Zmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych

Zmiany w projekcie ustawy Mieszkanie dla Młodych

Prace nad projektem ustawy wprowadzającej program Mieszkanie dla Młodych przyniosły już pierwsze zmiany. Dobrą wiadomością dla osób chcących skorzystać z dopłat jest decyzja posłów o podwyższeniu limitu cen mieszkań, które kwalifikują się do programu. Czytaj dalej

 

Cena maksymalna ma być zwiększona do 1,1 wartości średniego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w poszczególnych województwach. Tym samym w dużych miastach nieznacznie zwiększy się pula nowych mieszkań, które będą mogły kupić osoby zainteresowane dopłatami.      

 

Ponadto z programu Mieszkanie dla Młodych skorzystają także osoby, które chcą na rynku deweloperskim kupić nie tylko mieszkania, ale i domy jednorodzinne. Powierzchnia użytkowa domów nie będzie mogła przekraczać 100 mkw., a dopłata obejmie do 50 mkw.

 

Czytaj również: Zwrot podatku VAT za materiały budowlane tylko do końca roku

 

Teraz projekt ma trafić do komisji infrastruktury i finansów publicznych. Nowy program rządowego wsparcia przy zakupie mieszkań będzie obowiązywał od 2014 roku przez 5 lat. Rząd przeznaczył na dopłaty ponad 3,2 mi­liar­da zło­tych,  z których według szacunków skorzystać ma 115 ty­się­cy kredytobiorców.

 

Niewiele mieszkań z dopłatą

Pomimo podwyższenia wskaźnika, według którego liczone będą maksymalne ceny dla programu Mieszkanie dla Młodych w dużych miastach trudno będzie o lokal z dopłatą. Jeśli porównamy średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów z limitami przewidzianymi w MdM zobaczymy, że niewiele ofert zakwalifikuje się do programu.   

 

W opinii  deweloperów wejście w życie programu  ­niewiele zmieni, bo pro­po­no­wa­ne li­mi­ty cen są zbyt ni­skie w porównaniu ze stawkami obowiązującymi na rynku. W Poznaniu będzie można kupić mieszkanie z dopłatą, jeśli jego cena za 1 mkw. nie będzie wyższa niż 4900 zł. Tymczasem w połowie roku średnia stawka na rynku deweloperskim przekraczała 6100 zł/mkw. (dane Reas). Już przed końcem minionego roku na poznańskim rynku pierwotnym trudno było znaleźć mieszkanie w takiej cenie by skorzystać z dopłat w ramach zakończonej już Rodziny na swoim. W przypadku nowego programu dopłat będzie podobnie.

 

Czytaj również: Kara za opóźnienia dewelopera może być opodatkowana

 

- Nie czekając na nowy program dopłat na osiedlu Red Park, którego budowę pierwszego etapu kończymy już na poznańskim Dębcu, przygotowaliśmy własny program sprzedaży mieszkań  (pow. 30-54 mkw.). W cenie lokalu oferujemy wykończenie gratis. Nasi klienci mogą zaciągnąć kredyt na wykończone już mieszkanie i od razu w nim zamieszkać - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.    

 

 

Wyjątkiem Łódź i Bydgoszcz

Nie tylko w Poznaniu będzie trudno uzyskać dopłaty w MdM. Na przy­kład dla War­sza­wy za­ło­żo­no limit w wy­so­ko­ści 5541,5 zł/ mkw., pod­czas gdy śred­nia cena no­we­go miesz­ka­nia w połowie roku według Reas wynosiła w stolicy 7800 zł/ mkw. Jesz­cze więk­sza rozbieżność jest w przy­pad­ku Krakowa, gdzie limit ustalono na poziomie 4444 zł/ mkw., a przeciętna cena mieszkania deweloperskiego wynosi w tym mieście niespełna 6500 zł/mkw.

 

Jak oblicza Home Broker, gdyby program Mieszkanie dla Młodych w obecnej wersji miał wejść w życie teraz to w Krakowie, Lublinie i Warszawie można by z rządową dopłatą kupić zaledwie ok. 1 proc. mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów.

 

Czytaj również: Wzrost limitu cenowego Mieszkań dla Młodych

 

Tylko w nielicznych miastach łatwiej byłoby znaleźć mieszkanie kwalifikujące się do dopłat. W Katowicach byłoby to niespełna 15 proc., a w Gdańsku już ponad 40 proc. W dobrej sytuacji jest Bydgoszcz, gdzie MdM objęłoby 90 proc. nowych mieszkań. Są też wyjątki. Należy do nich Łódź, w której limit ustalono na 4624 zł/mkw., a średnia cena no­we­go miesz­ka­nia wy­no­si w tym mieście 4494 zł/mkw.

 

Przypomnijmy, że program obejmie wy­łącz­nie miesz­kania z rynku pier­wot­ne­go, któ­rych po­wierzch­nia bę­dzie nie większa niż 75 mkw., a państwo do­płaci mak­sy­mal­nie do 50 mkw. Skorzystać z dopłat mogą małżeństwa, w któ­rych przy­naj­mniej jedno z mał­żon­ków nie prze­kro­czy­ło 35 roku życia i single do tego wieku. Ro­dzi­na bez dzie­ci i bezdzietni sin­gle otrzy­ma­ją do­fi­nan­so­wa­nie w wy­so­ko­ści 10 proc. ceny miesz­ka­nia. Osoby po­sia­da­ją­ce dzie­ci - 15 proc. A je­że­li w ciągu pię­ciu lat od za­ku­pu lo­ka­lu lub domu uro­dzi się trze­cie lub ko­lej­ne dziec­ko, do­pła­ta zwięk­szy się jeszcze o 5 proc.  

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • podatki i oplaty lokalne Liczba postów: 9 Grupa: Zanim wybud... Jak najbardziej jeśli prowadzimy własną działalność to ja również jestem zdania, że coraz więcej na sam temat podatków powinniśmy wiedzieć. Jak dla mnie bardzo....
  • Sprzedaż mieszkania w Warszawie Liczba postów: 16 Grupa: Rynek wtórn... wydaje mi się że sprzedaż mieszkania w Warszawie to nic trudnego ? tyle ludzi tam chce kupic cos sensownego _____________________ https: //www.stonoga.edu.pl/ja...
  • Kupno mieszkania Liczba postów: 56 Grupa: Rynek wtórn... Ja od urodzenie mieszkałem w bloku i dom a raczej obowiązki, które są związane z jego posiadaniem mnie przerażały. Osobiście wolę przeznaczyć ten czas, który po...
  • Gdzie szukać nieruchomości? Liczba postów: 248 Grupa: Rynek pierw... Zobacz tutaj gdzie polecają wystawić domy na sprzedaż i tej podstawie szukaj, będzie najszybciej :)
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 362 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 17360 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 291

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >