Umocnienie złotego w stosunku do euro

Umocnienie złotego w stosunku do euro

Środa przyniosła dalsze umocnienie złotego w stosunku do euro, co sugeruje, że inwestorzy chętniej teraz finansują w EUR złotowy carry trade. Czytaj dalej

 

Po tym, jak EBC obniżył stopy w ubiegły czwartek (w tym depozytową do 0%) mamy do czynienia z próbą stymulowania gospodarki europejskiej przez wytwarzanie presji na osłabienie waluty, tak jak to wcześniej robił Fed, czy Bank Anglii. Wygląda na to, że zachęta do używania euro, jako waluty finansującej (skoro jest niemal nieoprocentowana) zadziałała, skoro przy osłabianiu się euro, jednocześnie umacnia się złoty (z relatywnie wysokimi stopami), przy stabilnych spreadach.  Dodatkowo znikła groźba, że Fed może kontynuować luzowanie przez uruchomienie kolejnego programu zakupu aktywów, czym doprowadziłby zapewne do osłabienia dolara względem euro. Zapiski z czerwcowego posiedzenia wykazały, że zaledwie kilku uczestników uznało, że kolejne działania mogłyby być niezbędne, gdyby doszło do pogorszenia warunków gospodarczych.

 

Dokładnie cztery osoby wspomniały o ilościowym luzowaniu polityki pieniężnej w swoich indywidualnych prognozach, z czego dwie opowiedziały się za tym, a dwie uznały, że należałoby to rozważyć. Raport pokazał także, że kilku członków FOMC opowiada się za opracowaniem dodatkowych działań luzujących warunki finansowe. Co więcej ostatnio jeden z gubernatorów Fed (obecnie nie podejmujący decyzji monetarnych) powiedział, że na QE3 nie ma co liczyć, jedynie na przedłużenie do końca roku obecnych zabiegów (koncentrowania portfela papierów trzymanych przez Fed na długim końcu krzywej dochodowości).

 

Czytaj również: Planowana budowa zakładu ekstrakcji butadienu w Antwerpii

 

Niemniej ostatnie opublikowane raporty o aktywności przemysłu przetwórczego i z rynku pracy, mogą skłonić więcej członków FOMC do opowiedzenia się za kolejną rundą ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Jednak uwzględniając wakacyjny sezon na taki ruch ze strony szefa Fed podczas wystąpienia przed Kongresem w przyszłym tygodniu raczej nie należy oczekiwać. Bardziej prawdopodobny wydaje się taki krok dopiero na wrześniowym posiedzeniu. Reasumując, póki, co to EBC ma przewagę w staraniu o deprecjację swojej waluty. Pomagają w tym też kwestie prawno-polityczne, jak odłożenie w czasie przez niemiecki trybunał konstytucyjny decyzji, czy zablokować podpis prezydenta pod paktem fiskalnym i ESM.

 

Kapitał płynie do Nowego Jorku

Tymczasem Amerykański Departament Skarbu pozyskał 21 mld USD ze sprzedaży 10-letnich obligacji skarbowych USA. Rentowność spadła do rekordowych 1,459 proc. i była znacznie niższa niż oczekiwano. Popyt był 3,61-krotnie wyższy od oferty i nie był tak wysoki od listopada. Tymczasem, na poprzednich czterech aukcjach był średnio 3,17-krotnie wyższy, co potwierdza duży przepływ kapitału w stronę amerykańskiego rynku długu. Dużą rolę odegrali tutaj niebezpośredni nabywcy, w tym zagraniczne banki centralne, które objęły 40,6 proc. oferty wobec średniej 39,4 proc. na poprzednich kilku aukcjach. Z kolei bezpośredni nabywcy, w tym krajowe fundusze, objęli rekordowe 45,4 proc. oferty wobec średniej z poprzednich aukcji 17,2 proc.

 

Czytaj również: Czy bank pomoże Ci kupić bezpieczniejsze wakacje


Utrzymująca się w ostatnich dniach presja podaży na euro znów pociągnęła w dół kurs pary EUR/USD. W rezultacie, fala spadkowa uległa ponownemu wydłużeniu. Niedźwiedzie nadal posiadają przewagę, dlatego zahamowanie tej tendencji będzie niezwykle trudnym zadaniem. W konsekwencji, kolejne godziny handlu znów mogą upłynąć w wyniku spadku notowań tej pary walutowej. Taki stan utrzyma się, dopóki będziemy znajdować się poniżej oporu 1,2325.

 

Natomiast na rynku GBP/USD obserwujemy bardzo chwiejną postawę inwestorów. W ciągu ostatnich sesji uformował się trend boczny w przedziale 1,5460-1,5560. W związku z tym, maksymalny zasięg ruchu na północ to 1,5560-1,5570. Obecność kursu w okolicy górnej bariery będzie prowokowała podaż do ataku, co może oznaczać zjazd kursu do 1,5460. W przeciwnym wypadku, gdy kurs będzie blisko wsparcia 1,5460 popyt może zaatakować. Niemniej, trend boczny wydaje się najbardziej prawdopodobny scenariuszem na najbliższe dni.

 

Czytaj również: Rynek centrów handlowych rośnie


W przypadku pary USD/PLN, tendencja umocnienia dolara uległa tymczasowemu przerwaniu. Niemniej w dłuższym horyzoncie czasowym to nadal możemy obserwować wzrost notowań. Bieżącym celem byków jest poziom 3,49. Z kolei inna tendencja występuje na rynku EUR/PLN, gdzie realizuje się trend spadkowy. Taka relacja powinna być w dalszym ciągu kontynuowana, dlatego spadek notowań do 4,1450 nie będzie zaskoczeniem.

 

Od początku lipca systematycznie na wartości traci frank szwajcarski wobec dolara amerykańskiego. Każda sesja winduje kurs pary walutowej na nowe maksima. Niemniej potencjał dalszego wzrostu kursu wyczerpuje się, dlatego należy być przygotowanym na wystąpienie korekty spadkowej. Jest to jednak perspektywa na dłuższy horyzont czasowy, bowiem wciąż znajdujemy się nad 0,9750. Dopóki kurs oscyluje nad tym poziomem, dopóty możliwe są jeszcze nowe maksima. Dopiero zejście poniżej 0,9750 powinno oznaczać zaliczenie 0,9680.

 

Skutecznym manewrem popisał się kurs pary USD/JPY. Lokalne wsparcie w rejonie 79,30 zostało wykorzystane w odbicia notowań. Test tego wsparcia trwał dość długo, co mogło świadczyć o słabej postawie byków. Niemniej, strona popytowa nie zawiodła i wybroniła z powodzeniem ten poziom wsparcia. Dalsza wędrówka na północ nie będzie jednak taka łatwa, bowiem w pobliżu aktywność kupujących będzie hamował opór 80,10.

 

2012-07-13
Źródło: Inwestycje / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1436 Grupa: Trudne tema... Ja dbam o dietę, ruch i pielęgnację. Ostatnio odkryłam sklep z olejkami i zastanawiam się nad zamówieniem olejków do pielęgnacji skóry, medytacji oraz do domu (...
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 111 Grupa: Trudne tema... Ja np. ucieszyłabym się z weekendu w jakimś ciekawym miejscu. Oferta hotelu https://bristolbusko.pl/boutique-hotel/o -hotelu jest bardzo interesująca, szczególni...
  • Jak wybrać niezawodne kasyno, najlepiej online? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Pierwszą i najważniejszą zasadą kasyna wysokiej jakości jest dostępność niezbędnych licencji i uprawnień do pracy w sieci. Aspekty te są obowiązkowe i gwarantuj...
  • Osrodek Terapii Uzależnień Liczba postów: 65 Grupa: Trudne tema... Użytkownik barto776 napisał: Witam wszystkich zainteresowanych tematem i zachecam do dyskusji. Ze swojej strony chciałbym Wam polecic strone http://terapie.net....
  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 198 Grupa: Trudne tema... W sumie ja się na tych kwestiach do końca nie znam, ale uważam, że bardzo ważną sprawą jest również to aby wiedzieć zdecydowanie jak najwięcej o rozwodzie i tym...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17646 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >