Sąd zakończył spór o wysokości podatku VAT

Sąd zakończył spór o wysokości podatku VAT

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego kończy wreszcie trwający prawie dwa lata spór między organami podatkowymi a firmami zajmującymi się trwałą zabudową meblową. Siedmioosobowy skład sędziowski Naczelnego Sądu Administracyjnego 24 czerwca podzielił nasze stanowisko i zdanie Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw uznając zabudowę wnęki za modernizację. Tym samym ustanowił właściwą dla takich usług preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8 proc. Czytaj dalej

 

Źródła konfliktu sięgają początków 2011 roku. Błędne i niesprawiedliwie interpretacje podatku oraz towarzyszący im chaos informacyjny skłoniły przedsiębiorstwa do wyjścia na drogę sądową. Przypomnijmy, że w wydanym w lipcu ubiegłego roku wyroku NSA zgodnie z postanowieniem Ministerstwa Finansów zakwalifikowano projektowanie i montaż szafy wnękowej jako dostawę towaru, które należy opodatkować podstawową 23 proc. stawką VAT. Krzywdząca dla branży meblarskiej uchwała uruchomiła kolejną lawinę pozwów, skarg i odwołań. W tym czasie wiele spraw udało się wygrać. Jednakże wizja niezakończonego i nierozstrzygniętego sporu przerażała zwłaszcza niewielkie, rodzinne biznesy.

 

Czytaj również: Zadania gminy w kwestii planowania i gospodarowania przestrzeni

 

W tej chwili postanowienie NSA pomoże ujednolicić i usunąć rozbieżności w interpretacji dotyczącej stosowanej stawki podatku. Finał konfliktu cieszy nas o tyle bardziej, że obecna sytuacja oznacza poprawę nie tylko dla wykonawców, ale też samych klientów. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu przyczyniliśmy się do tego sukcesu. Dzięki firmie Komandor i Federacji MSP udało się otrzymać kilka niezbędnych ekspertyz, wystosować list do premiera i państwowych urzędników, zasięgnąć porad i opinii prawników oraz ekspertów finansowych.

 

 

Okazało się, że receptą na skuteczną walkę z fiskusem było połączenie sił, wytrwałość i przekonanie o własnych racjach. Współpraca Komandora z Federacją MSP zaowocowała ostatecznie sprawiedliwym wyrokiem. W końcu 20 tysięcy przedsiębiorców z branży meblarskiej nie mogło się mylić. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i wspólne działanie w obronie branży meblarskiej.

 

Czytaj również: Przepisy dotyczące urządzeń grzewczych z zamkniętą komorą spalania

 

Jednak mimo korzystnego dla branży wyroku NSA, ze względu na toczący się przez dwa lata spór z wiceministrem finansów Maciejem Grabowskim większość osób z tej grupy 20 tysięcy przedsiębiorców została dotkliwie poszkodowana. Wobec powyższego należy sobie uświadomić kto jest odpowiedzialny za tę sytuację. W chwili obecnej organizacje zrzeszające przedsiębiorców podejmą wszelkie działania, aby osoba winna powstałej problematycznej sytuacji poniosła zasłużoną karę. 

Źródło: Dot PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • podatki i oplaty lokalne Liczba postów: 9 Grupa: Zanim wybud... Jak najbardziej jeśli prowadzimy własną działalność to ja również jestem zdania, że coraz więcej na sam temat podatków powinniśmy wiedzieć. Jak dla mnie bardzo....
  • Sprzedaż mieszkania w Warszawie Liczba postów: 16 Grupa: Rynek wtórn... wydaje mi się że sprzedaż mieszkania w Warszawie to nic trudnego ? tyle ludzi tam chce kupic cos sensownego _____________________ https: //www.stonoga.edu.pl/ja...
  • Kupno mieszkania Liczba postów: 56 Grupa: Rynek wtórn... Ja od urodzenie mieszkałem w bloku i dom a raczej obowiązki, które są związane z jego posiadaniem mnie przerażały. Osobiście wolę przeznaczyć ten czas, który po...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 248 Grupa: Rynek pierw... Zobacz tutaj gdzie polecają wystawić domy na sprzedaż i tej podstawie szukaj, będzie najszybciej :)
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 362 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17360 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >