Ogród i działka – lista artykułów

W jakich warunkach wykonanie ścieżki bez krawężnika będzie lepszym rozwiązaniem

Zróżnicowane pokrycie terenu, żwirowa ścieżka granicząc z polami obsianymi trawą, kompozycje ścieżek oparte na miękkich - organicznych podziałach, kompozycje oparte na bardzo małych promieniach łuków planowanych krzywizn. W wymienionych przypadkach tradycyjny krawężnik będzie nie tylko trudny techniczne do wykonania, ale przede wszystkim będzie zaburzał estetyczną koncepcję całości.

Kosiarka do trawy - jak wybrać odpowiedni model?

Co prawda sezon ogrodniczy dopiero przed nami, ale warto zaplanować już jego przebieg. Styczeń i luty to okres wyprzedaży, warto więc rozejrzeć się za narzędziami na najbliższe sezony. Jednym z takich sprzętów jest kosiarka do trawy. Jeśli takie zadanie czeka Ciebie teraz, to zapraszamy do lektury poradnika, który pomoże w wyborze najlepszej kosiarki dla Twojego ogródka.

Grusza wierzbolistna „Pendula” (Pyrus salicifolia) – malownicze drzewko z małymi zielonymi gruszkami

Niewielkie drzewo należące do rodziny różowatych o jasnoszarym zabarwieniu i urokliwie zwisających pędach dorasta do kilku metrów wysokości i szerokości. Charakterystyczne srebnoszare wąskie i lancetowate liście są lekko owłosione. Dekoracyjne białe kwiaty zebrane w kilkukwiatowe baldachogrona rozwijają się równocześnie w liśćmi w kwietniu. Drobne owoce podobne do gruszek są zielone i twarde. W naturalnych warunkach występuje na Bliskim Wschodzie, w Turcji i w południowo wschodniej Europie. Odmiana wytrzymała na niekorzystne warunki uprawy, odporna na mróz i suszę .

Urządzamy funkcjonalny ogród dla Ciebie i rodziny. Czego nie może w nim zabraknąć?

Jakże miło wylegiwać się na hamaku pośród zieleni i śpiewu ptaków! Do wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego możesz dobrze przygotować się na początek nowego sezonu. Poniższy poradnik ułatwi Ci wybór praktycznych mebli do ogrodu. Sprawdź, czym warto kierować się podczas zakupu.

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek jest jedną z najpopularniejszych roślin jednorocznych i łatwą w uprawie. Pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Dorasta do wys 1-2 m, pnąc się ku górze przyczepia się do podpory za pomocą czepnych wąsów. Istnieje wiele odmian kwiatów – różniących się kolorem i wielkością ich wielką zaletą jest intensywny przyjemny zapach.

Jak konserwować nawierzchnie w miastach, aby były bezpieczne dla pieszych

Warunki pogodowe, które niesie ze sobą zima mogą przysporzyć sporych problemów w poruszaniu się po mieście. Nawierzchnie w przestrzeniach publicznych powinny być odpowiednio konserwowane i porządkowane, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom nawet podczas mroźnych czy deszczowych dni. Jak zatem sprawić, aby przestrzeń miejska była bezpieczna zimą?

Obrzeża ścieżek ogrodowych - element dekoracyjny i wzmacniający nawierzchnię

Pod pojęciem „obrzeża” rozumiemy wszystkie elementy mogące tworzyć obramowanie nawierzchni brukowanej. Zadania stawiane przed nimi są w zasadzie dwa: po pierwsze optyczne rozdzielenie stref o różnych funkcjach, a po drugie - wzmocnienie nawierzchni, ustabilizowanie jej krawędzi i zabezpieczenie przed rozsuwaniem się jej elementów pod wpływem obciążenia. Im większe więc obciążenie planujemy – tym mocniejsze muszą być krawędzie nawierzchni. To jeden z czynników, który będzie decydował o doborze elementów.

Jak chronić drewniany taras przed zimą?

Zimą nasz taras nie musi być ponury i smutny. W prosty sposób można o niego zadbać. Wielu z nas ma piękne tarasy i balkony od wiosny do jesieni. Później bywa już różnie. Często jest tak, że po ostrej i śnieżnej zimie przemarznięte krzewy nadają się tylko do wyrzucenia, a meble ogrodowe do renowacji. Drewno wygląda pięknie zarówno w domu, jak i w ogrodzie, gdzie bardzo dobrze komponuje się z naturalną, zieloną architekturą, wymaga jednak troski i odpowiedniej ochrony. Jak zabezpieczyć je przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych? To nic trudnego! Wystarczy trochę czasu, kilka narzędzi oraz dobrze dobrany produkt.

Odpowiedzialność właściciela posesji podczas opadów śniegu - zadbaj by było bezpiecznie

Klimat wciąż się zmienia, a srogie zimy od wielu lat nie dręczą nas już długimi miesiącami. Jednak w naszym polskim klimacie nadal musimy być przygotowani na obfite, a do tego nagłe opady śniegu, o czym kilka dni temu przekonali się mieszkańcy większej części naszego kraju. Ostatnie prognozy wskazują, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Właśnie w takich sytuacjach warto pamiętać kiedy ciąży na nas odpowiedzialność za utrzymanie porządku na chodniku oraz jak i za pomocą jakich urządzeń poradzić sobie z uporczywym śniegiem, którego posprzątanie to nie lada wyzwanie!

Szkarłatka amerykańska (Phytolacca americana) – bylina o dekoracyjnych i trujących owocach

Roślina wieloletnia należąca do gatunku szkarałatkowatych. W naturalnych warunkach występuje w rejonach wsch. Kanady, wsch. stanach USA i Meksyku, tam też bywa uznawana za chwast , przez powszechne występowanie i łatwość rozsiewania. W naszych warunkach klimatycznych uprawiana rzadko, głównie w ogrodach botanicznych i przez hobbystów. Szkarłatka jest rośliną zarówno dekoracyjną jak i trującą. Zakwita drobnymi białymi kwiatkami i zaraz po ich przekwitnięciu owocuje obficie wyjątkowo imponującymi czarno szmaragdowymi jagodami ujętymi w zwisające grona.


Stron: 244 ▾ Skocz do strony
1 2 3  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 15756 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 376

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >