Różana rabata - jak ją pielęgnować, aby pięknie i obficie kwitła

Różana rabata - jak ją pielęgnować, aby pięknie i obficie kwitła

Róża to niezwykle popularny kwiat i prawdziwa ozdoba wielu ogrodów. Niektórzy nazywają ją królową kwiatów. W naturalnym środowisku rośnie ponad 200 gatunków, pomiędzy którymi występują liczne różnice. Wśród nowoczesnych i dawnych odmian róż ogrodowych oraz róż dzikich występują pnącza, krzewy oraz odmiany okrywowe. Są gatunki o delikatnych pojedyńczych kwiatach o 5-8 płatakch, inne - półpełne o 10-25 płatkach, ale są też o kwiatach pełnych z ponad 40 płatkami. Te piękne kwiaty potrafią być jednak bardzo wymagające i potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, gdzie kluczową rolę odgrywa cięcie. Czytaj dalej

Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

 

Pielęgnacja

Róże wymagają stanowiska, które będzie nasłonecznione przez większą część dnia, ponieważ w ciemniejszych miejscach będą słabiej kwitły. Nie nadaja się tez do sadzenia w pobliżu drzew i krzewów. Najlepiej będą rosły na stanowiskach osłoniętych od silnych wiatrów na glebie lekko kwaśnej i umiarkowanie wilgotnej ale zasobnej w składniki pokarmowe.  Róże powinno się zasilić nawozem wczesną wiosną i w połowie lata a zimię wokół ściółowac  kompostem lub obornikiem. Wszytkie świeżo posadzone róże nalezy dobrze podlewać, dopóki nie przyjmą się w nowym miejscu. Kiedy roślina dobrze się ukorzeni, nie nalezy jej podlewac poza okresami suszy, wtedy podlewamy nisko nad ziemią. Stare róże ogrodowe wymagaja niewielu zabiegów pielęgnacyjnych poza usuwaniem przekwitłych kwiatów oraz chorych i uszkodzonych pędów.  Nie trzeba też już ich formować tylko lekko przycinać. Róże rorzmnaża się przez podział zdrewniałych pnączy na początku jesieni. 

 

Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

 

Cięcie pielęgnacyjne to podstawa

Każdego roku powinniśmy zadbać o przycinanie pielęgnacyjne róży, polegające na wycięciu martwych, starych czy też zbyt mocno rozkrzewionych pędów. Pędy i gałązki złamane, uszkodzone przez mróz czy zaatakowane przez szkodniki przycina się powyżej pąka, liścia skierowanego na zewnątrz, a wyrastającego ze zdrowej części. Ponadto, gałęzie rosnące ku środkowi krzewu, a także te zbyt gęste, przerzedza się, aby róża zachowała ładną formę i aby zrobić miejsce nowym, zdrowym gałęziom.


Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

 

Czytaj również: Szukasz kogoś do zajęcia się ogrodem? Wynajmij fachowców!

 

Każdy gatunek róż powinien być traktowany indywidualnie jeśli chodzi o cięcie i rozmnażanie. Róże rabatowe przycina się dość mocno, aby mogły wykształcić wiele kwitnących pędów i aby gałęzie stały się mocne i mogły udźwignąć liczne i ciężkie kwiaty w czasie wiatru czy deszczu. W lecie powinniśmy odcinać przekwitnięte kwiaty wraz z 2-4 liśćmi poniżej. Należy usunąć także kwiaty uszkodzone przez deszcz. Pamiętajmy, że róża nie przycinana lub przycinana zbyt słabo wszystkie kwiaty utworzy na czubku, a u dołu będzie bardzo uboga. Taki krzew będzie wiotki i łatwo się złamie lub zegnie podczas intensywnych opadów deszczu.

 

Pielęgnacja królowej kwiatów – przycinanie róż

 

Jakie narzędzia wybrać?

W przypadku pielęgnacji róż w naszym ogrodzie, bez dobrego sekatora i nożyc, ani rusz. Przydadzą się również grube rękawice, które ochronią nas przed kolcami. Do przycinania kilkuletnich, grubych i twardych łodyg możemy zastosować sekator dwuręczny. W tym wypadku doskonale sprawdzi się sekator dźwigniowy, kowadełkowy L PowerGearTMX. Dzięki mechanizmowy zwiększającemu trzykrotnie siłę cięcia, praca narzędziem jest wyjątkowo komfortowa.


Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła


Natomiast do przycinania świeżych, drobnych pędów przyda się sekator jednoręczny model PX94 PowerGearTMX L, który dodatkowo został wyposażony w obrotową rączkę zmniejszającą obciążenie dłoni i nadgarstka. Innym ciekawym modelem jest sekator nożycowy P44 Fingerloop, który ma charakterystyczny kształt dolnej rączki chroniący dłonie podczas pracy. Do przycinania róż wręcz idealny.


Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

 

Jak pobudzić kwitnienie róży?

Aby pobudzić różę do ponownego kwitnienia, należy pamiętać o odcięciu starych, zwiędłych kwiatów. Trzeba pozbyć się nie tylko samego kwiatu, lecz całego pędu. Dzięki temu róża wypuści nowe pędy i wykształci nowe, silne pąki kwiatowe. Pierwsze kwitnienie kończy się zwykle pod koniec lipca.


Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła


Róża w wazonie

Pamiętajmy, że różę do wazonu ścina się ostrym sekatorem lub specjalnymi ostrymi nożyczkami. Przed włożeniem jej do wazonu trzeba koniecznie usunąć wszystkie liście z dolnej części, która będzie zanurzona w wodzie. W tym przypadku warto posłużyć się nowym sekatorem do kwiatów SP14 SolidTM, który został wyposażony w specjalny otwór do oczyszczania łodyg i pomoże nam pozbyć się liści i kolców. Róża może zachować świeżość stojąc w wazonie nawet przez tydzień, pod warunkiem, że łodygę przytnie się tuż przed włożeniem do wody.


Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

 

Czytaj również: Jak założyć i pielęgnować ekologiczny i zrównoważony ogród?

 

Orientacyjna cena detaliczna:

- sekator dźwigniowy, kowadełkowy L PowerGearTMX – ok. 280 zł

- sekator PX94 PowerGearTMX L – ok. 115 zł

- sekator do kwiatów SP14 SolidTM – ok. 35 zł

- nożyczki SP13 SolidTM – ok. 33 zł

- nożyczki SP15 SolidTM – ok. 33 zł

 

Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

Różana rabata - jak ją pielegnować aby pięknie i obficie kwitła

Źródło: Fiskars / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak zaprojektować basen ogrodowy ? Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... Ja również zdecydowałem się na budowę odkrytego basenu ogrodowego. Realizacją projektu zajęła się firma www.saunybaseny.pl . Basen posiada wydajny system filtro...
  • Jaki powinien być podjazd? Liczba postów: 38 Grupa: Ogród i dzi... Nam podjazd z kostki brukowej zbudowała http://malbud.waw.pl/. Bardzo dobrze zrobiony podjazd. DO dziś jest solidny, zero uszkodzeń, wzór ładny.
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 144 Grupa: Ogród i dzi... W tym roku tez się zająłem ogarnianiem mojego ogrodu i choć mam sporo roślin, które zawsze chciałem to wiecie czego żałuje? Tego, że np. nasion takich jak https...
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 61 Grupa: Ogród i dzi... Zdecydowanie polecam - https://www.gardenowo.pl/sadzonki/cebulk i A które rośliny będą najlepszą opcją? To już zależy od waszych wymagań. Każdemu może pasować co...
  • Trwałe wykończenie tarasu Liczba postów: 28 Grupa: Ogród i dzi... Natomiast jeżeli będziecie szukali dobrej jakości materiałów do wykonania hydroizolacji która będzie ochroną pięknego wyglądu tarasu betonowego, dzięki temu że....

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16006 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 171

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >