szyku i charakteru. Jeśli lubisz przestrzeń, lekkość i oryginalny design to z pewnością spodobają ci się wybrane propozycje ażurowych arcydzieł, światowej klasy designerów.

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana) 'Vivid' - lubiąca słońce i mało wymagająca

Odętka wirginijska to wieloletnia bylina z rodziny jasnowatych pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie porasta łąki, prerie i brzegi strumieni. Wyprostowane i gęsto ulistnione pędy dorastają do 60 cm wysokości. Liście o lancetowatym kształcie, lekko ząbkowane są ciemnozielone a kwiaty zebrane w gęste kłosowate kwiatostany fioletowo-różowe w kształcie trąbki. Kwitnie długo, przez całe lato od czerwca do września.

Jak zabezpieczać drewniane elementy architektury ogrodu, które pozostają na zewnątrz cały rok

Zimowe miesiące stanowią trudny okres dla drewnianej architektury naszego ogrodu. Zmienne warunki pogodowe mogą nie tylko niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd, ale również narazić na uszkodzenia. Na szczęście można temu zapobiec z pomocą specjalistycznych produktów, które skutecznie ochronią ogrodowe wyposażenie, zachowując jego urok na wiele sezonów.


Stron: 260 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16311 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 196

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >