Senator - biurowiec Ghelamco - łączący w sobie historyczną architekturę i nowoczesne wnętrza biurowe

Senator - biurowiec Ghelamco - łączący w sobie historyczną architekturę i nowoczesne wnętrza biurowe

Firma Ghelamco Poland rozpoczyna realizację projektu Senator – wyjątkowego biurowca łączącego w sobie historyczną architekturę i nowoczesne wnętrza biurowe.

Budynek powstanie przy ul. Bielańskiej, w części Warszawy, która od czasów króla Augusta Poniatowskiego związana jest z finansami.

Projekt Senator to inwestycja wyjątkowa w skali Warszawy i Polski. Będzie to nowoczesny budynek biurowy o powierzchni blisko 25.000 m2 łączący w sobie elementy historyczne i współczesne. Jego powstanie pozwoli odbudować pierzeję ul. Bielańskiej i al. Solidarności. W dniu dzisiejszym firma Ghelamco Poland ogłosiła, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a cała inwestycja zostanie oddana do użytku w 2012 roku.

 

Senator to długo oczekiwany projekt, który zrealizowany zostanie w miejscu od wieków związanym z instytucjami finansowymi.
W czasach króla Augusta Poniatowskiego mieściła się tu Mennica Państwowa, w ostatnich latach zaborów rosyjski Bank Państwa, a od 1924 r. Bank Polski. W bezpośredniej okolicy natomiast swoje siedziby miały także inne znaczące banki oraz kancelarie prawne.

Projekt przygotowany został z poszanowaniem historii miejsca, do której nawiązywać będzie zarówno formą architektoniczną jak  i funkcją. Osiągnięcie takiego rezultatu możliwe było dzięki trwającym ponad 4 lata pracom. Chcemy bardzo dokładnie oddać ducha historii tego miejsca – mówił Jeroen van der Toolen, Managing Director Ghelamco CEE.  Ostateczny kształt budynku powstał na deskach kreślarskich belgijskiej pracowni Jaspers & Eyers przy współpracy polskich architektów z firmy AB-Projekt oraz Architraw GB specjalizującej się w renowacjach i odbudowach. Całość projektu uzgadniana była z biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W uwagi na wielowiekową historię miejsca i szacunek dla przeszłości inwestor przed przystąpieniem do projektowania zlecił wykonanie szczegółowych badań. Miejsce zbadali historycy i archeolodzy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. W czasie prac pozyskano w sumie ponad 9.800 zabytków, które zinwentaryzowano w blisko 570 pozycjach. Zdecydowana część z nich przekazana została do odpowiednich instytucji: Państwowego Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.   

 

Bryła Senatora zaprojektowana została na planie dawnego budynku Banku Polskiego. Od ul. Bielańskiej znajdzie się fasada frontowa, z zachowanym środkowym ryzalitem i głównym wejściem do budynku. Odwzorowany został również kolisty narożnik od strony al. Solidarności. Sama elewacja zachowuje zabytkowe założenia m.in. kontynuowane są poziome linie dzielące poszczególne kondygnacje budynku. Na dwóch najniższych piętrach znajdą się duże przeszklenia, podobnie jak w historycznym budynku z 1907 r. Kamień, którym pokryta zostanie elewacja oraz jego kolor także będą nawiązywały do dawnego wyglądu budynku. Dolna część elewacji pokryta zostanie piaskowcem w kolorze ceglastym odwołując się do historycznej okładziny z różowo-czerwonego piaskowca z kamieniołomu w Tumlinie. Wyższe piętra pokryje kamień w kolorystyce piasku, odwołując się tym samym do kremowo-żółtego kamienia wydobywanego w kamieniołomie w Dołach Biskupich, którym pokryte były zewnętrzne ściany gmachu Banku Polskiego.

Miejscem szczególnym w Senatorze będzie główne Atrium. Jego centralna ściana poddana zostanie  renowacji, dzięki czemu odzyska oryginalny wygląd frontowej ściany sali kasowej dawnego Banku Polskiego. Wyeksponowanie zabytkowej ściany pozwoli także na umieszczenie w historycznym miejscu tablicy Banku Polskiego, której wmurowanie nastąpiło 24 kwietnia 1924 r. Część podłogi w Atrium zostanie przeszklona, by zaprezentować  zabytkowe fragmenty murów mennicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku.

 

 

Projekt Senator z uwagi na wyważone połączenie elementów historycznych i nowoczesnych będzie jedną z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych inwestycji biurowych zrealizowanych w najbliższych latach w Polsce. Wyjątkowy charakter budynku i fakt, że jego realizacja pozwoli odbudować zniszczony fragment miasta będą znaczącym wydarzeniem nie tylko w rozumieniu biznesowym, ale także społecznym, a przede wszystkim wydarzeniem istotnym dla Warszawy.


Między historią a nowoczesnością

Biurowiec Senator będzie nowoczesnym budynkiem, o łącznej powierzchni 25.000 m2 zlokalizowanej na 6 kondygnacjach. Parter przeznaczony zostanie na działalność handlowo-usługową. Na kolejnych kondygnacjach zaplanowano powierzchnię biurową – 23.600 m2. W budynku znajdą się 2 wejścia do części biurowej, którą obsługiwać będą 3 recepcje z holami windowymi. Pod budynkiem zlokalizowany będzie parking podziemny z wjazdem od strony al. Solidarności, zapewniający miejsce 339 samochodom.

Wnętrze budynku wyposażone zostanie w rozwiązania techniczne charakterystyczne dla nowoczesnych biurowców  m.in. podnoszone podłogi i podwieszane sufity, centralny system ogrzewania i klimatyzacji z kontrolą wilgotności i podziałem na strefy. Cały budynek objęty zostaniem systemem zarządzania BMS oraz strukturalnym okablowaniem. Podobnie jak w innych biurowcach zrealizowanych przez Ghelamco, także i tu deweloper zamontuje uchylne okna – rozwiązanie szczególnie cenione przez najemców. Duże powierzchnie piętra, maksymalnie do ok. 4.000 m2 dadzą najemcom biurowca Senator nieograniczone możliwości aranżacji biur – informował Jarosław Zagórski, Commercial and Business Development Director  w Ghelamco Poland.

Z racji swojego charakteru i lokalizacji biurowiec Senator już teraz budzi zainteresowanie najemców takich jak  m.in. banki,  firmy consultingowe czy kancelarie prawne, dla których zabytkowe wnętrza np. w historycznych kamienicach są naturalna lokalizacją. Prestiż biurowca Senator pozwoli tym firmom na posiadanie biura w lokalizacji pasującej wizerunkowo do profilu działalności, dając jednocześnie komfort jaki oferują nowoczesne budynki biurowe.

Najnowocześniejsze rozwiązania zaplanowane w budynku oraz dowolność w aranżacji, którą uzgodnić można z deweloperem już na etapie budowy, otwierają biurowiec także na firmy z innych branż i sektorów.

Rys historyczny lokalizacji budynku Senator
Miejsce, w którym powstanie budynek jest historycznym centrum finansowym Warszawy. Już w XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski umieścił w znajdujących się tu budynkach Mennicę Państwową. Kompleks pałacowy z drugiej połowy XVII wieku zaadaptowano na kantory, składy kruszcu, skarbiec, a na piętrze apartamenty dyrektora mennicy. Samą fabrykę zlokalizowano natomiast w budynku ujeżdżalni koni sąsiadującej z pałacem. Oprócz złotych, srebrnych i miedzianych monet bito tam także medale i ordery.

W latach 1817-1821 wzniesiono nowy gmach mennicy – murowany, piętrowy budynek znalazł się nieomal dokładnie na miejscu późniejszej sali kasowej Banku Polskiego. Mennica pełniła swoją funkcję do 1867 roku, kiedy budynki przeznaczono pod wyburzenie. W ich miejscu w latach 1907 – 1911 powstał nowy gmach projektu architekta Leontija Nikołajewicza Benoit, profesora Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości znajdował się tu rosyjski Bank Państwa. Po 1918 r. miała tu swoja siedzibę Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a od 1924 r. Bank Polski. W tych czasach okolica stanowiła finansowe centrum stolicy. Sąsiadami Banku Polskiego były liczne banki prywatne, instytucje finansowe i firmy związane z obrotem pieniężnym. Swoje siedziby miały tu m.in. Warszawski Bank Dyskontowy (ul. Fredry 8), Gospodarczy Bank Spółdzielczy (ul. Senatorska 10), Polski Bank Przemysłowy (ul. Senatorska 42) i Bank Zachodni (ul. Fredry 6).

Podczas okupacji niemieckiej budynek służył jako siedziba Banku Emisyjnego. W czasie działań wojennych, m.in. walk powstańczych, znaczna część gmachu uległa zniszczeniu. Część, która przetrwała została rozebrana w latach 60. Jedyne zachowane zachodnie skrzydło ruin Banku Polskiego w dniu 1 sierpnia 1981 r. zostało wpisane do rejestru zabytków. Zabytkowa ściana zostanie wiernie odrestaurowana przez Ghelamco jako ściana frontowa głównego Atrium.

Źródło: Partner of Promotion Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki jest najbardziej wydajny kolektor sloneczny ? Liczba postów: 72 Grupa: Innowacje w... Faktycznie dzisiaj bardzo wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Przy czym sama nawet zaczęłam się rozglądać za jakimś fajnym zestawem solarnym i cie...
  • Wyposażenie do laboratoriów Liczba postów: 35 Grupa: Innowacje w... Jeśli chodzi o meble laboratoryjne, to polecam firmę www.dcd-lab.pl. Oferują meble o wysokiej odporności chemicznej. Zajmują się projektem, aranżacją i montażem...
  • Który rodzaj bramy wybrać? Liczba postów: 11 Grupa: Innowacje w... Rok temu zamawiałem taką bramę garażową segmentową - wiśniowski od tej firmy https://www.ideal-rolety.eu/. Jestem bardzo zadowolony z tej bramy bo wszystko dzi...
  • Rekuperacja Liczba postów: 62 Grupa: Innowacje w... Akurat w kwestii rekuperacji jak i wyboru odpowiedniej klimatyzacji, służymy swoją radą i pomocą na forum, zresztą sami zobaczcie na NovaKlima.pl gdzie wszystk...
  • Innowacje takie jak: deski FASADA PANEL Liczba postów: 4 Grupa: Innowacje w... Deski FASADA PANEL to linia nowoczesnych, uniwersalnych płyt cementowych produkowanych w innowacyjnej technologii, dzięki której płyty uzyskują doskonałe parame...

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 15859 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 250

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >