Raport - jak się buduje domy w Polsce

Raport - jak się buduje domy w Polsce

Więcej nowych domów powstaje na wsi czy w miastach? W jakim wieku i z jakich powodów Polacy decydują się na rozpoczęcie budowy? Co sprawia im najwięcej trudności w trakcie procesu inwestycyjnego? Odpowiedzi na te pytania przedstawione zostały w najnowszym „Raporcie o budowie domów” serwisu Oferteo.pl. Czytaj dalej

 

Polacy rozpoczynają budowę domu przed czterdziestką

Według raportu zdecydowana większość inwestorów rozpoczyna budowę przed 40. rokiem życia. 26% badanych zaczęło prace nad domem w wieku 31-35 lat, natomiast 23% zdecydowało się na ten krok w wieku 36-40 lat. Jedynie 4% ankietowanych to osoby poniżej 25. roku życia, a respondenci powyżej 50 lat stanowią grupę 9%. Wyniki te od kilku lat pozostają na bardzo podobnym poziomie. Większość osób budujących dom chce „być na swoim” przed czterdziestką.


raport - jak się buduje domy w Polsce

 

Duże miasta coraz mniej popularne


Czytaj również: Ile kosztuje budowa przeciętnego domu w Polsce?

 

Preferencje Polaków dotyczące budowania domów na terenach wiejskich są niezmienne od kilku lat. Wciąż najczęściej wybieranym terenem budowy jest wieś, którą wskazało aż 62% badanych. Na inwestycje w największych polskich miastach decyduje się coraz mniej osób. Z badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, wynika, że w miastach liczących od 251 do 500 tysięcy mieszkańców domy wybudowało jedynie 3% badanych. W ubiegłorocznej edycji raportu odsetek tych odpowiedzi wynosił 10%. Zauważalny jest zatem znaczny spadek zainteresowania budową na terenie dużych miast.


W 2018 roku najwięcej nowych domów powstało na terenie województwa mazowieckiego (14%) oraz śląskiego (12%). Najmniej inwestycji miało miejsce na terenach województwa świętokrzyskiego (2%) i podlaskiego (2%), czyli tych, które należą do najmniej zaludnionych w kraju.


Spełnienie marzeń czy po prostu oszczędność?Od lat najczęstszym powodem, dla którego badani decydują się na budowę domu, jest realizacja marzeń – taką odpowiedź wskazało 53% badanych przez Oferteo.pl. Ponadto respondenci uważali, że bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie (41% odpowiedzi). Chęć posiadania ogrodu wyraziło 37% badanych, a potrzebę zwiększenia powierzchni mieszkalnej – 36%.

Popularnym powodem budowy domu była również przeprowadzka z miasta na wieś (24%), a także narodziny dzieci (17%).

 

Lepiej być przygotowanym na trudności


 

Czytaj również: Jaki jest standardowy polski dom - raport, o tym jak najchętniej budujemy

 

Budowa domu wiąże się również z wieloma trudnościami. Wyniki pokazują, że Polacy zdecydowanie częściej mają problem z załatwieniem formalności urzędowych (45%) niż ze zbilansowaniem budżetu (27%).

Sporo kłopotów niosło też ze sobą znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej (35% wskazań) oraz nadzór nad jej pracą (26%). – Poszukiwanie ekipy warto zacząć jak najszybciej. Najlepsi mają zajęte terminy na długie miesiące wprzód – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Wybierając ekipę, warto sprawdzić opinie innych na jej temat, a nawet zobaczyć jej dotychczasowe realizacje. To w końcu ludzie, którzy będą odpowiadać za powstanie naszej największej życiowej inwestycji.


Organizacja przestrzeni w polskim domu

Wyniki ankiety pokazują, że badani najczęściej decydowali się na trzy sypialnie (39%), dwie łazienki (74%) oraz kuchnię połączoną z salonem (79%). Osoby urządzające 5 sypialni i więcej stanowią jedynie 10% badanej grupy. Więcej niż dwie łazienki wymarzyło sobie 12% badanych, a osobną, zamkniętą kuchnię posiada 21% respondentów.


Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Jak działa Oferteo.pl?

 

Za pośrednictwem www.oferteo.pl  zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

 

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

 

Posiadasz działkę z grząskim gruntem? Sprawdź jak posadowić na niej dom Wzmocnienie gruntu>

 2019-03-08
Źródło: SAROTA PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 15710 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >