Zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami

Zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami

4680 nieruchomości gruntowych, których łączna powierzchnia wyniosła 3436, 71 ha a także 3905 lokali, których powierzchnia w sumie wyniosła 647 mkw. – tyle w 2012 roku nieruchomości kupili w Polsce cudzoziemcy. Największą popularnością cieszą się mieszkania w woj. mazowieckim, łódzkim, pomorskim oraz dolnośląskim – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com. Czytaj dalej

 

Do zakupu nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca wymagane jest zezwolenie ministra spraw wewnętrznych, co przewiduje ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z 24 marca 1920 r.

 

Zezwolenie wydawane przez ministra spraw wewnętrznych w formie decyzji administracyjnej, zostaje wydane jeśli zarówno minister obrony narodowej oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi (w przypadku nieruchomości rolnych), nie wniosą sprzeciwu. Co ciekawe, cudzoziemiec musi nabyć lub objąć udziały lub akcje w spółce handlowej z siedzibą w Polsce, która jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości.

 

Czytaj również: Otwarcie hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi

 

- Sąd może unieważnić taki zakup w sytuacji, w której cudzoziemiec nabędzie nieruchomości bez wymaganego zezwolenia, wbrew przepisom ustawy. Trzeba też pamiętać, że zezwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce, nie uprawnia do nabycia innej nieruchomości, niż ta, którą wskazuje ministerialna decyzja – podkreśla Aneta Mościcka z portal RynekPierwotny.com.

 

Czy zezwolenie może być zbędne?

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com zwraca uwagę, że zezwolenie ministra spraw wewnętrznych nie jest jednak wymagane zawsze. Ustawa precyzuje kilka sytuacji w których nie trzeba się o nie ubiegać, takich jak:

- zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali;

- zakup samodzielnego lokalu użytkowego, który jest garażem lub zakup udziału w takim lokalu, jeżeli ma to związek z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego.

 

Czytaj również: Najbardziej prestiżowe apartamentowce

 

Osoby fizyczne i osoby prawne, będące obywatelami lub przedsiębiorcami państw-stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, albo Konfederacji Szwajcarskiej, nie muszą starać się o zezwolenie na nabycie lokali w Polsce.

 

W Sejmie przedstawiono sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych, z którego wynika, że w 2012 r. minister wydał 409 zezwoleń na nabycie przez cudzoziemców nieruchomości (w tym i lokali), akcji i udziałów. Cudzoziemcy otrzymali również w 2012 roku, łącznie 318 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych, których łączna powierzchnia wyniosła 1032,93 ha.

 

- W ubiegłym roku wydano także 80 zezwoleń na nabycie lokali mieszkalnych na rzecz obywateli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które były położone w strefie nadgranicznej, a także lokali użytkowych, których łączna powierzchnia wyniosła 4890,08 mkw. – podkreśla Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

 

Dane zgromadzone w rejestrze pokazują także, że zarówno na podstawie zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o nie, cudzoziemcy nabyli 4680 nieruchomości gruntowych (o łącznej powierzchni 3436,71 ha) a także 3905 lokali (łączna powierzchnia 599 637 mkw.).

 

W ubiegłym roku wydano także 74 decyzje odmowne, dotyczące wydania zezwolenia na nabycie nieruchomości.

 

Czytaj również: Otwarcie Pracowni Wnętrz w Krakowie

 

Aż 65% wszystkich wydanych zezwoleń dotyczyło lokali mieszkalnych położonych w strefie nadgranicznej, a także lokali użytkowych. Ubiegali się o nie najczęściej Ukraińcy, Rosjanie a także Armeńczycy.

 

Lokale mieszkalne i użytkowe były nabywane przez cudzoziemców najchętniej w dużych miastach – Warszawie (1194 lokale o łącznej powierzchni 277 212,90 mkw.), Krakowie (380 lokali o łącznej powierzchni 21 354,07 mkw.), Wrocławiu (225 lokali o łącznej powierzchni 15 930,67 mkw.), Gdańsku (138 lokali o łącznej powierzchni 13 529,42 mkw.), a także Poznaniu (103 lokale o łącznej powierzchni 6 436,29 mkw.) oraz Łodzi (102 lokale o powierzchni 110 992,79 mkw.)

 

W 2012 roku zarejestrowano w sumie 8108 transakcji nabycia przez cudzoziemców prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych i prawa własności lokali bez obowiązku uzyskania zezwolenia – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

 

Czytaj również: Ożywienie rynku mieszkaniowego w Gdańsku

 

Mieszkania najchętniej były kupowane przez Ukraińców (292), Rosjan (132), Białorusinów (125), Amerykanów (68) a także Wietnamczyków (50).

 

Z kolei najwięcej nieruchomości bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia zostało kupionych przez: Niemców (1954), Holendrów (537), Ukraińców (466), Brytyjczyków (455), Francuzów (445), Cypryjczyków (439), Włochów (359), Austriaków (333).

 

Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu do roku 2011, liczba transakcji nabycia lokali mieszkalnych i użytkowych w 2012 roku nieznacznie spadła. Przy czym, aż o ¼ wzrosła powierzchnia kupowanych lokali. Ma to związek z transakcjami nabycia wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, a także hal garażowych. Sam zaś spadek liczby transakcji może być efektem trwającego wciąż kryzysu gospodarczego i trudno dostępnych kredytów – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

2013-08-13
Źródło: Rynek Pierwotny.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Uniwersalna i oryginalna dieta Liczba postów: 335 Grupa: Trudne tema... Na pewno dużo łatwiej odchudzić się kiedy korzystamy z usług dietetyka. ALe to też trzeba mieć czas na przygotowywanie posiłków, a nie każdy może pochwalić się....
  • Obróbka CNC Liczba postów: 775 Grupa: Trudne tema... Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuję takie usługi jak cięcie laserowe to ze swojej strony mogę podzielić się namiarem na firmę z Chorzowa https://www.ob...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 232 Grupa: Trudne tema... Jak najbardziej, zdrowie jest najważniejsze i tutaj istotną rolę odgrywa odpowiednie odżywianie się. Jeśli ktoś chce zadbać o swoją dietę to warto skorzystać z....
  • Dobry producent palet Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Zanim kupicie palety warto się zainteresować faktem do czego służą różne rodzaje palet, a uwierzcie mi jest ich ogrom. Polecam zajrzeć na stronkę https://southm...
  • Jak najczęściej finansuje się w Polsce zakup nieru... Liczba postów: 5 Grupa: Aktualności Jeśli chodzi o nieruchomości to sprawdźcie na oferty agencja nieruchomości kraków Moim zdaniem z nimi warto współpracować i szukać dobrej nieruchomości. Zobaczc...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17346 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 258

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >