Przygotuj się do sezonu grillowego. Poradnik zakupowy dla grilli ogrodowych

Przygotuj się do sezonu grillowego. Poradnik zakupowy dla grilli ogrodowych

Nareszcie wiosna! Dni są coraz dłuższe, za oknem świeci słońce, pogoda sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu. Innymi słowy, sezon grillowy możemy uznać za rozpoczęty. Jak przygotować się do ulubionej rozrywki Polaków? Czytaj dalej

 

Szacuje się, że w okresie od maja do września ponad 60 proc. Polaków planuje co najmniej raz uczestniczyć w przydomowym grillowaniu. Smażenie na ruszcie stanowi najpopularniejszą formę rekreacji na świeżym powietrzu i z roku na rok rośnie rzesza jego miłośników. Co więcej, grillowanie kojarzy nam się z przyjemnymi rytuałami jak: rozpalanie ognia, marynowanie mięsa czy pyszna uczta w gronie rodziny i przyjaciół. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do nowego sezonu? Co wybrać? Tradycyjny grill węglowy czy coraz popularniejszy gazowy lub elektryczny? Korzystać z lekkich i poręcznych urządzeń przenośnych czy lepiej zainwestować w solidną, betonową konstrukcję?

 

Czego tak naprawdę potrzebujemy?


Zanim podejmiemy decyzję o zakupie nowego grilla, musimy sobie odpowiedzieć, do czego ma on nam służyć. Czy wolimy siedzieć w ogrodzie lub na tarasie w przydomowym zaciszu, czy też ciekawsza wydaje nam się perspektywa częstych wyjazdów na łono natury? Jeżeli jesteśmy domatorami i mamy do tego odpowiednie warunki, lepiej zainwestować w większe urządzenie. Może być to wygodny w eksploatacji grill gazowy, łatwy w użyciu grill elektryczny czy też potężniejszy grill opalany węglem lub drewnem, najlepiej ustawiony na stałe lub wmurowany w podłoże. Duży wyjmowany ruszt, przenośny pojemnik na popiół, półeczki, blaty na talerze i produkty, uchwyty na sztućce — to wszystko elementy, które poprawią komfort smażenia na świeżym powietrzu. Nim jednak zdecydujemy się na taki wydatek, trzeba sprawdzić, czy nasz nowy zakup nie będzie uciążliwy dla nas i naszych sąsiadów. Pamiętajmy też, będzie to element, który na stałe wpisze się w scenerię naszego ogródka, dlatego warto, aby był po prostu ładny i poręczny.

 

Czytaj również: Jak przygotować ogród na nowy sezon?

 

Grillowanie w ogródku


Kupując grill na lata, warto zainwestować w urządzenie zbudowane z solidniejszych materiałów, które będzie lepiej opierać się zmiennym zjawiskom pogodowym. Sprawdźmy, czy grill jest wykonany z chromowanej stali, pokryty porcelanową emalią, może też być żeliwny. Ciekawie prezentują się coraz popularniejsze grille gazowe. Tanie w eksploatacji, łatwe w obsłudze, szybkie w działaniu, wyposażone w pokrywę dla równomiernego nagrzewania oraz funkcje regulacji temperatury – idealnie sprawdzają się u osób, które często decydują się na posiłek z grilla. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie stanowi nieco większy wydatek. Alternatywą są natomiast grille elektryczne, które można używać nawet w domu. Ustawiając takie urządzenie w ogrodzie, musimy sprawdzić, czy będziemy w stanie zapewnić mu bezpieczne zasilanie.

 

Czytaj również: Bezpieczeństwo na placu zabaw

 

Na piknik z grillem


Inaczej do kwestii zakupu grilla powinni podchodzić wielbiciele pikników i wycieczek. Dla nich najważniejsza okazuje się wielkość, waga i poręczność. Istotne są niewielkie rozmiary i kompaktowy kształt, który umożliwi chowanie sprzętu w samochodzie. Zwróćmy też uwagę, czy nasz nowy zakup ma składane nóżki, blaty, uchwyty oraz czy wyposażono go w kółka dla łatwiejszego przestawiania rusztu. Dobrze też, gdy grill zaopatrzono w wygodną pokrywę, która oprócz lepszej obróbki cieplnej, dodatkowo zabezpieczy samochód od zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Tu zdecydowanie królują grille węglowe. Są tańsze, a przyrządzane pokarmy mają niepowtarzalny zapach i smak. W zależności od użytego węgla lub drewna otrzymujemy różne dodatkowe walory smakowe.

Wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że grillowanie było znane już od czasów prehistorycznych. Podtrzymujmy tradycję i wrzućmy coś na ruszt. 

 

 


Źródło: obi.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16320 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 306

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >