Co musisz wiedzieć, aby móc korzystać z superszybkiego światłowodu w Twoim mieszkaniu?

Co musisz wiedzieć, aby móc korzystać z superszybkiego światłowodu w Twoim mieszkaniu?

Światłowód w ostatnim czasie zyskał na popularności i jest najczęściej wybieraną opcją szybkiego internetu. Dużymi zaletami tego rozwiązania jest niesamowita szybkość oraz stabilność łącza. Czy mieszkańcy bloków również mogą cieszyć się z tych korzyści? Światłowód w mieszkaniu – czy to w ogóle możliwe? Sprawdzamy!

 Czy mieszkańcy bloków również mogą cieszyć się ze światłowodu?

Instalacja światłowodu jest łatwą czynnością, jeśli infrastruktura budynku (domu, kamienicy czy bloku) umożliwia doprowadzenie odpowiedniego łącza. Wykwalifikowany zespół instalatorów jest w stanie poradzić sobie z tym zadaniem w kilka chwil. Nie ma żadnych przeciwwskazań do montowania światłowodu zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w pojedynczych mieszkaniach w blokach na dużych osiedlach.

 

Najważniejsze, aby wszyscy mieszkańcy wyrazili swoje opinie i potrzeby sieciowe. Na podstawie ich oczekiwań można dobrać idealne rozwiązanie, które będzie cechowało się jak największą prostotą i ekonomicznością.

 

Gdzie zaczyna się montaż światłowodu w bloku? Od samego dołu, czyli np. od piwnicy lub garażu. Instalatorzy prowadzą łącza światłowodowe do dolnych partii budynku, aby później podłączać konkretne elementy już w prywatnych mieszkaniach.

 

Niewielką barierą może być wysokość bloku. W niskim budynku nieznacznie łatwiej montuje się światłowód, ponieważ łącze można doprowadzić bezpośrednio z piwnicy do każdego mieszkania. Natomiast większa liczba pięter sprawia, że nie da się tego zrobić w ten sam sposób. Należy wtedy na wyższych piętrach umieścić jeszcze jedną obudowę światłowodową, dopiero z której łącze zostanie doprowadzone do mieszkania.

 

Duże klatki schodowe mogą być kolejną małą przeszkodą w odbiorze internetu. Wielu użytkowników sprawi, że sieć będzie za bardzo obciążona. Zaleca się, aby dla każdej klatki schodowej zbudować osobne skrzynki, które będą równomiernie dostarczały światłowód do każdego mieszkania.

 

Kto podejmuje decyzje o montażu światłowodu w bloku?

Mieszkanie w domu jednorodzinnym jest dużo wygodniejsze w momencie podejmowania decyzji o montażu światłowodu. Sytuacja wydaje się bardziej złożona, gdy takie postanowienie trzeba wydać na osiedlu z wieloma blokami. W tym wypadku główny i ostateczny głos zawsze ma właściciel budynku lub wspólnota mieszkaniowa.

 

Sprawa jest łatwiejsza w sytuacji, w której skrzynka światłowodowa jest już w Twoim bloku. Nie musisz wtedy pytać o zgodę właściciela budynku, aby podłączyć takie światłowód w swoim prywatnym mieszkaniu.

 

Art. 31 Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych wprost mówi o tym, że właściciel lub zarządca budynku musi zgodzić się na wymianę instalacji, jeśli nie odpowiada ona potrzebom użytkownika bieżącego. Warto przeczytać także pozostałe artykuły znajdujące się w tej ustawie!

 

Skrzynka światłowodowa – jest, zgoda właściciela budynku – jest, a co z montażem w mieszkaniu?

Montażem światłowodu w mieszkaniu zajmują się wykwalifikowani instalatorzy, którzy są zatrudniani przez konkretnych operatorów telekomunikacyjnych. Sam nie musisz się o nic martwić!

 

Jak konfiguruje się światłowód i sieć w mieszkaniu?

Ogólnodostępna i interaktywna mapa NEXERY pozwoli Ci sprawdzić i przeanalizować obszerną listę operatorów, którzy działają w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Twoim zadaniem jest umówienie się z konkretną firmą, która zajmie się całą resztą! To ona przyśle wykwalifikowanych instalatorów do Twojego mieszkania i wykona instalację światłowodu i konfigurację sieci.

 

Każde wybrane przez Ciebie miejsce jest dobre, aby umieścić tam kabel z gniazdem optycznym. Musisz jednak wziąć pod uwagę jeden ważny aspekt: bliskość telewizora oraz ruterów, które później będą rozprowadzały sygnał Wi-Fi po Twoim mieszkaniu. Tutaj też nie masz się czym martwić – każdy instalator podpowie Ci, gdzie jest do tego idealne miejsce.

 

W razie, gdybyś jednak nie był do końca zadowolony z zasięgu sieci w konkretnych pomieszczeniach w swoim mieszkaniu, możesz zainstalować dodatkowe wzmacniacze sygnału. Ułatwią one korzystanie z szybkiego internetu nawet, gdy nie będziesz przy ruterze Wi-Fi.

 

Światłowód – jakie korzyści nam zapewnia?

Największa zaletą jest bardzo sprawny internet, którego szybkość dochodzi aż do 1000 Mb/s. Nie warto zamykać się jednak na tą liczbę, ponieważ niewykluczone, że wraz z rozwojem technologicznym prędkość światłowodu jeszcze wzrośnie. Tak szybki internet gwarantuje niesamowitą rozrywkę i możliwość relaksu. Warto zwrócić również uwagę na operatorów, którzy w ramach pakietu światłowodowego umożliwiają również dostęp do różnych ofert TV.

 

Co zyskujesz, dzięki połączeniu światłowodowemu?

  • Maksymalną szybkość przesyłania i pobierania danych
  • Bardzo wysoką przepustowość łącza
  • Brak opóźnień i zacinania internetu
  • Stabilność połączenia bez względu na pogodę czy inne uwarunkowania
  • Brak wadliwości połączenia z internetem
  • Brak ograniczeń w dostępie do światłowodu i internetu

 

Światłowody w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania?

Interaktywna mapa NEXERY umożliwi Ci znalezienie odpowiedniego operatora telekomunikacyjnego. Konkretne kolory podpowiedzą Ci, czy światłowód w Twoim budynku już działa. Po wyborze dostawcy będziesz mógł korzystać z superszybkiego internetu w Twoim mieszkaniu.

 

2023-01-17
Źródło: NEXERA / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18316 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 105

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >