Sprzątanie łazienki – jak wyczyścić deskę sedesową?

Sprzątanie łazienki – jak wyczyścić deskę sedesową?

W środku toalety, jak również na zewnętrznych jej powierzchniach panują idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów i bakterii. Regularne jej czyszczenie zmniejsza ryzyko ich namnażania, co przekłada się również na zdrowie i bezpieczeństwo jej użytkowników. Na toalecie i wewnątrz muszli mogą powstawać żółte przebarwienia, ale również kamień, który szczególnie często pojawia się w środku oraz pod deską sedesową, w miejscu, w którym jest ona przymocowana do misy. To jedno z tych newralgicznych miejsc, o którym nierzadko zapominamy. Jak pozbyć się zabrudzeń z deski sedesowej i przywrócić jej naturalną biel? Czytaj dalej

Naturalny środek czystości

Na sklepowych półkach można znaleźć duży wybór detergentów do wc, które są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, jednak szkodzą naszemu zdrowiu. Ich działanie jest czasami tak silne, że powodują uszkodzenia czyszczonych powierzchni. Warto przygotować środek do usuwania zanieczyszczeń z naturalnych produktów. W tym celu połącz wodę destylowaną z sodą oczyszczoną i mydłem kauczukowym. Można dodać jeszcze olejek zapachowy, aby w łazience unosił się lawendowy lub cytrynowy zapach. Takim środkiem bardzo dobrze wyczyścimy wnętrze muszli oraz wewnętrzną stroną deski sedesowej. Nanosimy go na powierzchnię, czekamy ok. 15 minut i wycieramy szmatką deskę, a szczotką wnętrze muszli.

 

Pomoc przy żółtych plamach

Na desce sedesowej, nie tylko od wewnętrznej strony, ale też na widocznej na co dzień powierzchni mogą pojawiać się żółte przebarwienia. Są one trudne do usunięcia, szczególnie kiedy wniknęły głęboko w materiał. Łatwiej się ich pozbyć z deski ceramicznej, niż plastikowej, dlatego już na etapie planowania aranżacji i wyposażenia łazienki warto zastanowić się nad deską ceramiczną, którą łatwiej utrzymać w należytej czystości. W usunięciu żółtych plam pomóc może grejpfrut i sól. Kroimy owoc na pół i zanurzamy w soli. Następnie przecieramy nim deskę sedesową. W ten sposób powinieneś pozbyć się plam i innych zabrudzeń. Dodatkowo, w powietrzu będzie unosił się cytrusowy, przyjemny zapach.

 

Czytaj również: Jak w ekologiczny sposób czyścić zatłuszczone powierzchnie w kuchni?

 

Sprzątanie łazienki – jak wyczyścić deskę sedesową?

 

Zabrudzenia pod deską sedesową

Na co dzień jej nie zdejmujemy, a czyścimy tylko te powierzchnie, które są widoczne. Okazuje się jednak, że pod deską są płytki ceramiczne, w których nawarstwia się brud. Podobnie może wyglądać strumień syfonowy, znajdujący się pod krawędzią deski sedesowej. Aby dobrze wyczyścić całą toaletę, warto zdecydować się na deskę z łatwym wypinaniem, którą można zdemontować podczas każdego spotkania. Do wyczyszczenia zakamarków, gdzie widoczne są ciemne ślady, użyj octu lub pasty przygotowanej z sody oczyszczonej z niewielkim dodatkiem wody. Przydać się może też kwasek cytrynowy, który dobrze czyści i ładnie pachnie.

 

Płyn do mycia naczyń na co dzień

W skuteczności czyszczenia kluczowa jest systematyczność. Toaletę należy czyścić regularnie ze względu na częstotliwość jej użytkowania oraz przeznaczenie. Kilka razy w tygodniu przetrzyj deskę sedesową wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie wytrzyj suchą ściereczką, aby uniknąć osadzania się brudu do mokrej powierzchni.

 

Czytaj również: Środki czystości, które mogą nas truć podczas sprzątania - czym można je zastąpić?

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 16265 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 163

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >