Polski rynek nieruchomości na tle europejskiego. Czy kupować w Polsce apartamenty?

Polski rynek nieruchomości na tle europejskiego. Czy kupować w Polsce apartamenty?

Ostatnie notowania cen nieruchomości w krajach europejskich wskazują na zmniejszenie dynamiki rozwoju rynku nieruchomości w tych krajach. Co to oznacza dla polskiego rynku: czy to zagrożenie czy szansa? Czytaj dalej

Według obliczeń Royal Institute of Chartered Surveyors (RICS), brytyjskiej organizacji non-profit zajmującej się wyceną nieruchomości, spowolniło się utrzymywane przez wiele lat tempo wzrostu cen nieruchomości w Hiszpanii i Irlandii.

Mieszkańcy Polski, gdzie rynek nieruchomości rozwija się najszybciej w Unii Europejskiej, mogą mieć zdecydowanie lepsze nastroje. Polska znalazła się na czele rankingu RICS szeregującego 21 wiodących europejskich gospodarek. Ceny mieszkań wzrosły w naszym kraju o niesamowite 28 proc. w 2007 roku. Zaraz za nami plasuje się Cypr i Islandia. W krajach tych inflacja cen nieruchomości osiągnęła 15 proc., odpowiednio z 7,6 proc. i 9 proc.

Powyższe kraje to wyjątki. Większość rynków nieruchomości w Europie w 2007 roku albo gwałtownie zwolniła, albo zaczęła się cofać. Jednak zanim pomyślisz, że ma to coś wspólnego z kryzysem kredytów mieszkaniowych typu subprime w USA i wynikającym z niego globalnym kryzysem kredytowym, pomyśl ponownie. Za zeszłoroczny spadek cen należy przede wszystkim winić podniesienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

Czy zapowiada się jakaś poprawa? - Wciąż za wcześnie, aby o tym mówić - stwierdza Liam Bailey, szef działu badań nieruchomości mieszkalnych w londyńskim biurze Knight Frank. Według niego, najatrakcyjniejszymi rejonami w Wielkiej Brytanii nadal pozostają  rynki luksusowych apartamentów np. szykowne centralne dzielnice Londynu - Kensington i Chelsea.

- Niedawno panował boom na rynkach krajów Bałtyckich, lecz to już historia - mówi Gareth Williams, starszy analityk z Knight Frank. - Nie liczmy, że powtórzą się tam 40- i 50-procentowe stopy wzrostu. Szczytowy okres przypadł w Łotwie na początku 2007 roku, a na Litwie nieco wcześniej. Według European Mortgage Federation w 2006 roku łotewski rynek kredytów hipotecznych - lub łączna wartość pozostających do spłaty kredytów mieszkaniowych - zanotował fenomenalny wzrost o 86,5 proc. W tym samym okresie wzrost w Bułgarii wyniósł 73,5 proc., a w Estonii 63,4 proc. Lecz nawet wtedy było to mniej niż 97,2 proc. w Łotwie i w Bułgarii w 2005 roku. Kto zainwestował w tych krajach? - Irlandczycy bardzo lubią inwestować za granicą, w tym n również w Polsce - mówi Williams. - Niemcy kupują posiadłości w Bułgarii.

Europejskie oazy luksusowych lub prestiżowych rynków nieruchomości nie muszą aż tak bardzo obawiać się kryzysu kredytowego. Osoby kupujące domy za kilka milionów dolarów raczej nie zaciągają kredytów, mogą pozwolić sobie na wyłożenie od razu całej sumy. Oznacza to, że decyzje bankierów z Brukseli nie są dla nich aż tak ważne.

W Polsce dla zagranicznych inwestorów polski rynek nieruchomości jest cały czas perspektywiczny. Po okresie krótkiej stabilizacji cen spodziewamy się kolejnej fazy wzrostu prognozuje wielu analityków rynkowych z UK. Druga fala wzrostu spodziewana jest nie tylko w  największych miastach  ale przede wszystkim w regionach turystycznych i w segmentach jeszcze w Polsce  mocno niedoszacowanych. Takimi segmentami są przede wszystkim luksusowe apartamenty na sprzedaż, w szczególności nad morzem i w górach ( mniej nad jeziorami).

Obserwowaliśmy i analizowaliśmy rozwój europejskich rynków nieruchomości i podjęliśmy decyzje ze właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestycje w luksusowe apartamenty na sprzedaż nad morzem- mówią przedstawiciele Sea-Development, polskiego developera który właśnie rozpoczął inwestycje czterogwiazdkowego hotelu SPA Baltic Plaza z apartamentami na sprzedaż w Kołobrzegu.

To jest europejska tendencja, którą można było obserwować we wszystkich krajach „starej UE” a ostatnio w Czechach: najpierw ceny wszystkich nieruchomości, w szczególności mieszkaniowych mocno wzrastają a luksusowych nieruchomości umiarkowanie, potem następuje stagnacja tych pierwszych ale kontynuacja wzrostu rynku luksusowego, a potem mocny i czasem nawet gwałtowny wzrost wszystkich cen, ale najmocniejszy na rynku apartamentów luksusowych.

Takie retrospektywne analizy przedstawia firma inwestycyjna Aston Lloyd, która umieściła aktualnie Polskę na szczycie swoich wyborów inwestycyjnych. Polski rynek mieszkaniowy jest największy ze wszystkich europejskich, wschodzących rynków,  podkreślają analitycy ASM Centrum Badan i Analiz Rynku  a sytuacja gospodarcza jest dobra i stabilna, co potwierdzają dane GUS.

Bardzo ważny element wpływający na zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskim rynkiem jest niedaleka  perspektywa włączenia Polski w strefę EURO- Rząd Polski  właśnie ogłosił że przymierza się do 2011 roku. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że w związku z tym należy spodziewać się wzrostu cen, w tym również, a może przede wszystkim, na rynku nieruchomości.
Dlatego zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości zagranicznych inwestorów będzie wzrastać a nie maleć, uważają  ekonomiści. Eksperci portalu budowlanego www.budnet.pl; wskazują na dodatkowe czynniki które będą jeszcze podsycać  zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości:

  • Płytki i mały rynek luksusowych nieruchomości- pojawiające się na rynku sprzedają się bardzo szybko

 

  • Główny strumień zakupów jest z lokalnego, naturalnego  popytu, co hamuje inflacje cen

 

  • Miliardy EURO są kierowane z UE do Polski w ramach funduszy strukturalnych i będą do 2013 (15) roku wspierać rozwój infrastruktury.

 

  • Są  jeszcze bardzo atrakcyjne regiony, np. wybrzeże bałtyckie, gdzie ceny nieruchomości w porównaniu z podobnymi regionami krajów „starej 15,” są jeszcze dużo niższe

 

  • Bardzo mocno spadło bezrobocie, rozwinął się rynek kredytów hipotecznych w Polsce, a w ostatnich latach silnie wzrosły place  i siła nabywcza Polaków

 

  • Powstała  w Polsce klasa średnia, która patrzy na rynek nieruchomości z perspektywy inwestowania. Inwestycje na giełdzie i w funduszach inwestycyjnych nie są w ostatnich latach opłacalne.

Na podstawie artykułu Marcina Chibowskiego-RSS, opinii ekspertów portali: propertywire; woldofproperty.co.uk; articleSnatch.com; firm badawczych i wypowiedzi przedstawicieli  firm inwestujących na rynku nieruchomości.

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1706 Grupa: Trudne tema... Moge Wam wszystkim sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej kliniki dentystycznej Ochota na Uśmiech - metody wstawiania zębów...
  • Czy umiecie ze sobą rozmawiać ? Liczba postów: 59 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcecie zrobić sobie detoks od alkoholu czy narkotyków polecam ośrodek terapii uzależnień pomorskie tam pracują najlepsi specjaliści, którzy pomogą wam wy...
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 106 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • wycieczki do gruzji Liczba postów: 14 Grupa: Trudne tema... Gruzja to całkiem ciekawy wybór. Moja koleżanka była tam w zeszłe wakacje i była bardzo zadowolona i zaskoczona ich kulturą ;)
  • Grzejnik energetyczny Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... W jakim sklepie polecacie kupić dobrej jakości grzejnik energooszczędny?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 235

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >