Wrocław nowe inwestycje - Arkady

Wrocław nowe inwestycje - Arkady

Polskie miasta coraz częściej przechodzą proces gruntownej modernizacji – powstaje wiele nowoczesnych świadomych inwestycji – wizytówek miast, które nie tylko znakomicie komponują się z otoczeniem, ale także odpowiadają współczesnym trendom w architekturze.

Arkady zlokalizowano w bardzo atrakcyjnym miejscu: blisko centrum, przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej, na zakończeniu ulicy Świdnickiej, będącej najważniejszą osią urbanistyczną śródmieścia. Ten ogromny handlowo-biurowo-usługowy kompleks mimowolnie stał się pierwszym etapem gigantycznych inwestycji w tej części miasta. Mają one w przyszłości stworzyć jedno z najważniejszych wrocławskich miejsc do mieszkania a także do pracy, handlu i rozrywki.

Swoją ogromną kubaturą Arkady Wrocławskie wypełniają niemalże cały kwartał śródmiejskiej zabudowy. Już same dane liczbowe świadczą o wielkości inwestycji. Na działce o powierzchni 17,5 tys. m2, powstało prawie 100 tys. m2 kompleksu handlowo-biurowo-usługowego z siedmiopoziomowym parkingiem (1100 miejsc) i całą potrzebną infrastrukturą techniczną. 30 tys. m2 to powierzchnia handlowa dla około 130 sklepów, 5 tys. m2 zajmuje zespół 10 sal kinowych, natomiast ponad 9 tys. m2 biurowiec. Ciekawostką części rozrywkowej jest akwarium mieszczące 120 000 litrów wody, w którym pływają m.in. rekiny, a największa szyba zbiornika waży 5 ton.

Architektonicznie Arkady Wrocławskie składają się z trzech brył: wieżowca, cylindra i płaskiego prostopadłościanu rozpościerającego się na pozostałej części działki. O ile wieżowiec to 13 kondygnacji przestrzeni biurowej, tak w pozostałych częściach zlokalizowano centrum handlowe, kino i parking. Najbardziej imponujący wieżowiec został w całości zaprojektowany przy wykorzystaniu technologii Reynaers. Podwójna elewacja, nadal rzadko spotykana w Polsce, pełni tutaj rolę bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem (południowa ekspozycja) i hałasem dobiegającym z ulicy. Polskie przepisy przeciwpożarowe uniemożliwiają wykonanie takiej elewacji jako jednego ciągu wentylacyjnego biegnącego przez całą wysokość budynku. W przypadku Arkad, elewacja została podzielona na kondygnacje, a te z kolei na niezależnie wentylowane prostokąty, szerokie na dwa moduły szkła. Na zewnątrz zastosowano tafle szkła mocowane na wspornikach stalowych na bazie systemu CW 50-SC z podziałem na pół między kondygnacjami. Wewnątrz użyto typowej konstrukcji słupowo-ryglowej systemu CW 50, mocowanej między stropami i wypełnionej co drugi moduł oknami uchylnymi. Pomiędzy dwoma warstwami szkła umieszczono żaluzje systemowe. Dość dużym wyzwaniem dla wykonawcy było pofałdowanie elewacji, które rozwiązano przy pomocy płaskich tafli szkła ułożonych pod różnymi kątami. Dzięki podwójnej elewacji i pofałdowaniu, wieżowiec stojący na ważnym wrocławskim skrzyżowaniu uzyskał specyficzną głębię i interesujący światłocień, stając się w ten sposób rodzajem współczesnej bramy do centrum.

Pozostałe elewacje Arkad Wrocławskich wykorzystują z oferty Reynaers standardowy system słupowo-ryglowy CW 50. Wschodnia elewacja jest ogromną, dwuwymiarową, pozbawioną otwieranych okien taflą szkła ujętego w regularną siatkę wertykalnych i horyzontalnych podziałów. Elewacja części zachodniej składa się z barwionego i urozmaiconego sitodrukiem szkła, kilku podłużnym witryn na pierwszej kondygnacji oraz szklanych żaluzji zamocowanych przed właściwą fasadą. Podobna jest przeszklona część elewacji północnej, która oddziela wielopoziomową przestrzeń kompleksu kinowego od miasta, a w szczególności od torów kolejowych i hałasu przejeżdżających pociągów. Produkty Reynaers zastosowano również w dużej części budynku przeznaczonego na parking. Specjalnie zaprojektowane pionowe żaluzje aluminiowe, o wysokości równej kondygnacji parkingu, wykonane zostały w kilku rodzajach wieloelementowych paneli, które po zainstalowaniu stworzyły wrażenie nieregularnego rytmu o kolorze ciemnego brązu, dopełniającego w ten sposób jednolitą tonację obiektu.
Źródło: PUBLIK / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 564 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 192 Grupa: Firmy budow... Ja też sobie mogę dodać coś do tego kotła, bo sądzę, że jak już sobie polecamy, to sprawdzone firmy, a nie jakieś krzaki za przeproszeniem. http://www.cm-constr...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 168 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • blacha trapezowa Liczba postów: 123 Grupa: Robimy dach W takim razie jeżeli będziecie szukali do swojego domu również dobrej jakości materiałów do uszczelnienia, izolacji oraz pokryć dachowych to ze swojej strony śm...
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 171 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.
  • Rozbiórki Liczba postów: 101 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 17082 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 275

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >