Renowacja podłóg z kamienia – co musimy o niej wiedzieć?

Renowacja podłóg z kamienia – co musimy o niej wiedzieć?

Kamień jest materiałem budowlanym, który wykorzystywany jest już od wielu lat. Jego główną cechą jest trwałość oraz wytrzymałość, dlatego też podłogi wykonane z tego materiału mogą posłużyć nam naprawdę długo. Czasem jednak niezbędne jest przeprowadzenie renowacji, w celu poprawienia ich wyglądu.

Przyjrzyjmy się, na czym polega proces renowacja, jak ją wykonywać, kto powinien wykonać taką usługę oraz jak często powinniśmy o niej pamiętać.

 

Jak wygląda renowacja podłóg z kamienia?

Renowacja kamienia naturalnego wygląda podobnie do procesu cyklinowania podłóg drewnianych. W obu tych przypadkach wykorzystuje się specjalny sprzęt, który szlifuje nawierzchnię. Zabieg ten ma na celu zdjęcie części zewnętrznej warstwy podłogi. Jednak przy renowacji posadzek kamiennych używa się inne preparatów poprawiających ich wygląd.

 

Renowacja podłóg z kamienia – co musimy o niej wiedzieć?

 

Czytaj również: Co warto wiedzieć o podłogach?

 

Jednym ze sposobów renowacji jest diamentowe szlifowanie na mokro. Dzięki temu kamień może odzyskać swój pierwotny wygląd. Odbywa się on na zasadzie szlifowania powierzchni, która tego wymaga, jedynie w niewielkim zakresie – do uzyskania pożądanej powierzchni. Następnym etapem jest obróbka za pomocą szlifów o delikatnych ziarnach.

 

Jakie są metody renowacji?

Wiele firm oferuje zabieg renowacji podłóg z kamienia. Mogą oni wykorzystywać różnorodne metody, takie jak:

 

  • Mechaniczne, w których wykorzystuje się elektronarzędzia i narzędzia, takie jak szczotki czy szpachelki,
  • Chemiczne, które odbywają się za pomocą środków chemicznych usuwających plamy powierzchniowe, naloty oraz patynę,
  • Mechaniczne z użyciem maszyn szlifierskich – dzięki temu możliwe jest pozbycie się głębokich przebarwień, a także uszkodzeń powstałych na posadzce. Przy szlifowaniu wykorzystywane są diamentowe tarcze,
  • Dynamiczne, czyli udarowe, przy których wykorzystuje się piasek korundowy albo kwarcowy. Może odbywać się na sucho lub mokro.

 

Jak często przeprowadzać renowacje?

Renowacje posadzek oraz elementów wykonanych z kamienia znajdujących się na zewnątrz, należy przeprowadzać częściej niż tych, które znajdują się wewnątrz budynku. W przypadku tej pierwszej sytuacji kamień jest narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Opady deszczu, śniegu lub też nadmierne promieniowanie słoneczne mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

 

Elementy wykonane z kamienia naturalnego, które znajdują się w środku budynku, nie wymagają zbyt częstych prac konserwatorskich. Zazwyczaj renowacja jest potrzebna dopiero po upływie 20-40 lat.

 

Czytaj również: Płytki podłogowe z nieszkliwionego gresu porcelanowego imitujące naturalny dąb

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • czym wyczyścić płytki po fudze? Liczba postów: 3520 Grupa: Porady i op... Użytkownik robertb napisał: Jeśli to dość świeża sprawa to powinno wystarczyć namoczenie i dotarcie ściereczką. Jeśli nie, rozejrzyj się po tych produktach - hg...
  • Pomysł na wakacje Liczba postów: 458 Grupa: Ciekawe pom... Ja jadę na wakacje do Namibii. Myślę, że to będzie bardzo interesujący wyjazd pełen wrażeń.
  • Jak urządzić sypialnię? Liczba postów: 308 Grupa: Ciekawe pom... To zależy w jakim stylu ma być urządzona sypialnia. Doradzając w ciemno mogę polecić meble dębowe, ponieważ są uniwersalne i wpasują się do wielu wnętrz. Warto....
  • zmywarka dla 2 osób? Liczba postów: 53 Grupa: Porady i op... Bo pewnie to nie Ty zmywasz naczynia ;) Ja sobie nie wyobrażam już zycia bez zmywarki, oszczędzam mnóstwo czasu. A co do tabletek, o które wczesniej pytałam, t...
  • odkurzacz, jakiej firmy? Liczba postów: 50 Grupa: Porady i op... U mnie super sprawdza się irobot roomba combo. Nie tylko jest to robot odkurzający, ale też mopujący. Największy plus to dla mnie to, że sprząta sam ;) Dodatkow...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17215 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >