Ściemniacz oświetlenia, jak wybrać najlepszy?

Ściemniacz oświetlenia, jak wybrać najlepszy?

W większości budynków, zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, montuje się tradycyjne włączniki światła. Alternatywą wobec nich są funkcjonalne ściemniacze oświetlenia, które pozwalają precyzyjnie sterować natężeniem światła. Podpowiadamy, czym są regulatory światła, jakie mają zastosowanie i czym kierować się przy ich wyborze! Czytaj dalej

 

Ściemniacz, czyli oświetlenie z regulacją

Ściemniacz, to jak wskazuje nazwa, regulowany transformator służący do zmiany natężenia światła - od maksymalnego rozświetlenia do całkowitego wygaszenia (w zakresie 0 - 100%). W zależności od wybranego modelu i potrzeb danego pomieszczenia, urządzenie jest montowane obok włącznika światła lub sterowane zdalnie w ramach inteligentnego systemu oświetleniowego.

 

Ściemniacz oświetlenia to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na wygodną regulację intensywności światła. Tego typu regulatory oświetlenia znajdują zastosowanie w przestrzeniach prywatnych, jak też w obiektach użyteczności publicznej czy lokalach usługowych. Doskonale sprawdzają się do tworzenia nastrojowego oświetlenia w salonie czy sypialni, jak i komfortowej przestrzeni do pracy w gabinecie.

 

Ściemniacz oświetlenia, jak wybrać najlepszy?

 

Czytaj również: Oświetlenie halogenowe - światło, które świetnie sprawdza się w łazience

 

W przestrzeniach takich jak biurowce, hotele, baseny czy szpitale, modyfikowanie natężenia światła pozwala na jego dopasowanie do ruchu użytkowników, jak i konkretnych potrzeb otoczenia. Osprzęt w postaci ściemniaczy oświetleniowych pozwala nie tylko na uzyskanie klimatycznego oświetlenia, ale ograniczenie zużycia energii.

 

Dzięki włącznikom światła ze ściemniaczem możliwe jest zmniejszenie jej poboru przez żarówki w czasie obniżonego natężenia światła. Redukcja oświetlenia o 25 proc. to oszczędność nawet 20 proc. energii elektrycznej. To oznacza korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska.

 

Rodzaje ściemniaczy światła

 

Ściemniacz oświetlenia, jak wybrać najlepszy?

 

Czytaj również: Jak rozmieszczać oświetlenie we wnętrzach i dobierać oprawy


Ściemniacze możemy podzielić przede wszystkim ze względu na ich sposób działania. Tu spotykane są modele regulowane za pomocą pokrętła zamontowanego w ścianie pomieszczenia, modele dotykowe - sterowane panelem, które reagują na odpowiednio długie przytrzymanie dłoni lub palca w wyznaczonym obszarze. Oba rodzaje regulatorów wyposażone są zwykle w moduły pamięciowe. Coraz częściej stosowane są również ściemniacze sterowane zdalnie pilotem, aplikacją mobilną czy poleceniami głosowymi.

 

Czym kierować się przy wyborze ściemniacza oświetleniowego?

Wybierając ściemniacz, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę czy wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Co kluczowe, poszczególne regulatory różnią się parametrami technicznymi i przed zakupem konieczne jest ustalenie do ściemniania jakiego typu lampy będą one potrzebne. Regulatory światła współpracują z różnymi źródłami światła. Są nimi przede wszystkim żarówki: tradycyjne żarowe, energooszczędne, halogenowe i energooszczędne LED.

 

Na rynku dostępne są również uniwersalne modele ściemniaczy, takie jak ściemniacz 452 4,4 A od Helvar, który być stosowany z różnymi źródłami światła. Oprócz tego, dostępne są też ściemniacze do źródeł o dużej mocy, w tym model 425S 25 A.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17076 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 324

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >