Rosną zyski deweloperów mieszkaniowych

Rosną zyski deweloperów mieszkaniowych

Publikacje półrocznych wyników finansowych spółek notowanych na GPW potwierdziły pozytywne tendencje zarysowane w segmencie spółek deweloperskich już w pierwszym kwartale br. Czytaj dalej

 

Większość deweloperów mieszkaniowych w pierwszym półroczu pochwaliła się zyskami lepszymi od osiągniętych w analogicznym okresie 2012 roku. Rozpatrując wyniki finansowe firm deweloperskich o profilu typowo mieszkaniowym ze szczególnym uwzględnieniem  zysku netto za wybrany okres należy mieć na uwadze, że w tym segmencie gospodarki tego typu parametry nie muszą do końca odzwierciedlać jego bieżącego stanu koniunktury, ani też nawet aktualnej sytuacji poszczególnych firm. Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Są więc bardziej efektem działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczą. Z drugiej strony trudno o bardziej wiarygodny parametr służący choćby do oceny atrakcyjności inwestycyjnej akcji spółek giełdowych.

 

Czytaj również: Środki finansowe na remont mieszkania

 

Wyniki pierwszego półrocza tego roku są kontynuacją pozytywnych tendencji ujawnionych już po pierwszym kwartale.  Z pierwszej dziesiątki rynkowych tuzów, deweloperów stricte mieszkaniowych o największej kapitalizacji, tradycyjnie tylko przeżywający okresowe kłopoty Gant Development zanotował stratę netto. Natomiast 4 z 10-ciu spółek pokazało czysty zysk na znacznie lepszym od ubiegłorocznego poziomie, tyle samo nieco niższy, jednak porównywalny z zeszłorocznym osiągnięciem – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Jak wygląda rynek biurowy w Europie Wschodniej?

 


 

Natomiast stratę netto znacznie przewyższającą tę z pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku zaprezentował Gant. Wynikający stąd wniosek, że wrocławska spółka radzi sobie coraz gorzej niekoniecznie musi odpowiadać stanowi faktycznemu. Gant  bowiem w drugim kwartale br. zanotował stratę na poziomie „tylko” 6,4 mln zł, przy prawie 20 mln zł strat w analogicznym okresie ubiegłego roku, co zdaje się przemawiać o powolnym, acz jednoznacznym wychodzeniu na prostą jednego z bardziej rozpoznawalnych rodzimych deweloperów – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Sprzedaż w polskich centrach handlowych na europejskim poziomie

 

W sumie czołowa dziesiątka osiągnęła zysk netto w pierwszej połowie  tego roku w wysokości nieco ponad  100 mln zł, czyli o symboliczne 2 mln zł więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Progres więc nieco wyhamował w stosunku do sytuacji po pierwszym kwartale, kiedy to wynosił około 50 procent. Podobnie jak przed kwartałem pozytywny trend nieco zamazuje wysoka, ponad 24- milionowa strata Ganta. Gdyby nie ona to czysty zysk pozostałej dziewiątki w sumie byłby wyższy w omawianym okresie br. o prawie 20 proc. niż rok temu.

 

Czytaj również: Kredyt a umowa na czas określony

 

Jednak najbardziej optymistycznym akcentem publikacji wyników finansowych deweloperów za pierwsze półrocze tego roku jest fakt osiągnięcia przez branżę istotnie lepszych wyników w drugim kwartale tego roku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Świadczy to o utrwalającym się charakterze ożywienia w krajowym segmencie budownictwa mieszkaniowego. Ten efekt jest tym bardziej wyrazisty, że nie był przedmiotem prognoz czy przewidywań jeszcze przed dwoma-trzema kwartałami. Wręcz przeciwnie,  sami deweloperzy jeszcze pod koniec ubiegłego roku głośno wyrażali swoje obawy o perspektywy swojego biznesu w bieżącym roku, który miał być najtrudniejszym z sześciu ostatnich lat spowolnienia koniunktury. Nie jest to może ostateczny dowód przesilenia koniunktury w rodzimej mieszkaniówce, jednak coraz bardziej wydaje się realne osiągnięcie w ramach krajowego rynku mieszkaniowego trwałego  ożywienia w kolejnych miesiącach – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynkPierwotny.com.
 

 

2013-09-13
Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17193 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 238

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >