Rącznik pospolity (Ricinus communis) - piękny i trujący

Rącznik pospolity (Ricinus communis) - piękny i trujący

Ta przypominająca wyglądem kasztanowca roślina jest gatunkiem należącym do rodziny wilczomleczowatych. Pochodzi z Afryki środkowej. Dawniej nazywana rycynusem lub kleszczowiną. Rącznik będzie wyjątkową ozdobą ogrodu aż do pierwszych przymrozków ze względu na swoje duże, zielono-czerwone liście o ciekawym kształcie i charakterystyczne jaskrawo czerwone owoce w kształcie kolczastych kulek. Nikt nie przejdzie obok tej rośliny obojętnie.

 

W naszym klimacie rącznik jest rośliną jednoroczną, szybkorosnącą, osiągającą wymiary 1,5 -2 m wysokości. Kwirnie od lipca do października. 

 

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

 

Uprawa:

Rącznik będzie dobrze rósł w słonecznym stanowisku i żyznej glebie o naturalnym odczynie pH. Nie jest odporny na zimno dlatego sadzonki, które pozyskuje się z nasion wczesną wiosną wysianych do doniczek, do gruntu wysadza się dopiero w maju,  kiedy nie ma już zagrożenia porannch przymrozków. Woli stanowiska osłonięte od wiatrów. Wymaga nawożenia. 

 

Czytaj również: Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata)

 

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

 

Zastosowanie:

Roślina doskonale sprawdzi się w przydomowych ogródkach jak i przestrzeniach miejskich parkach czy skwerach. Ze względu na swoje duże rozmiary w przydomowym ogródku możemy posadzić ją w miejscu, które chcielibyśmy zasłonić jak np. kompostownik, śmietnik czy nieciekawe ogrodzenie. Wyeksponowana pojedyńczo będzie też doskonałym soliterem.  

 

Rącznik pospolity( Ricinus communis) - roślina silnie trująca

 

Jest rośliną trującą dla ludzi i zwierząt, zarówno liście, owoce i nasiona!  Skutecznie i w naturalny sposób odstrasza z ogrodu krety i nornice i turkucia podjadka.

Uwaga: u osób wrażliwych jego pyłek może powodować alergie oddechowe. 

Z nasin rącznika wytwarza się olej rycynowy, który ma szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce.  Jednak zjedzenie tylko 3 takich nasion jest śmiertelne. 

 

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

 

Czytaj również: Biała magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) – jedna z najwcześniej kwitnących

 

Niestety ta piękna roślina w warunkach, tropikalnych i nie tylko swoich rodzimych uznana została za wysoce inwazyjną, zmieniającą ecosytem. Tam doskonale dostosowuje się do różnych warunków, tworząc gęste, wysokie zarośla, które zacieniają florę rodzimą. Ma negatywny wpływ podobnie jak u nas  nawłoć kanadyjska i rdestowiec na bioróznorodność. W Afryce południowej  została wpisana na listę 10 najbardziej inwazyjnych roślin. W Australi wpisana na listę chwastów do zniszczenia. 

 

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

Rącznik pospolity( Ricinus communis)

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 76 Grupa: Ogród i dzi... Teraz można naprawdę ciekawie zaaranżować swój ogród. Niewiele nawet trzeba, wystarczy kwiaty posadzić, różnego rodzaju roślinki, można kupić fajne dodatki. A p...
 • pies ze schroniska Liczba postów: 120 Grupa: Nasze zwier... Ja miałam przez ponad 20 lat psa ze schroniska po ciężkich przejściach. To była najwierniejsza przyjaciółka na świecie.
 • Nawadnianie ogrodu deszczówką Liczba postów: 29 Grupa: Ogród i dzi... A nie lepiej zaopatrzyć się w preparaty nawadniające? Znajdziecie takie między innymi tutaj: https://poradnikogrodniczy.pl/
 • Kot w mieszkaniu Liczba postów: 115 Grupa: Nasze zwier... A myśleliście o zakupie lokalizatora dla swojego zwierzaka https://notione.com/ ?
 • Inwestycja w ogród Liczba postów: 127 Grupa: Ogród i dzi... Warto inwestować w ogród a także w odpowiedniej jakości nawozy i preparaty pielęgnacyjne https://www.target.com.pl/

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15885 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 192

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >