Szczęślin trójdzielny (Clerodendrum Trichotomum) – niezwykle dekoracyjny krzew o pięknych kwiatach i zjawiskowych owocach

Szczęślin trójdzielny (Clerodendrum Trichotomum) – niezwykle dekoracyjny krzew o pięknych kwiatach i zjawiskowych owocach

Szczęślin trójdzielny jest rzadko uprawianym w naszym kraju krzewem. Można go hodować w cieplejszych rejonach, ponieważ w zbyt chłodnych warunkach będzie obumierał. Krzew pochodzi z Azji wschodniej, gdzie mi in. występuje w Chinach, Korei, Japonii i Indiach. Piękne kwiaty, pachnące masłem orzechowym po roztarciu liście oraz zjawiskowe owoce są powodem, dla których roślina ta jest uprawiana w ogrodach. Kwiaty są efektowne, słodko pachnące lilią/jaśminem mają białe płatki w zielonym kielichu, osadzone na rozgałęzionych szypułkach w luźnych gronach. Kielich zmienia kolor z zielonego na czerwony, gdy dojrzewają jaskrawoniebieskie owoce rośliny. Okres kwitnienia rozpoczyna się w połowie lata i trwa do jesieni a owoce utrzymują się na gałęziach do pierwszych przymrozków. Krzew dorasta do 3-6 m wysokości i tyle samo szerokości. Sercowate liście, rozmieszczone naprzemiennie są błyszczące i ciemnozielone.

 

Po kwitnieniu następuje produkcja jagodowych owoców, które początkowo są białe, ale w miarę dojrzewania stają się jasnoniebieskie, a następnie ciemnoniebieskie. Kolor ten zawdzięczają obecności unikalnego niebieskiego pigmentu, nazwanego od nazwy rośliny trichtominą. Owoce mają również kontrastujące czerwone kielichy w kształcie gwiazdek.

 

Szczęślin trójdzielny Clerodendrum Trichotomum

 

Jego piękne i pachnące białe kwiaty są bardzo atrakcyjne dla motyli, pszczół, kolibrów i wielu innych zapylaczy.

 

Szczęślin trójdzielny Clerodendrum Trichotomum

 

Kiedyś uważany za drzewo szczęścia co odzwierciedla  nawet jego nazwa, która pochodzi od dwóch greckich słów kleros - oznacza szczęcie a dendron – drzewo. Nazywany potocznie drzewem masła orzechowego ze względu na zapach liści.

 

Szczęślin trójdzielny Clerodendrum Trichotomum

 

Uprawa

Szczęślin wytwarza najpiękniejsze kwiaty i owoce, gdy jest posadzony  w pełnym słońcu. Dobrze rośnie również w półcieniu.

Potrzebuje schronienia przed zimnymi, wysuszającymi wiatrami w zimie. Młode rośliny wymagają okrycia na zimę. Opcjonalnie można go przyciąć do samej ziemi i traktować jako bylinę zielną.  Jeśli pędy przemarzną, należy je przyciąć na wiosnę, roślina dobrze się regeneruje.

Clerodendrum trichotomum ma umiarkowane wymagania wodne. Ponieważ lubi wilgotną glebę, należy zapewnić jej wystarczającą ilość wody i nie dopuścić do przesuszenia gleby w okresie wegetacji.  Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem.

Najlepiej rośnie na glebie gliniastej, bogatej w składniki organiczne, wilgotnej i dobrze przepuszczającej wodę. Roślina ulegnie uszkodzeniu, jeśli gleba nie będzie dobrze zdrenowana i pozostanie podmokła lub wilgotna przez dłuższy okres czasu.

Szczęślin rozprzestrzenia się na dużym obszarze i jest podatny na odrosty, zazwyczaj ma nieuporządkowany  szeroki i rozłożysty wygląd. Dlatego też, aby utrzymać ją w dobrej i estetycznej  kondycji konieczna będzie pielęgnacja. Eksperci zalecają usuwanie odrostów jesienią lub wiosną.  

 

Czytaj również: Delosperma 'Fire Spinner' słonecznica - wieloletnia, zimozielona roślina

 

Szczęślin trójdzielny Clerodendrum Trichotomum

 

Jak rozmnażać?

Szczęślin trójdzielny jest zazwyczaj rozmnażany przez sadzonki półzdrewniałe latem i przez sadzonki korzeniowe zimą.

 

Można go rozmnażać z nasion, ale jest to nieco frustrujące, ponieważ nasiona nie zawsze kiełkują, a nawet jeśli, to długo.

W przypadku rozmnażania przez sadzonki korzeniowe należy pobrać sadzonki o długości od 6  do 8 cm i posadzić je w szklarni, najlepiej w grudniu. Najłatwiej rozmnażać szczęślina przez sadzonki półzdrewniałe, ponieważ można je bezpośrednio sadzić na miejsce stałe.

 

Szczęślin trójdzielny Clerodendrum Trichotomum

 

Choroby i szkodniki

Może być porażany przez raka, plamistość liści i mączniaka.

Do powszechnych szkodników należą: mszyce

Jest odporny na jelenie.

Według  źródeł, niektóre części roślin, takie jak nasiona i owoce są trujące, jeśli są spożywane. U osób wrażliwych roślina może powodować kontaktowe zapalenie skóry. 

 

Czytaj również: Konwalnik płaski (Wężobród płaski) Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens' - czarna ozdobna trawa

 

Szczęślin trójdzielny Clerodendrum Trichotomum

 

Zastosowanie

Jest także doskonałym wyborem do obsadzania obwódek krzewów, a także wykorzystywana jako ozdobny soliter. Można również z tego krzewu tworzyć kwitnący żywopłot. Dobrze jest go posadzić po środku trawnika, gdzie będzie wokół wykaszany to zapobiegnie rozprzestrzenianiu się odrostów, które potrafią się rozwijać kilkadziesiąt cm od macierzystej rośliny.

 

W niektórych częściach świata, korzenie i liście Clerodendrum trichotomum są również wykorzystywane do celów leczniczych.

Źródło: budnet.pl
Autor: K.K

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Donice ogrodowe Liczba postów: 34 Grupa: Zagospodaro... Donice ogrodowe znajdziecie w niniejszej ofercie: https://www.azallo.pl/doniczki
  • Fuga do kostki brukowej Liczba postów: 18 Grupa: Ogród i dzi...
  • Inwestycja w ogród Liczba postów: 195 Grupa: Ogród i dzi... A czy ktoś z was robił sam na przykład plac zabaw dla dziecka ? Ja można powiedzieć, że spełniłem moje marzenie o przysłowiowym domku na drzewie i zrobiłem dla....
  • Ogródek dla rodziny Liczba postów: 92 Grupa: Ogród i dzi... Jak najbardziej jestem za prowadzeniem ogródka. Posiadam swój i zawsze w trakcie sezonu kupuje słoiki szklane na przetwory, a następnie przechowuje swoje owoce....
  • Twój idealny ogród Liczba postów: 76 Grupa: Ogród i dzi... Może komuś z was przyda się namiar na firmę w Świdnicy https://pilar.net.pl/oferta/ w,której możemy zakupić najnowszej generacji sprzęt rolniczy i budowlany, ja...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 17007 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 247

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >