Ogród i działka – lista artykułów

Zaaranżuj strefę relaksu w ogrodzie samodzielnie, z gotowych elementów

Do ciepłych miesięcy jeszcze daleko, więc to idealny moment na planowanie wiosennych zmian w ogrodzie i przygotowanie ciekawego projektu komfortowego kącika wypoczynkowego w ogrodowej przestrzeni. Pomysłem wartym rozważenia jest budowa strefy relaksu z prefabrykatów betonowych.

Zamiatanie i odśnieżanie posesji jednym uniwersalnym urządzeniem

Otoczenie domu, tereny wokół osiedli mieszkaniowych i miejsca publiczne wymagają regularnych porządków. Spadające liście, zalegający piach i pył, a zimą śnieg, to nie lada wyzwanie dla właścicieli posesji i zarządzających danym terenem. Ręczne zamiatanie i odśnieżanie to ciężka praca, którą możemy sobie znacząco ułatwić!

Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) - ozdoba każdego skalniaka

Goździk siny jest byliną, która przykuwa wzrok drobnymi czerwonymi, różowymi lub liliowymi kwiatkami o średnicy 15-30 mm. W trakcie kwitnienia (V-VII) rozsiewa wokół piękny zapach. Tworzy gęste, niewysokie poduszki 10-15 cm wys. Po przekwitnięciu roślina jest dalej atrakcyjna z niebieskoszarych lub niebieskozielonych liści, które tworzą gęste dywany. Szczególnie polecany na skalniaki. W stanie dzikim w Polsce ten gatunek jest chroniony.

Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens), odmiana czerwonolistna 'Crispa' to must-have każdego ogródka zielnego

Pachnotka czerwona to piękna, dekoracyjna roślina ozdobna z liści, ale również doskonała przyprawa kulinarna. W naszym klimacie niestety jest rośliną jednoroczną, w krajach ciepłych, gdzie nie ma zimowych przymrozków jest byliną. To wyjątkowe zioło ma fioletowoczarne łodygi o przekroju kwadratowym i dosyć duże, owłosione i pofalowane liście o ok 15 cm średnicy, w kolorze od fioletowoczarnego do czerwonego. Dorasta do 50-70 cm wysokości. Kwitnie drobnymi, białymi lub czerwonymi kwiatkami we wrześniu. Ta bardzo aromatyczna roślina o silnym, miętowym zapachu, przyciąga motyle do ogrodu. W naturalnych warunkach występuje w Azji.

Jak zaprojektować i wykonać estetyczny i funkcjonalny podjazd na posesję ?

Podjazd powinien był trwały, bezpieczny i pasować stylistycznie do wyglądu zewnętrznego domu. Oprócz funkcjonalności należy pamiętać też o jego walorze estetycznym. Podjazd powinien być efektowny, ponieważ jest niezwykle istotnym elementem aranżacji przestrzeni zewnętrznej. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, planując jego budowę.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) - dlaczego warto mieć tę bylinę na rabacie?

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest rośliną leczniczą i przyprawową należącą do rodziny jasnowatych. Ten wieloletni półkrzew tworzy silnie rozgałęzione kępy o wys. 40 -70 cm u dołu drewniejące. Kwitnie w kolorze niebiesko-fioletowym, różowym, rzadko białym od VI do VIII. Liście szałwii są lancetowate lub jajowato lancetowate o drobno ząbkowanych brzegach, pokryte szarawym kutnerem co w efekcie daje szarozielony kolor. Owocem szałwii są rozłupiny rozpadające się na 4 kuliste gładkie rozłupki. Nasiona dojrzewają w lipcu i sierpniu. W naturalnych warunkach występuje w rejonach basenu Morza Śródziemnego przede wszystkim w okolicach Dalmacji. Uprawiana jest w całej Europie Środkowej i Południowej. Ma charakterystyczny, intensywny, gorzkawy zapach.

Delosperma 'Fire Spinner' słonecznica - wieloletnia, zimozielona roślina

Ten gatunek delospermy jest rozłożystą byliną, okrywową tworzącą zjawiskowy, gęsty dywan z atrakcyjnych mięsistych, ciemnozielonych liści o lancetowatym kształcie. Od późnej wiosny do jesieni roślinę gęsto pokrywają trójkolorowe kwiatki przypominające stokrotkę o szerokości 4 cm. Płatki w żywych kolorach od jasno pomarańczowego morelowego do ciemno różowego lub jasno purpurowego z żółtym środkiem są niezwykle dekoracyjne. Roślina po 2 latach osiąga wysokość od 5-10 cm i ok 45 cm szerokości. W naturalnych warunkach występuje w Republice Południowej Afryki. Jest rośliną, która nie toleruje wilgoci, ale jest wyjątkowo odporna na upały i susze.

Budowa basenu przydomowego krok po kroku

Urlop trwa zaledwie 26 dni, lato znacznie dłużej. Ostatnimi czasy klimat zdecydowanie nas rozpieszcza, chociaż niekoniecznie w dniach wypoczynku. Jednym słowem idealnym oraz nie najdroższym, zważywszy czas wykorzystania mierzony w latach, jest przydomowy basen, własny ośrodek sportu i rekreacji. To, czy budowa będzie prowadzona we własnym zakresie, czy też z wykorzystaniem doświadczonej ekipy zależy od budżetu i zapału właściciela, natomiast warto w tym miejscu skupić się, na podstawowych zasadach pamiętając, że woda nie znosi niedoróbek i nieprofesjonalnego podejścia.

Jak dbać o narzędzia ogrodnicze poza sezonem?

Po zakończeniu prac porządkowych w ogrodzie przychodzi czas na przegląd i konserwację narzędzi. Nie powinniśmy z tej czynności rezygnować. Prawidłowa konserwacja i odpowiednie przechowywanie narzędzi sprawią, że będą one służyły nam przez długie lata. A na pewno bez niespodzianek i dobrze przygotowani rozpoczniemy kolejny sezon.

Trafiony prezent dla ogrodnika

Poszukując prezentu pod choinkę dla właściciela ogrodu, działki czy balkonowego ogródka warto zainspirować się nowościami, jak np. sekatorami do kwiatów czy siekierami, które mogą być doskonałym uzupełnieniem zestawu ogrodowych narzędzi. Pamiętajmy również o sprawdzonych hitach ogrodowych, a wśród nich - wyrywacz do chwastów czy zestaw podstawowych narzędzi do pielęgnacji roślin.


Stron: 262 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 16303 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >