Wzrost kosztów za czynsz za największe powierzchnie handlowe

Wzrost kosztów za czynsz za największe powierzchnie handlowe

Jak pokazuje raport firmy Cushman & Wakefield „Główne ulice handlowe na świecie” rynek nieruchomości handlowych odnotowuje znaczny wzrost aktywności pomimo obserwowanego w wielu krajach słabego ożywienia gospodarczego oraz niepewnych nastrojów konsumenckich. Czytaj dalej

 

W ponad czterech piątych krajów (81%) z 63 objętych badaniem odnotowano wzrost bądź utrzymanie poziomu czynszów za najlepsze powierzchnie w ciągu roku do czerwca. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku (w 2010 r. w 66% krajów objętych badaniem czynsze wzrosły bądź pozostały stabilne). Tylko w około jednej piątej krajów (19%) czynsze spadły (w 2010 r. - 34%).

 

Czytaj również: Zmiany na rynku nieruchomości komercyjnych


Dane przedstawione w raporcie „Główne ulice handlowe na świecie” są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport porównuje czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach. Obejmuje także ranking sporządzony w oparciu o najdroższą lokalizację w każdym z monitorowanych państw.

 

 

 

Dzięki wzrostowi czynszów o 21,6% nowojorska Piąta Aleja utrzymała wiodącą pozycję najdroższej lokalizacji handlowej dziesiąty rok z rzędu. Dzielnica handlowa Causeway Bay w Hongkongu pozostała na drugim miejscu, dzielnica Ginza w Tokio miejsce trzecie.

 

 Czytaj również: Spadek poziomu publicznych inwestycji budowlanych


Największy skok w rankingu w pierwszej dziesiątce (z 9 na 4 miejsce) jest udziałem Pitt Street Mall w Sydney w Australii. Czynsze na tej ulicy handlowej skoczyły o 33,3% w ujęciu rocznym. Pomimo wzrostu czynszów na londyńskiej ulicy New Bond Street o 4,3%, spadła ona z czwartej na szóstą pozycję. Znajduje się obecnie za Polami Elizejskimi w Paryżu, które uzyskały pozycję najdroższej lokalizacji handlowej w Europie. W porównaniu z zeszłoroczną obniżką czynszów o 9,5%, w tym roku czynsze wzrosły tam o 5,3%.

 

 

 

Podobnie jak w zeszłym roku region Azji i Pacyfiku oraz Ameryka Łacińska wykazują największy wzrost stawek czynszowych na świecie. W rejonie Azji i Pacyfiku, gdzie ogółem czynsze wzrosły o 12,2%, ulica Wangfujing w Pekinie odnotowała największy wzrost (109,5%) w rejonie oraz globalnie. W Ameryce Południowej, gdzie czynsze wzrosły ogółem o 10,6%, ulica Garcia D’avilla w Rio de Janeiro wykazała największy wzrost czynszów (52,2%) w rejonie.

 

Czytaj również: Najmniej popularne lokalizacje w Gdańsku

 

Tempo wzrostu czynszów w całej Europie było zdecydowanie słabsze (1,9%). Jednak w porównaniu do spadków odnotowanych w zeszłym roku (4,2%) można mówić o poprawie sytuacji. Największy wzrost czynszów w Europie odnotowano w centrum Helsinek (33,3%).

 

 

 

John Strachan, dyrektor globalnego działu powierzchni handlowych firmy, powiedział: „Choć ożywienie w krajach zachodnich jest słabe, zauważalny jest zwiększony poziom aktywności biznesowej, szczególnie w centrach głównych miast, które nadal skupiają zainteresowanie wielu międzynarodowych marek. Podaż jest ograniczona, co wpływa na wzrost zarówno czynszów, jak i cen. Handlowcy kontynuują ekspansję w regionie Bliskiego Wschodu oraz Japonii, choć dla wielu uznanych firm międzynarodowych w centrum zainteresowania pozostają Chiny, Indie oraz do pewnego stopnia Południowa Ameryka’’.


 Czytaj również: Czy małe mieszkania są droższe od dużych?


Gene Spiegelman, wiceprezes wykonawczy firmy Cushman & Wakefield w Nowym Jorku, powiedział: „Piąta Aleja pozostaje niezmiennie najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla renomowanych międzynarodowych marek handlowych i odzieżowych. Umiejętność ciągłego dostosowania strategii handlowych do tak dużego i zróżnicowanego środowiska biznesowego oraz wciąż zmieniającego się rynku konsumenckiego ograniczyła presję na wartości czynszów przy Piątej Alei związaną z ostatnimi zawirowaniami gospodarczymi i spowodowała, że wzrost stawek na Piątej Alei był wyższy niż oczekiwano. Globalne marki handlowe ciągle rozwijają zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne kanały dystrybucji, choć widząc ogromną wartość w modelu dystrybucji stacjonarnej, koncentrują się właśnie na tym modelu sprzedaży, który w przypadku Piątej Alei okazuje się najbardziej efektywny”.

 

 

 

David Woolford, dyrektor zarządzający w Australii, powiedział: „W ostatnich dwunastu miesiącach ulica handlowa Pitt Street Mall przeszła gruntowne zmiany. Trwająca kilka lat przebudowa dwóch centrów handlowych Westfield Sydney oraz MidCity dobiegła właśnie końca. Dzięki rewitalizacji powstała nowoczesna lokalizacja handlowa z wielkopowierzchniowymi sklepami i bogatą ofertą uznanych marek międzynarodowych”.


 Czytaj również: Spadek zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej


Christian Dubois, dyrektor działu powierzchni handlowych we Francji, powiedział: „Choć programy oszczędnościowe rządu negatywnie odbiły się na poziomie wydatków konsumpcyjnych we Francji, najważniejsze arterie komunikacyjne Paryża pozostały atrakcyjną lokalizacją handlową dla międzynarodowych operatorów.  Dobre wyniki na ulicach handlowych są wynikiem zwiększonej liczby turystów oraz ekspansji marek luksusowych, o czym świadczy otwarcie ostatnio kilku sklepów z tego sektora w stolicy Francji, jak również rozszerzaniu oferty domów towarowych o sklepy marek z górnego segmentu”.

 

 

 

Najdroższa ulica w Polsce – Nowy Świat w Warszawie – zajęła 41. miejsce w rankingu 63 najdroższych ulic handlowych na świecie (40 pozycja w 2010 r.) z rocznym czynszem 1.020 EUR/mkw.

 

Inne główne ulice handlowe w Polsce, z czynszami za najlepsze lokalizacje, to:


- Kraków – ul. Floriańska – roczny czynsz 948 EUR/mkw.

 

- Warszawa – ul. Chmielna – roczny czynsz 876 EUR/mkw.

 

- Warszawa – ul. Marszałkowska – roczny czynsz 744 EUR/mkw.

 

- Poznań – ul. Półwiejska – roczny czynsz 696 EUR/mkw.

 

- Katowice – ul. 3 Maja – roczny czynsz 696 EUR/mkw.

 

- Warszawa – Al. Jerozolimskie – roczny czynsz 600 EUR/mkw.

 

- Wrocław – ul. Świdnicka – roczny czynsz 564 EUR/mkw.

 

- Gdynia – ul. Świętojańska – roczny czynsz 420 EUR/mkw.

 

- Szczecin – Al. Niepodległości – roczny czynsz 396 EUR/mkw.

 

- Łódź – ul. Piotrkowska – roczny czynsz 348 EUR/mkw.

 

Katarzyna Michnikowska, Starszy Analityk z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield w Warszawie, powiedziała: „Sektor głównych ulic handlowych w Polsce jest stabilny zarówno w zakresie poziomu czynszów, jak i popytu. Niewielka dotychczasowa aktywność na rynku najmu wynika z ograniczonej liczby dostępnych lokali spełniających wymagania krajowych i międzynarodowych sieci handlowych. Powoli jednak zwiększa się liczba marek luksusowych, które tworzą mikrolokalizacje handlowe głównie w centrach polskich miast”.

 

2011-09-01
Źródło: First PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Profesjonalne Ozonowanie Liczba postów: 44 Grupa: Opinie Jeśli szukasz bezpiecznego i skutecznego sposobu na odkażenie swojej przestrzeni, ozonowanie jest zdecydowanie warte rozważenia. Nie tylko eliminuje konieczność...
  • microsoft office 2021 Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Czy zakup microsoft office 2021 dla firmy to dobry pomysł?
  • Biuro rachunkowe online Liczba postów: 92 Grupa: Trudne tema... Biura rachunkowe online https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/ to nowoczesna forma świadczenia usług księgowych, która cieszy się coraz większą popularnością wśró...
  • Zakład pogrzebowy Liczba postów: 64 Grupa: Trudne tema... Zdecydowanie warto pomyśleć o takich rzeczach dużo wcześniej i porównać oferty.
  • Podstawowe informacje na temat wykorzystania sztuc... Liczba postów: 3 Grupa: Aktualności Godzinnik nie ogranicza się jedynie do publikowania tekstów, ale także korzysta z multimediów, takich jak zdjęcia, filmy czy infografiki, aby jeszcze lepiej prz...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19234 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >