Wyniki badania dotyczącego korzystania z pośrednictwa biur nieruchomości.

Wyniki badania dotyczącego korzystania z pośrednictwa biur nieruchomości.

Metrohouse S.A. zlecił instytutowi badawczemu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzenie badań dotyczących korzystania z biur nieruchomości. Wyniki badań wskazują, że podstawową barierą kontaktu z agentem jest wysokość pobieranego przez niego wynagrodzenia za usługę.

Ankietowanym,  którzy wcześniej zadeklarowali, że nie zamierzają skorzystać z usług biura pośrednictwa zadano dodatkowe pytanie o przyczynę swojej decyzji. Aż 45% z nich stwierdziło, że brak zainteresowania usługami jest spowodowany zbyt wysoką prowizją wypłacaną przy transakcji pośrednikowi.


Obecnie na rynku standardowe wynagrodzenie pobierane od kupującego wynosi od 2,5% do 2,9% ceny nabywanej nieruchomości + VAT. Zdarzają się jednak bura pośrednictwa, które wprowadzają nowe standardy. Do jednych z nich należy spółka Metrohouse, która w ramach akcji „Kupujący Nie Płaci Prowizji” oferuje nieruchomości, przy których zakupie nabywca nie pokrywa wynagrodzenia pośrednika. Jest ono pokrywane z wynagrodzenia pobieranego od sprzedającego.


- Nasza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem poszukujących do zakupu nieruchomości, co świadczy, że aspekt finansowy współpracy z pośrednikiem jest bardzo istotny, twierdzi Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse. – Zwolnienie kupującego z płacenia prowizji  wzbudziło też wiele dyskusji w kręgu pośredników, ale znalazło naśladowców, co pokazuje, że rynek pośrednictwa może już wkrótce zmienić się, z korzyścią dla klienta, dodaje Kania.


Druga duża grupa ankietowanych (40%) przyznaje, że samodzielnie potrafi przeprowadzić transakcję na rynku. – Jest to wysoki odsetek, który z jednej strony świadczy o dużej wierze we własne możliwości, a z drugiej podtrzymuje stereotypy o niewielkim stopniu skomplikowania transakcji, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Rzeczywistość jest jednak odmienna – minęły już czasy, gdy do sprzedaży potrzebne było zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Zmienia się prawo, podatki, a nawet formy promowania nieruchomości. Ktoś, kto na bieżąco nie śledzi rynku i nie zna jego mechanizmów może mieć problemy z przejściem przez cały cykl począwszy od eksponowania oferty na rynku, aż do przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi.


8% ankietowanych , którzy nie zamierzają skorzystać z biura nieruchomości nie ma zaufania do biur nieruchomości, a 7% kupuje mieszkanie z rynku pierwotnego bezpośrednio od dewelopera, choć należy dodać, że pośrednicy, którzy sprzedają ofertę dewelopera nie pobierają od klienta dodatkowej prowizji.

Źródło: Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Metrohouse
 

Z badań wynika, że 32% ankietowanych, którzy biorą pod uwagę skorzystanie z usług pośrednika nie chciałoby zapłacić więcej niż 1% prowizji, natomiast jeszcze liczniejsza grupa (39%) liczy na wynagrodzenie dla pośrednika zawarte w przedziale 1-3%. Zaledwie w sumie 8% zadeklarowało, że mogłoby zapłacić za usługę od 4 do 7%. Jednak 8% ankietowanych nie zamierza płacić w ogóle za usługę pośrednictwa.  

 
Źródło: Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Metrohouse

Badania przeprowadzone na zlecenie Metrohouse przez Millward Brown SMG/KRC na podstawie ponad 1500 ankiet telefonicznych i wywiadów face-to-face z osobami w wieku 25-65 lat z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Poznania i Wrocławia.
Źródło: budnet.pl
Autor: METROHOUSE S.A./budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1421 Grupa: Trudne tema... Dziękuje za pomoc
  • Prezent dla dziewczyny Liczba postów: 108 Grupa: Trudne tema... Użytkownik kranken napisał: Witam. Nie mogę się zdecydować jaki prezent kupić swojej dziewczynie i nie pozwala mi to po prostu spać, a urodziny już tuż tuż. Nie...
  • budowa domu - porady Liczba postów: 384 Grupa: Trudne tema... Jeśli chodzi o budowę domu, to warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki. Takie kominki mogą idealnie dopełnić wystrój salonu i dostarczyć ciepła w chłodne...
  • narożniki skórzane Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Ja polecam narożniki z Wajnert Meble. Mają bardzo ciekawą ofertę jeśli chodzi o narożniki prawe i narożniki lewe - https://www.wajnert.pl/meble/narozniki/n arozn...
  • Sklep internetowy Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Dodatkowy bonus depozytowy https://adidas-fc.pl/legalny-bukmacher-b ez-podatku/ jest wydawany za kod promocyjny. To sekretna sekwencja znaków, w której zaszyfro...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17556 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >