Pofabryczne Lofty są inspiracją dla architektów

Pofabryczne Lofty są inspiracją dla architektów

Historia pofabrycznych loftów sięga lat 50., kiedy to świat nowojorskiej bohemy zaczął adaptować opuszczone fabryki i magazyny na miejsca pracy i życia. Łódź, Kraków, Wrocław, będące miastami przemysłowym, również słyną z wielu postindustrialnych przestrzeni, które coraz częściej stają się inspiracją dla architektów i projektantów wnętrz.

 

Love loft? 

Co takiego jest w loftach, że urzeka nas ich zimne i surowe wnętrze? Poprzemysłowe przestrzenie mają swój niepowtarzalny klimat. Słychać w nich jeszcze echa poprzednich epok, a ogromne powierzchnie dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Lofty to wysokie, kamienne ściany przekraczające nawet 4,5 metra, duże, jasne okna, betonowe lub drewniane podłogi i przestrzeń utrzymana w klimacie postindustrialnym, często ukazująca zamierzony efekt braku wykończenia. Czy takie miejsce może stać się domem, który kojarzy się z ciepłem i przytulną atmosferą? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zakochać się w lofcie i wprowadzić do jego surowego wnętrza odrobinę domowego ciepła. 

 

 

Czytaj również: Nowi najemcy

 

Pusty loft i co dalej? 

Aranżując takie miejsce należy pamiętać o dwóch głównych kwestiach: o minimalizmie i industrialnym charakterze wnętrz. Co się z tym wiąże? Prostota. Ozdobą takiej przestrzeni jest jej skromność i pozorny chłód. Adaptowane pomieszczenie powinno nawiązywać do historii miejsca, podkreślać jego naturalną konstrukcję. Nie bójmy się zatem pozostawiania odkrytych murów, betonowych lub ceglanych ścian i surowych, czy widocznych elementów instalacji i rur. Sercem wymarzonego loftu może stać się drewniana podłoga, sprawiająca wrażenie, że dojrzewa wraz z otaczającą przestrzenią. Ale na podłogę pełną charakteru nie trzeba czekać stuleci – wystarczy wybrać postarzane ręcznie dębowe deski, które nadadzą wnętrzu odpowiedniego klimatu. Zabiegi, którym poddawany jest dąb postarzanych desek Maćkówek, powodują całkowicie naturalne uszkodzenia, przyspieszając jedynie tempo ich powstawania – radzi Katarzyna Wątor z firmy Kopp.

 


Czytaj również: Inwestycje logistyczne


Jeśli mieszkanie jest dwupoziomowe, nie zapomnijmy o klimatycznych schodach – najlepiej metalowych, typowo fabrycznych lub drewnianych – koniecznie sprawiających wrażenie naruszonych przez ząb czasu. Całość dopełnią stylizowane na techniczne i fabryczne lampy, oświetlające tę minimalistyczną kompozycję. Lofty uwielbiają naturalne kolory – biele, szarości, przydymione beże i kontrastujące czerwienie fabrycznych cegieł łączone ze szkłem, stalą i drewnem. Panuje tu zasada „mniej znaczy więcej”, dlatego ograniczmy meble do niezbędnego minimum i pozwólmy przestrzeni oddychać. Nie bójmy się loftów. Z pozoru zimne i surowe, w odpowiedniej aranżacji, stają się przytulnym, a zarazem designerskim miejscem do pracy i codziennego życia. To propozycja dla tych, którzy wiedzą, że atmosferę tworzą domownicy, a wystrój jest tylko miłym i estetycznym dodatkiem do naszej codzienności.

Źródło: KOOP / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17342 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 230

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >