Analiza rynku wtórnego w Opolu i Wrocławiu

Analiza rynku wtórnego w Opolu i Wrocławiu

Kolejnym z sześciu regionów przedstawianych w cyklu analiz lokalnych rynków nieruchomości jest region południowo-zachodni. Zaliczamy do niego województwo opolskie oraz dolnośląskie. Przedstawiona w tym opracowaniu analiza dotyczy mieszkań z wtórnego rynku w Opolu oraz we Wrocławiu. Czytaj dalej

 

Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty opracowali wyniki na podstawie danych serwisu otoDom.pl, przy uwzględnieniu średnich cen ofertowych mkw. mieszkań na rynku wtórnym w badanych miastach. 

 

Czytaj również: Zużycie energii przez domy i mieszkania podczas zimy

 

Opolszczyzna

Opolskie to najmniejsze województwo pod względem powierzchni wśród 16 województw Polski. Jest to region o bardzo intensywnym rolnictwie, dzięki czemu stanowi korzystne miejsce lokalizacji dla  przemysłu spożywczego. Dodatkowo posiada także długotrwałe tradycje przemysłowe, szczególnie w dziedzinie przemysłu metalowego, mineralnego, spożywczego, maszynowego oraz chemicznego. Do jego przewag konkurencyjnych należy m.in bezpośrednie sąsiedztwo Czech oraz bliskość Niemiec. Duże znaczenie ma także gęstość i jakość sieci dróg publicznych, dzięki której opolskie znajduje się wśród najlepiej rozwiniętych obszarów kraju w zakresie infrastruktury technicznej. Głównym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym, kulturalnym i naukowym jest naturalnie stolica województwa - Opole.

 

Analiza sytuacji na wtórnym rynku mieszkaniowym w Opolu na przestrzeni minionego roku  wskazuje na silną stabilizację cen ofertowych. Na koniec III kw. 2013 r. poziom średniej osiągnął 4 255 zł/mkw., co oznacza 11. pozycję wśród  miast wojewódzkich w Polsce.

 

Czytaj również: Sytuacja mieszkaniowa w Łodzi

 

Do najdroższych mieszkań w ofercie opolskiego rynku nieruchomości należą mieszkania o powierzchni mniejszej niż 38 mkw., średnio za 1 mkw. takiego lokalu trzeba zapłacić 4 714 zł. W podziale ze względu na liczbę pokoi  także przodują mieszkania 1-pokojowe, które przeciętnie osiągają cenę 4 601 zł/mkw. Najtańszymi w ofercie serwisu otoDom.pl są mieszkania 4- pokojowe, a pod względem powierzchni te od 90 do 110 mkw.

 

Biorąc pod uwagę strukturę podaży, w Opolu dominują mieszkania 2- i 3- pokojowe, których łącznie jest w ofercie ponad 75%. Najrzadziej występującymi nieruchomościami są lokale 5- pokojowe, stanowiące tylko 3% oferty.

 

 

Średnie ceny mieszkań w Opolu według podziału na dzielnice są zróżnicowane i znajdują się w rozległym przedziale od ok. 2 300 do 5 000 zł/mkw..Górną granicę osiągają ceny w dzielnicy Półwieś (w południowo-wschodniej części miasta). Znajduje się tu duże osiedle domów jednorodzinnych oraz szeregowców. Najwyższą cenę w mieście determinują szczególnie wybudowane w ciągu ostatnich 5 lat nowe osiedla wielorodzinne.

 

Kolejną dzielnicą pod względem poziomu cen oferowanych mieszkań jest Kolonia Gosławicka, w której średnia cena osiąga 4 581 zł/mkw. Dobra komunikacja z centrum miasta oraz dojazd do obwodnicy są jednym z głowach atutów tej okolicy.

 

Nieznacznie mniej należy zapłacić za 1 mkw. mieszkania w Szczepanowicach – średnio 4 496 zł. Przeważa tu zabudowa jednorodzinna i małe osiedla bloków mieszkalnych. W ostatnim czasie zostało również oddane do użytkowania nowe osiedle mieszkaniowe przy ulicy Tęczowej, co także wpływa na ten obszar rynku.

 

Czytaj również: Jak wygląda poznański rynek biurowy na koniec roku?

 

Najniższe średnie ceny mieszkań notowane są w Groszowicach, najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Opola. Biorąc pod uwagę podaż lokali na rynku wtórnym są to w większości nieruchomości zlokalizowane w budynkach z wielkiej płyty lub kamienicach o niskim standardzie. Średnia cena w tym rejonie jest nawet 2 razy niższa niż w najdroższej dzielnicy (Półwieś) i wynosi 2 322 zł/mkw.

 

Na zachód od Groszowic leży Wójtowa Wieś. Tutaj ceny nie odbiegają już tak wyraźnie od średniej na opolskim rynku wtórnym nieruchomości mieszkaniowych, jednak dominują tu mieszkania z lat 60. i 70-tych. Kolejną najtańszą dzielnicą jest Nowa Wieś Królewska, która z kolei zlokalizowana jest na wschód od Groszowic, ze średnią ceną 3 707 zł/mkw.. W zależności od odległości od centrum, typu zabudowy czy standardu, znajdziemy tu mieszkanie od ok. 2 300 zł/mkw. do nawet ponad 5 000 zł/mkw.

 

Analizując podaż dostępnych mieszkań, potencjalni nabywcy największy wybór mają kolejno w dzielnicach: Zaodrze, Centrum i Śródmieście. W zestawieniu dzielnic zostały pominięte te, dla których na koniec września 2013 roku nie było danych ofertowych.

 

 

Opolanie na koniec III kw. 2013 r. za średnie miesięczne wynagrodzenie mogą sobie pozwolić na zakup 0,89 mkw. mieszkania. Aktualna wartość omawianego wskaźnika zbliżona jest do przeciętnej obliczonej dla 18 miast w 6 regionach Polski (0,85 mkw.).

 

Czytaj również: W Żyrardowie nie płacą czynszu

 

Dolny Śląsk

Dolnośląskie jest województwem o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego, zróżnicowanym przemyśle i dobrze rozwiniętej strukturze branżowej, o czym świadczy 2. miejsce w kraju pod względem PKB per capita. W strukturze gospodarczej znaczący udział mają firmy w branży średnio wysokich i wysokich technologii. Dzięki dobrze rozwiniętym instytucjom otoczenia biznesu i położenia geopolitycznego (Czechy, Niemcy), jest to także obszar o dużej koncentracji inwestycji zagranicznych. Kolejnymi atutami są bogactwo kulturowe, liczne zabytki i walory przyrodnicze, które stwarzają dogodne warunki do rozwoju turystyki.

 

Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław, jedno z najstarszych miast naszego kraju, jednocześnie czwarte co do wielkości w Polsce. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny, zlokalizowany jest tu międzynarodowy port lotniczy, autostrada A4 przebiegająca przez obrzeża miasta oraz porty żeglugi rzecznej zapewniające dogodne połączenia komunikacyjne. Wrocław jest miastem o bogatej historii i niepowtarzalnym uroku, doceniają to zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jest również prężnym ośrodkiem kultury, funkcjonują tu m.in. teatry, opera, filharmonia i liczne muzea. Mieści się tu również wiele szkół średnich, zawodowych oraz 11 szkół wyższych: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Medyczna i wiele innych.

 

Analizując sytuację na wtórnym rynku mieszkaniowym we Wrocławiu na koniec września bieżącego roku, średnia cena wyniosła 5 822 zł/mkw. Przemysław Kotwicki, ekspert z portalu otoDom.pl wskazuje, że jest to 3. najwyższa po Warszawie i Krakowie cena mkw. mieszkania w Polsce. Analizując dane kwartalne, cały czas widoczny jest jej systematyczny spadek. 

 

 

Na wrocławskim wtórnym rynku mieszkaniowym najtańszymi mieszkaniami są 4-pokojowe, natomiast w rozbiciu powierzchniowym – te od 60 do 90 mkw. Najwięcej za 1 mkw. mieszkania należy średnio zapłacić za mieszkanie 1-pokojowe, do 38 mkw.  Warto dodać, że jedynie w tym przedziale ceny lokali wzrosły w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Na taką sytuacje ma wpływ duży odsetek kawalerek w ofercie rynkowej. Pod względem podaży, najliczniejszą grupą są mieszkania 2-pokojowe o powierzchni od 38 do 60 mkw., których na rynku mieszkaniowym jest ok. 45%. Niewiele mniejszy wybór mają osoby zainteresowane kupnem mieszkania 3-pokojowego (35% ofert serwisu otoDom.pl).

 

Najdroższą dzielnicą we Wrocławiu jest Stare Miasto, które jest nie tylko historycznym czy administracyjnym, ale również kulturalnym i naukowym centrum Wrocławia. Jest to także najmniejsza pod względem powierzchniowym, jak i pod względem populacji dzielnica wrocławska. Lokalizacja w samym sercu miasta, wysoki standard mieszkań, zabytkowe otoczenie determinują wysoką cenę, wynoszącą 6 902 zł/mkw. W tej okolicy relatywnie  duży odsetek stanową także bloki mieszkalne z lat 60. i 70-tych.

 

Czytaj również: Czy branża jest przygotowana na MdM?

 

Południową część Wrocławia obejmują Krzyki, dzielnica o największej podaży mieszkań na rynku wtórnym (34% lokalnej oferty), ze średnią ceną 5 802 zł/mkw. Jest to dzielnica o zróżnicowanej zabudowie, są tu zarówno zabytkowe wille, budynki z lat 80, jak i nowo wybudowane osiedla mieszkaniowe. W ostatnich latach jest to również obszar o największej intensywności inwestycyjnej deweloperów. Zachętę dla potencjalnych nabywców stanowi bliskość terenów zielonych, jak i dogodna komunikacja.

 

2013-11-27
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • gdzie kupujecie akcesoria samochodowe? Liczba postów: 42 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu internetowego z nagłośnieniem i elektroniką do samochodów, to polecam Wam sprawdzić ofertę na stronie - https://radiocar24.p...
  • fotografia biznesowa Liczba postów: 182 Grupa: Konferencje... Sesje różnego rodzaju dzisiaj wykonują profesjonalni fotografowie i jak najbardziej warto znaleźć solidnego w swojej okolicy https://bartekciok.pl/ Sesje biznes...
  • Problem alkoholowy - jak walczyć? Liczba postów: 351 Grupa: Trudne tema... Z tego co wiem, szukanie pomocy w leczeniu alkoholizmu jest kluczowe na drodze do wyzdrowienia. Dlatego ważne jest mówienie o https://alkodoktor.pl/ jako źródle...
  • Sposób na zdrowie Liczba postów: 500 Grupa: Trudne tema... Jeśli dręczą Was infekcje dróg oddechowych, to możecie spróbować roślinnego preparatu dostępnego bez recepty PADMA 28 Formuła, który jest doskonale znany w kraj...
  • Skup mieszkań Liczba postów: 10 Grupa: Trudne tema... Hej, ktoś z Was miał doświadczenia z GRB Nieruchomości? Zastanawiam się nad sprzedażą działki i szukam opinii o nich. Sprawdźcie ich stronę https://grb-nierucho...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19214 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 279

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >