Zielone granty przyznane!

Zielone granty przyznane!

Znamy laureatów konkursu ekologicznego „Henkel – zielone granty”. Współorganizatorzy projektu – Fundacja Nasza Ziemia oraz Henkel Polska – wyłonili 20 najlepszych wniosków. Laureaci otrzymają na realizację ekologicznych projektów w sumie 100 tysięcy złotych

Do konkursu nadesłano 215 wniosków z całej Polski, w ścisłym finale znalazło się 55, które wyróżniały się wysokim poziomem i ciekawą tematyką. Projekty zgłosiły szkoły podstawowe, średnie i wyższe, przedszkola oraz organizacje pozarządowe.

Jury w składzie: przedstawiciele firmy Henkel Polska, Fundacji Nasza Ziemia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych, spośród wielu bardzo dobrych projektów. Zgodnie z ideą oraz regulaminem konkursu oceniający brali pod uwagę takie cechy projektów jak potencjał do kontynuacji w przyszłości, zaangażowanie wielu partnerów, uruchomienie dodatkowych środków finansowych oraz wysoka wartość edukacyjna wpływająca na zmianę postaw dotyczących środowiska naturalnego w społeczeństwie.

- Otrzymaliśmy wiele ciekawych zgłoszeń, różniących się tematyką i sposobem realizacji – mówi Dorota Strosznajder, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska. – Wśród nagrodzonych projektów są między innymi takie, które zakładają ochronę nietoperzy, czy pobliskiego rezerwatu, wybudowanie ścieżki rowerowej między szkołami a nawet organizację konkursu piosenki ekologicznej. Z największą uwagą będziemy śledzić realizację pomysłów oraz ich rezultaty.


Najwięcej zwycięskich wniosków – po trzy – zostało wybranych z województw kujawsko-pomorskiego oraz dolnośląskiego. Po dwa projekty będą realizowane w regionach: śląskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubelskim i pomorskim. Laureatami konkursu zostali: Zespół Szkół nr 10 w Zabrzu, Zespół Szkół Specjalnych w Żninie, Miejski Zespół Szkół w Kłodzku, Szkoła Podstawowa nr 7, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pionkach, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Przybysławicach, Przedszkole nr 9 w Zabrzu, Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Juliana Tuwima w Bielawie, Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Marii Dąbrowskiej w Tarnowie, Katolickie Gimnazjum Księży Pallotynów w Chełmnie, Szkoła Podstawowa w Lubońku, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży “Arka” w Radomiu, Stowarzyszenie PRZYSTAŃ w Turku, Publiczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 im. „Kubusia Puchatka” w Sztumie, Partnerstwo szkół - Publicznego Gimnazjum w Radziechowicach i Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlnie, Agencja Środowiskowa „Przyjaciele Ziemi” działająca przy Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Kółko Rolnicze w Orli, Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego w  Lublinie oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA we Wrocławiu.

Łączna kwota przeznaczona na realizację zwycięskich projektów wynosi 200 tysięcy zł. Połowa tej sumy pochodzi z grantów, resztę środków autorzy projektów pozyskali od dodatkowych sponsorów i partnerów. – Dziękujemy za zaangażowanie, czas oraz wysiłek włożony w stworzenie wszystkich wniosków – mówi Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia. – Cieszy nas, że tak wiele osób pragnie czynnie włączyć się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Granty zostaną przelane na konta laureatów po podpisaniu umów z Fundacją Nasza Ziemia najpóźniej do 15 marca 2009 roku. Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronach  http://www.naszaziemia.pl/konkurs_grantowy oraz www.henkel.pl.

Konkurs „Henkel – zielone granty” powstał w celu podniesienie poziomu świadomości ekologicznej oraz aktywizacji dzieci i młodzieży poprzez realizację projektów związanych z ochroną środowiska. Organizatorzy liczą, że dzięki otwartej formule zakładającej  zaangażowanie dodatkowych partnerów oraz środków finansowych efektem projektów będą  trwałe zmiany postaw środowiskowych nie tylko wśród najmłodszej części społeczeństwa. Projekt wpisuje się w naturalny sposób w działalność i wartości firmy Henkel, dla której ochrona środowiska jest jedną z najważniejszych wartości, a zarazem atutem – firma stawia na ciągły rozwój swoich produktów, a także doskonalenie procesów produkcyjnych i logistycznych w zgodzie z wymogami bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.

Źródło: Solski Burson-Marsteller / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 17192 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 232

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >