Projektanci biur stawiają na ergonomię

Projektanci biur stawiają na ergonomię

Badania pokazują, że w nowo projektowanych biurach w Polsce, standardem są krzesła i biurka z regulowaną wysokością.

 

Firma ROL Ergo zapytała polskich projektantów biur z jakich rozwiązań ergonomicznych najczęściej korzystają. Większość ankietowanych wskazała, że w swoich projektach  wykorzystuje minimum 3 różne elementy wpływające na zdrowie i komfort pracy. Najwięcej osób (91%) wskazało na krzesła z regulowaną wysokością. To już praktycznie standard w polskich biurach. Aż 73% z pytanych specjalistów w zakresie projektowania wnętrz odpowiedziało, że w swoich projektach bierze także pod uwagę możliwość regulacji natężenia światła przy danym stanowisku pracy.

 

 

 

Wykres nr 1. Odpowiedzi na pytanie: Jakie rozwiązania z zakresu ergonomii stosuje Pan/ Pani w swoich projektach.

 

 

Czytaj również: Rewolucja w biurze

 

Sit&Stand
Najbardziej zaskakujące okazały się wyniki ankiety w odniesieniu do biurek z regulowaną wysokością, aż do pozycji stojącej. Ponad połowa projektantów (51%) wskazała na ten element jako często wykorzystywany w projektowaniu przestrzeni biurowej. 

 

W Skandynawii biurka z regulowaną wysokością to już prawie norma. Większość nowoczesnych biur (ponad 70%) zapewnia możliwość pracy na siedząco lub na stojąco przy tym samym stanowisku. Dzięki temu mniej osób skarży się na dolegliwości bólowe związane z długim siedzeniem i wzrasta efektywność pracy. Polska ma tu sporo do nadrobienia. Obecnie niewiele polskich biur posiada to rozwiązanie, ale z wyników badań można wnioskować, że duża grupa projektantów wykorzystuje koncepcję biurka Sit&Stand przy nowych inwestycjach. – komentuje Darius Urlakis, Brand Manager marki ROL Ergo.     

 

Zaledwie 28% badanych wskazało, że często w swoich projektach uwzględnia możliwość regulacji temperatury przy danym stanowisku. Wśród innych elementów wpływających na ergonomię miejsca pracy ankietowani wymieniali: odpowiednią przestrzeń między biurkami, dostęp do światła dziennego, kształt mebli oraz stosowanie elementów relaksacyjnych np. piłek do siedzenia. Z badań wynika, że projektowanie mebli biurowych pod konkretne biuro to rzadkość. W zdecydowanej większości projektanci bazują na  produktach już dostępnych na rynku. Są to jednak zwykle kolekcje modułowe, które pozwalają na indywidualne zestawienie poszczególnych elementów do dostępnej przestrzeni.

 

 

Czytaj również: Ponad czasowy fotel biurowy

 

 

Wspólna decyzja

Aż 73% badanych osób wskazało, że potrzeba wykorzystania zasad ergonomii w projektowaniu biura to wspólna rekomendacja architekta oraz klienta. To pokazuje, że nie tylko specjaliści czują potrzebę tworzenia zdrowej i przyjaznej przestrzeni dla pracowników biurowych, ale także potencjalni pracodawcy i najemcy biur uznają zasady ergonomii jako niezwykle ważny element w aranżacji wnętrz.

 

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI na próbie 89 architektów zajmujących się projektowaniem biur w dniach 24.11.-02.12.2014r.

Źródło: compress / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15818 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 110

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >