Wyniki najnowszej edycji raportu „Polski Rynek Mieszkaniowy – Popyt i preferencje nabywców”

Wyniki najnowszej edycji raportu „Polski Rynek Mieszkaniowy – Popyt i preferencje nabywców”

Jak wyglądają najbardziej poszukiwane mieszkania w polskich miastach Anno domini 2009? Mają dwa lub trzy nieduże pokoje (ale z przestronnym salonem), drzwi antywłamaniowe, otwarte kuchnie z oknem, łazienki z wannami z funkcją prysznica oraz koniecznie balkony i przede wszystkim nie są drogie Czytaj dalej

 „Polski Rynek Mieszkaniowy. Popyt i preferencje nabywców” to największy projekt badawczy sektora nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Co roku firma Nowy Adres S.A. wraz z niezależnym instytutem badawczym Millward Brown SMG/KRC przeprowadza ponad 1500 ankiet telefonicznych i 1500 wywiadów face-to-face z osobami w wieku 25-65 lat, reprezentującymi wszystkie grupy społeczne i ekonomiczne w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu i podejmującymi w swoich rodzinach ważne decyzje finansowe, w tym o ewentualnym zakupie domu czy mieszkania. Dzięki pełnemu przekrojowi społecznemu uczestników badania, uzyskane wyniki można uznać za miarodajne, jeśli chodzi o preferencje mieszkaniowe mieszkańców dużych miast Polski.
Cena, cena i jeszcze raz cena
Jakie kryteria biorą pod uwagę przy zakupie nieruchomości osoby, które planują taką transakcję w 2009 roku? Jak można się domyśleć, przede wszystkim cenę – jest to najważniejsze kryterium dla 45 proc. ankietowanych. Kolejne miejsca zajęły – również bez niespodzianek – lokalizacja (15 proc. wskazań) i bezpieczna okolica (11 proc.). Mniej zwracamy uwagę na architekturę budynku (6 proc.), dogodne połączenia komunikacyjne i metraż lokalu (po 4 proc.) czy bliskość rodziny i przyjaciół (3 proc.). Dominujące znaczenie ceny widać w niskich metrażach poszukiwanych mieszkań. Osoby planujące w 2009 roku zakup mieszkania będą szukać głównie lokali o powierzchni od 41 do 60 m kw. (46 proc. wskazań i tylko 14 proc. dla lokali większych niż 70 m kw.). Popularne będą zarówno mieszkania dwu- jak i trzypokojowe – oba rodzaje otrzymały po 36 proc. wskazań. Tylko 15 proc. osób, które planują w tym roku mieszkaniowe zakupy jest zainteresowanych mieszkaniami 4-pokojowymi. Kończy się chyba również popularność kawalerek - cieszą się one jeszcze mniejszym 6-procentowym zainteresowaniem. Można się jednak spodziewać, że kawalerki wróciłyby do łask kupujących, gdyby możliwość uczestnictwa w rządowym programie dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina Na Swoim” udostępniono również tzw. singlom.
Małe, ale przestronne
Mieszkańcy największych polskich miast, wychowani w ciasnocie małych mieszkań z czasów PRL-u cenią sobie przestrzeń i swobodę. Choć poszukiwane przez nich mieszkania nie są duże, preferują powierzchnie otwarte (np. duży przedpokój połączony z salonem i kuchnią) nad zamkniętymi (osobne, wydzielone ścianami działowymi pomieszczenia). Stosunek tych dwóch opcji wynosi 52 proc. vs. 40 proc. Najważniejszym pomieszczeniem w domu pozostaje salon – większy salon kosztem reszty pokoi chce mieć aż 59 proc. ankietowanych. Zdania są bardziej podzielone, jeśli chodzi o otoczenie budynku mieszkalnego i kontrowersyjne kwestie ogradzania osiedli – zwolenników grodzenia (42 proc.) jest tylko nieco więcej niż przeciwników (40 proc.). Największymi zwolennikami grodzenia są warszawiacy (59 proc. za), najrzadziej takie rozwiązanie preferują mieszkańcy Trójmiasta (38 proc. wskazań).

Mocne drzwi niezbędne, parkingi niekoniecznie
Co uznajemy za niezbędne elementy naszych mieszkań i ich otoczenia? – przede wszystkim drzwi antywłamaniowe (60 proc. wskazań) i piwnice (52 proc.). Co ciekawe, tylko 43 proc. ankietowanych za niezbędne uważa windy, za to aż 37 proc. chce, aby ich budynek mieszkalny miał udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dziwić mogą niskie wskazania dla parkingu podziemnego (21 proc.), parkingu zewnętrznego dla gości (15 proc.) czy ochrony (tylko 14 proc.) – najwidoczniej jesteśmy przyzwyczajeni do parkowania „kto pierwszy, ten lepszy”, a za najlepszą ochronę wystarczają nam drzwi antywłamaniowe.
Wyniki naszych badań potwierdzają nieprzemijający popyt na mieszkania z segmentu popularnego, który w ostatnich dwóch latach został trochę zaniedbany przez deweloperów na rzecz segmentu średniego. Najważniejszym kryterium selekcji podczas poszukiwania mieszkania pozostaje cena – mieszkańcy polskich miast kupują po prostu takie mieszkania, na jakie ich stać. Pokazują to wyniki dotyczące garaży i miejsc parkingowych – w ostatnich latach za własne miejsce do parkowania trzeba było płacić deweloperom nawet do 30 tys. zł. Dla kupujących bardzo często cena ta była zbyt wygórowana – komentuje wyniki badań Katarzyna Cyprynowska, prezes zarządu firmy Nowy Adres S.A. i współautorka badań.
Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak o siebie dbacie? Liczba postów: 1706 Grupa: Trudne tema... Moge Wam wszystkim sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej kliniki dentystycznej Ochota na Uśmiech - metody wstawiania zębów...
  • Czy umiecie ze sobą rozmawiać ? Liczba postów: 59 Grupa: Trudne tema... Jeśli chcecie zrobić sobie detoks od alkoholu czy narkotyków polecam ośrodek terapii uzależnień pomorskie tam pracują najlepsi specjaliści, którzy pomogą wam wy...
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 106 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • wycieczki do gruzji Liczba postów: 14 Grupa: Trudne tema... Gruzja to całkiem ciekawy wybór. Moja koleżanka była tam w zeszłe wakacje i była bardzo zadowolona i zaskoczona ich kulturą ;)
  • Grzejnik energetyczny Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... W jakim sklepie polecacie kupić dobrej jakości grzejnik energooszczędny?

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 188

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >