Szczęśliwe Miasta

Szczęśliwe Miasta

Aż 91 procent warszawiaków jest zadowolonych z życia w aglomeracji warszawskiej, zgodnie z wynikami badania opinii publicznej przeprowadzonego w Warszawie i ośmiu miastach na świecie. To tyle samo co w Barcelonie i więcej niż w Paryżu (80 procent) czy Chicago (84 procent). Czytaj dalej

 

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu „Szczęśliwe Miasta” na zlecenie Grupy Lafarge.

Szczęśliwe Miasta” to projekt badawczy, poprzez który Lafarge, lider rozwiązań dla budownictwa, pragnie porównać poziom satysfakcji z życia w danych metropoliach, ale także przyjrzeć się opiniom mieszkańców na temat miejsc ich zamieszkania. Badania opinii zostały przeprowadzone na grupie 5445 respondentów w okresie od sierpnia 2013 do czerwca 2014 roku w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Chicago, Rio de Janeiro, Bombaju, Algierze i Chongqing.

 

Warszawa się rozwija


Aż 84 procent mieszkańców stolicy deklaruje przywiązanie do niej, a 81 procent z nich czuje się tutaj dobrze i traktuje mieszkanie w Warszawie jako życie z wyboru. Warszawiacy najbardziej cenią w swoim mieście możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia i rozwoju kariery (51 procent). Poza nimi jedynie mieszkańcy Bombaju widzą w swoim mieście tak duży potencjał zawodowy (60 procent).


- Warszawiaków z mieszkańcami pozostałych aglomeracji łączy bardzo wiele, jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nas badań. Są oni świadomi zalet, jakie niesie ze sobą życie w dynamicznym i nowoczesnym mieście. Dlatego planują w nim rozwój nie tylko swojej kariery lecz również życia prywatnego. - powiedziała Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, Członek Zarządu, Grupa Lafarge.

 

 

 

Czytaj również: Mobilny magazyn

 

 


Waga architektury


Okazuje się, że mieszkańcy wszystkich objętych badaniem miast zwracają dużą uwagę na architekturę. Ich zdaniem obecność nowych budynków, o oryginalnej, niespotykanej architekturze wpływa na piękno miasta. Twierdzi tak aż 71 procent ogółu badanych, w tym w Warszawie aż 78 procent. Najwięcej w chińskim Chongqing – 86 procent. Co trzeci warszawiak ceni nie tylko piękno stolicy, ale także jej dziedzictwo historyczne.


- Warszawa ma w Polsce wizerunek miasta nieprzyjaznego, a jednak ponad 90% badanych jest zadowolonych z życia w stolicy. To zaskakujący i bardzo optymistyczny wynik, lekko powyżej światowej średniej. Pytanie tylko na ile jakość życia w Warszawie wynika ze świadomej polityki miasta, a na ile z premii jaką oferuje swoim obywatelom stolica szybko rozwijającego się kraju, największy ośrodek kulturalny i akademicki, siedziba wielkich korporacji. Znamienne, że wśród największych zalet pierwsze miejsce zajęły „możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia, możliwości kariery” - wymieniło je aż 51% badanych, podczas gdy średnia dla innych metropolii to zaledwie 33%. Estetykę miasta czy łatwość poruszania się warszawiacy ocenili znacznie poniżej średniej – powiedział Grzegorz Piątek, krytyk architektury, Prezes Fundacji Centrum Architektury.

 

 

 

Czytaj również: MSWLiT – pierwsze studia dualne na Dolnym Śląsku!

 


Miasto idealne


Jakie będą miasta za 15 lat, zdaniem badanych? Przede wszystkim liczące więcej mieszkańców - odpowiedziało tak 83 procent wszystkich respondentów oraz zajmujące większą powierzchnię - 82 procent, w tym aż 97 procent warszawiaków. Idealne miasto to takie, które jest przede wszystkim bezpieczne. Twierdzi tak co drugi badany, także co drugi warszawiak. Jest ono również bogate pod względem kulturowym - twierdzi tak 42 procent osób,
w tym 37 procent warszawiaków – i przytulne – 37 procent ogółu badanych i 31 procent warszawiaków.

 

 


- Mieszkańcy Warszawy w zdecydowanej większości myślą o swoim mieście bardzo dobrze. Dziewięciu na dziesięciu warszawiaków twierdzi, że jest to miasto, które się rozwija i ma w sobie bardzo duży potencjał, czym wyraźnie wyróżniamy się na tle świata i mieszkańców pozostałych badanych metropolii. Na pytanie jak będzie wyglądać Warszawa za 15 lat badani odpowiedzieli, że przede wszystkim będzie zajmowała większą powierzchnię niż dzisiaj, miała więcej mieszkańców i będzie piękniejsza. Dane z badań dotyczące Warszawy z perspektywy pozostałych badanych miast są niezwykle optymistyczne i są potwierdzeniem tego, że nasza stolica rozwija się w bardzo dobrym kierunkupowiedział dr Tomasz Sobierajski, socjolog miasta, Uniwersytet Warszawski.


Przeprowadzone badania wskazują, że warszawiaków z mieszkańcami innych badanych miast łączy podobne podejście. Warszawa nie tylko wizualnie staje się coraz bardziej podobna do miast Europy Zachodniej, czy innych światowych metropolii, ale także w mentalności jej mieszkańców. Dzięki projektowi „Szczęśliwe Miasta” Lafarge, które od 180 lat produkuje materiały budowlane ma szansę poznać nie tylko opinie ale także potrzeby osób żyjących w obecnych aglomeracjach. 

 


2014-07-11
Źródło: lafarge / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • rolety Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... A co myślicie o roletach dzień-noc? Są praktyczne?
  • jazda po alkoholu Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Witam, szukacie pomocy prawnej? Macie problemy przez prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu? Konsekwencje wykrycia nawet minimalnej ilości alkoholu mogą dop...
  • Naprawa samochodu Liczba postów: 117 Grupa: Trudne tema... Strasznie ciężka sytuacja. Mam nadzieje, że wyszedłeś z tego cało.
  • Lokata bankowa Liczba postów: 307 Grupa: Trudne tema... Nie no, oczywiście, że to jest indywidualna kwestia. Jeśli mam coś polecić to sprawdzenie czy lepsza jest lokata czy konto oszczędnościowe. W Toyota Bank kilkor...
  • kantor online Liczba postów: 24 Grupa: Trudne tema... Ja korzystałem z serwisu https://klik-24.com/jak-wyslac-pieniadze -z-anglii-do-polski. Za pośrednictwem tej strony można przesłać pieniądze z Anglii do Polski wr...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 16300 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 123

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >