Tradycyjny kominek w góralskim domu

Tradycyjny kominek w góralskim domu

Zima to dla wielu czas wyjazdów w polskie góry. Nic tak nie cieszy, jak całodniowe szusowanie po ośnieżonych stokach. Wieczorem, po intensywnej aktywności, przychodzi czas na prawdziwą biesiadę przygotowaną przez górali. Wszyscy goście spotykają się wtedy przy kominku, by w towarzystwie rozgrzewających ciała płomieni ognia oddać się wspólnej zabawie. Czytaj dalej

 

Polskie góry należą do najpiękniejszych w Europie. Doceniamy je nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale również na klimat, który panuje we wszystkich mniejszych
i większych górskich miejscowościach. Południowa zabudowa kojarzy się z tradycją, ciepłem i przytulnością. Drewniane domy, spadziste dachy i folklorystyczne dekoracje to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o górach. Elementem, bez którego nie wyobrażamy sobie góralskiej chaty, jest tradycyjny kominek.


Coś więcej niż dekoracja

Góralskie domy tętnią życiem przez cały rok. Myśląc o góralach, na pewno nie można zapomnieć o ich gościnności, życzliwości i ogromnych sercach. Atmosferę przytulności w ich domach tworzy wiele elementów: wszechobecne drewno, nierzadko skrzypiąca podłoga, ciepłe pledy i duża liczba dekoracji z pewnością wpływają na to, że wchodząc do góralskiej chaty każdy czuje się, jak u siebie. Niewątpliwie ciepła – nie tylko dosłownego – nadają kominki, stanowiące centrum spotkań. Trudno znaleźć dom, w którym nie ma tego urządzenia. Z jednej strony jest to pewne i bezpieczne źródło ogrzewania, a z drugiej – dekoracja skupiająca wokół siebie mieszkańców i gości.


tradycyjny kominek w góralskim domu

 

Czytaj również: Jak palić w kominku ekologicznie - 3 proste zasady

 

Kominek w założeniu ma ogrzewać wnętrza, ale również tworzyć rodzinną, skłaniająca do refleksji, a zarazem do zabawy atmosferę. Jest to element, który ma swoje dosłowne i bardziej metaforyczne znaczenie, które ewoluowało z biegiem czasu. Jednak kominek, który kojarzy nam się z górami, stanowi prawdziwą kwintesencję jego istoty. Wieczór z kubkiem gorącem herbaty po dniu spędzonym na nartach, czy też całonocna biesiada przy akompaniamencie skrzypiec są tym, co kojarzy nam się z polskimi górami. – mówi Sylwester Kałwiński, ekspert z firmy Kratki.pl, lidera polskiej branży kominkowej.


Tradycyjnie i nowocześnie

Bez względu na to, czy wybieramy się do Zakopanego, Karpacza lub do Ustronia – wszystkie te miejscowości w bardzo szczery sposób pielęgnują regionalne tradycje. Górska zabudowa, mimo że z biegiem czasu otrzymała wiele nowoczesnych akcentów, nadal zachwyca dbałością o każdy szczegół. – Kominki, które spotykamy w góralskich domach, to najczęściej tradycyjnie zabudowane paleniska. Przeważnie są one ozdobione naturalnymi surowcami, jak drewno czy kamień. Jednak coraz więcej mieszkańców górskich miasteczek – rodowitych lub przyjezdnych – decyduje się na żeliwne piece wolnostojące, które nie tylko wpisują się w wystój wnętrz, ale również gwarantują dostęp do tańczących płomieni z wielu perspektyw. – dodaje ekspert Kratki.pl.

 

Czytaj również: Stylowa koza zamiast kominka

 

tradycyjny kominek w góralskim domu

Źródło: Sfera Group / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 15841 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 107

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >