Zakup mieszkania - porady

Zakup mieszkania - porady

Sondaże wskazują, iż większość z nas lubi robić zakupy. Jeśli mamy pieniądze, kupowanie różnych rzeczy sprawia nam wyjątkową przyjemność. Marzymy o samochodach sportowych, niepowtarzalnych kreacjach, czy drogim sprzęcie grającym. I choć niektórych pragnień nigdy nie spełnimy, marzenie o własnym mieszkaniu staje się dla większości z nas całkiem poważnym celem do zrealizowania. Czytaj dalej

 

Ale kiedy się na to zdecydować?  Czy wtedy, gdy będziemy już bardzo bogaci, a na naszym koncie uda nam się pomnożyć zera w dostatecznym stopniu, by kupić mieszkanie za gotówkę? Czy to w ogóle jest możliwe? Przecież ceny mieszkań rosną w zawrotnym tempie i nie zamierzają wcale przestać... Czy mieszkanie można kupić w taki sam sposób, jak ubranie w sklepie? Jak się do tego zabrać? Kiedy się do tego zabrać i właściwie po co? Na te pytania pomogą nam znaleźć odpowiedzi eksperci Kampanii Edukacyjnej „Szybko na swoim”, zorganizowanej przez firmę Szybko.pl – właściciela największego, bezpłatnego portalu nieruchomości w Polsce, we współpracy z miesięcznikiem „ Moje Mieszkanie”.

 

Kiedy potrzebne mieszkanie?

Większość z nas decyduje się na zakup mieszkania wtedy, gdy zamierza założyć rodzinę. Bo pierwsze mieszkanie jest takim właśnie symbolem ustabilizowania się, zapuszczenia korzeni. Syndrom wicia gniazda dopada nas w pewnym wieku, obecnie około 30 roku życia. I jeśli wcześniej nie mieliśmy szczęścia do bogatych rodziców, którzy daliby nam prezent w postaci własnego kąta, to musimy sami wyczuć ten moment i taki „własny kąt” sobie stworzyć. Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, bo wymaga od nas wiele zaangażowania, na które często nie jesteśmy jeszcze gotowi.

 

Zakup mieszkania - porady

 

Czytaj również: 6 rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania

 

„Psychologowie wiele czasu i energii poświęcili na analizę celów, do których dążą ludzie – mówi Paweł Fortuna, psycholog Kampanii „Szybko na swoim”, właściciel firmy „Fortuna&Fortuna” – Zakup mieszkania jest dość specyficznym celem. Ze względu na wysiłek włożony w jego osiągnięcie i przewidywane trudności, zawiera on w sobie zarówno elementy pozytywne, przyciągające (własne, bezpieczne miejsce na Ziemi), jak i negatywne, odpychające (wydatki na jego urządzenie). Okazuje się, że mamy tendencje do lokowania takich celów w odległej przyszłości.”



Zanim więc zaczniemy na poważnie mierzyć siły na zamiary, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – czy chcemy właśnie w tym mieście, w tej okolicy zamieszkać przynajmniej przez najbliższych kilka lat? Jeśli do tej pory wynajmowaliśmy mieszkanie, zawsze mogliśmy szybko spakować walizki i przenieść się w inne miejsce. Teraz, gdy już zdecydujemy o zakupie własnego „M”, powinniśmy przynajmniej mieć ochotę na osiedlenie się w nim na dłużej – wtedy łatwiej nam będzie ze spokojem załatwić wszystkie fomalności i na pewno łatwiej przyjdzie nam wydanie pokaźnej sumki na zrealizowanie naszego marzenia.



Załóżmy więc, że jesteśmy zdecydowani zapuścić korzenie w konkretnym miejscu. Jak zabrać się do realizacji planu o kupnie mieszkania? Jak uniknąć odkładania tej decyzji „na później”?



„Marzenie przekształcasz w cel w momencie, w którym staje się ono datą w kalendarzu –wyjaśnia Paweł Fortuna – Od tej pory jest to już punkt, do którego się zbliżasz. Najlepiej, jeśli to możliwe, określić prezyzyjnie dzień.”



Może to być dzień pierwszego kontaktu z agencją nieruchomości, dzień ustalenia planu działań lub nawet przybliżona data wprowadzenia się do wymarzonego lokum.
Czynnikiem, przyspieszającym decyzję o kupnie mieszkania mogą też być rosnące ceny nieruchomości. Przyglądając się nawet dość pobieżnie branży mieszkaniowej, szybko stwiedzimy, że im szybciej kupimy własne „M”, tym mniej stracimy. Sytucaja przedstawia się wręcz odwrotnie – nawet biorąc kredyt na zakup mieszkania, będzie to swojego rodzaju inwestycja – być może najlepsza z możliwych.

 

Ile to kosztuje ?

Już od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z sytuacją, którą można nazwać gorączką na rynku nieruchomości.

„Aby obrazowo przedstawić sytuację, można porównać ilość oddawanych do użytku mieszkań z liczbą zawieranych małżeństw – twierdzi Marta Kosińska, ekspert rynku nieruchomości Kampanii „Szybko na swoim”, wspówłaścicielka firmy Szybko.pl – W latach 2000-2005 zawierano corocznie o około 50% więcej małżeństw niż powstawało nowych mieszkań. Nowo powstające rodziny są tylko jedną z grup zainteresowanych kupnem mieszkania i tworzących na nie popyt. Wniosek z tego taki, że w związku z podażą mniejszą od popytu, ceny mieszkań musiały wzrosnąć i wzrosły...”



Ceny mieszkań osiągają z dnia na dzień coraz bardziej abstrakcyjne kwoty, co możemy łatwo zaobserwować na podstawie danych z serwisu www.szybko.pl, który dotyczy rynku wtórnego i www.tabelaofert.pl, dotyczącego rynku pierwotnego.



„W ciągu ostatniego półrocza najbardziej, bo o 26% wzrosła cena metra kwadratowego we Wrocławiu – mówi Marta Kosińska – W Krakowie o 23%, w Gdańsku o 18%, Poznaniu – 16% i w Warszawie o 15%.” Jeśli chodzi o rynek wtórny, to jest to nieco mnieszy wzrost w wyżej wymienionych miastach, sięgający od 13% w przypadku Wrocławia do 23% w przypadku Krakowa.



I  choć ceny mieszkań są coraz wyższe, to zdaniem Marty Kosińskiej nie można liczyć na ich spadek w najbliższych latach.

 

Zakup mieszkania - porady

 

Czytaj również: Na jakie mieszkanie stać kupującego ze średnią zdolnością kredytową?

 

„Duże znaczenie dla poziomu cen ma fakt, iż jesteśmy członkiem Unii Europejskiej – wyjaśnia ekspert z firmy Szybko.pl – Zakupów na polskim rynku nieruchomości dokonują inwestorzy zagraniczni, co także winduje ceny. Postępuje też proces wyrównywania cen pomiędzy Polską a pozostałymi krajami Unii, co oznacza, że ceny pną się w górę.”



Recepta na tę sytuację jest jedna – coraz wyższe ceny mieszkań paradoksalnie powinny motywować nas do zakupu. Rekomendacja eksperta kampanii „Szybko na swoim” jest oczywista – należy kupować mieszkania już i teraz, oczywiście wystrzegając się wszelkich błędów i pułapek, w jakie można wpaść, gdy nie zachowa się należytej ostrożności podczas załatwiania formalności.

 

Dlaczego warto?

Własne mieszkanie to inwestycja w przyszłość. Podejmując decyzję o przebrnięciu przez gąszcz formalności związanych z zakupem własnego lokum, podejmujemy swoiste wyzwanie. Z jednej strony jest to sytuacja stresująca, z drugiej zaś stymuluje nas ona do życia, napędza nową energię i dodaje skrzydeł.



„Zakup własnego mieszkania może być postrzegany jako zagrożenie – ostrzega Paweł Fortuna – Obawy związane z tym wyzwaniem często są głęboko ukryte i stanowią znaczne obciążenie dla naszej psychiki. Ale najlepszym i jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z tym stresem, jest aktywne stawieniu mu czoła. Jasne określenie celów, wyznaczenie planu, konsultacje z osobami, które mają już „to” za sobą, zdecydowanie poprawia samopoczucie i jest źródłem motywacji do działania”.



Poza oczywistym faktem, iż zakup mieszkania to droga, podczas której wiele się nauczymy, z pewnością będziemy postrzegać tę sytuację, jako podniesienie standardu naszego życia. Wreszcie będziemy mieć coś własnego, miejsce, które możmy urządzić tak, jak chcemy. I nawet jeśli będziemy musieli sprzedać lub wynająć nasze mieszkanie przed spłatą kredytu, to na pewno na tym nie stracimy. W końcu za kilka lat mieszkania będą jeszcze więcej warte...

Źródło: budnet.pl
Autor: budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 94 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19159 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 183

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >