
Biznes poza Warszawą
Centra usług z kapitałem zagranicznym wynajęły od początku roku prawie 200 000 mkw. w ramach ok. 100 umów na głównych rynkach biurowych poza stolicą. Stanowi to 63,5% ogólnego popytu zarejestrowanego poza Warszawą.
Sektor usług dla biznesu dominuje na rynkach biurowych poza Warszawą
– 2014 jest kolejnym rokiem dynamicznego rozwoju sektora usług dla biznesu w Polsce. W efekcie transferu do Polski obsługi coraz bardziej kompleksowych procesów, rozwoju struktur działających w kraju firm, systematycznego wzrostu zatrudnienia, zauważalnie rośnie zapotrzebowanie na odpowiednie powierzchnie biurowe. To właśnie centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym są już od kilku lat głównym motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą, a umowy zawierane przez sektor cechuje zwykle duży wolumen obieranej powierzchni, porównywalny do metrażu, na jaki decydują się największe firmy finansowe czy telekomunikacyjne.
Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje: „W 2014 r. centra usług z zagranicznym kapitałem utrzymały swoją pozycję jako głównego odbiorcy projektów biurowych poza Warszawą. Nie ma jeszcze danych za cały rok, ale już z dotychczasowych danych JLL wynika, że centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym podpisały od początku roku do końca września na największych rynkach biurowych poza stolicą ok. 100 umów najmu na prawie 200 000 mkw., co stanowi ok. 63,5% popytu. To oznacza, że popyt ze strony sektora już po III kw. osiągnął wynik porównywalny do zarejestrowanego w całym 2013 r., kiedy wynajęto również ok. 200 000 mkw. Utrzymujące się już kilku lat wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jest rezultatem systematycznego wzrostu zatrudnienia w zagranicznych centrach usług biznesowych w największych polskich miastach”.
Czytaj również: Dalszy wzrost popytu na powierzchnię biurową w 2014 r.
Piotr Dziwok, Prezes Zarządu Shell Polska, Dyrektor Generalny Shell Business Operations Kraków oraz Wiceprezes ABSL: informuje: „Jak wynika z danych ABSL, zagraniczne centra usług dla biznesu zatrudniają w Polsce ponad 130 000 osób. Wśród 325 inwestorów z 28 krajów, prowadzących w całym kraju 470 centrów znajdują się tak prestiżowe firmy, jak m.in. Shell, HP, IBM, Capgemini, PwC, Samsung, GE czy BNY Mellon. Od wielu lat listę najatrakcyjniejszych lokalizacji pod inwestycje sektorowe niezmiennie tworzy siedem miast, czyli Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań oraz Łódź. Największym ośrodkiem sektora usług dla biznesu w Polsce jest cały czas stolica Małopolski. Kraków zajmuje wiodącą pozycję pod względem zatrudnienia w sektorze – w 85 zlokalizowanych tu centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje już 30 600 specjalistów. To o ponad 5 000 więcej niż rok temu. Oznacza to, że Kraków jest również liderem, jeśli chodzi o największy wzrost liczby pracowników”.
Stolica Małopolski przoduje pod względem poziomu zatrudnienia, a co za tym idzie – jest miastem, które notuje najwyższy poziom popytu na biura ze strony sektora usług dla biznesu.
Czytaj również: Rynek nieruchomości handlowych w aglomeracji warszawskiej
Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL, wyjaśnia: „Najwięcej, bo ponad 74 000 mkw., sektor usług dla biznesu wynajął w Krakowie, co stanowiło prawie 69% całości popytu zarejestrowanego w mieście od początku roku. Co ciekawe, jeśli chodzi o udział umów zawartych przez tę branżę w całkowitym popycie w okresie I – III kw. 2014 r. to przoduje Wrocław – ponad 79% kontraktów najmu podpisanych w stolicy Dolnego Śląska przypada na centra usług biznesowych z kapitałem zagranicznym, przed Łodzią – prawie 74% (dzięki umowie najmu podpisanej przez Infosys), i Trójmiastem – prawie 70%”.
W okresie I – III kw. 2014 r. największe umowy najmu podpisały takie firmy z sektora usług dla biznesu jak Infosys w Łodzi (21 000 mkw., Green Horizon), HP GBC we Wrocławiu (16 400 mkw., Dominikański), HSBC w Krakowie (10 500 mkw., Kapelanka 42).
Z szacunków JLL wynika, że zagraniczne firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu działające w Polsce zajmują ok. 1 300 000 mkw. powierzchni biurowej. Udział sektora usług w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 55% w Krakowie, 44% w Łodzi czy 41% we Wrocławiu.
Udział wolumenu umów najmu zawartych przez zagraniczne firmy z sektora usług dla biznesu w wolumenie popytu w największych aglomeracjach poza Warszawą
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Trendy budowlane w 2025 roku Liczba postów: 2 Grupa: Aktualności
- Księgowość online Liczba postów: 160 Grupa: Trudne tema... Na pewno takie rzeczy są ważne, ale moim zdaniem również warto jest wiedzieć co zmieni się w podatkach w 2022 roku. Właśnie dlatego ja chciałbym polecić każdemu...
- Księgowość w spółdzielniach mieszkaniowych we Wroc... Liczba postów: 11 Grupa: Konferencje... Ja również uważam, że księgowością można zająć się samodzielnie. Tym bardziej, że na rynku nie brak programów, które znacznie ją uproszczają. Można je znaleźć w...
- księgowość zielona góra Liczba postów: 19 Grupa: Trudne tema... Poszukuję rekomendacji dotyczących ubezpieczenia firmowego https://ubezpieczeniabielany.com/firmowe /. Zależy mi na kompleksowej ochronie firmy, obejmującej m.in...
- Księgowość w firmie - samemu, czy przez biuro rach... Liczba postów: 402 Grupa: Trudne tema... Jeśli samodzielnie prowadzicie swoją księgowość to również mogę polecić Wam z własnego doświadczenia świetny system z którego sami korzystamy do skanowania fakt...