Czy w obecnej sytuacji należy rezygnować z inwestycji w kotły gazowe

Czy w obecnej sytuacji należy rezygnować z inwestycji w kotły gazowe

W związku z napiętą sytuacją geopolityczną i koniecznością uniezależnienia się od dostaw z Rosji, pojawiają się pytania, czy Polska będzie w stanie pokryć swoje zapotrzebowanie na gaz. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Jakie działania są podejmowane, by błękitnego paliwa nie zabrakło?

 

Z końcem 2022 r. wygasa wieloletnia umowa na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem, zwana kontraktem jamalskim. W ramach umowy do Polski trafiało 10,2 mld m sześc. gazu rocznie, co pokrywało połowę zapotrzebowania na ten surowiec. Aktualnie realizowana strategia ma na celu uniezależnienie się od rosyjskich manipulacji politycznych dotyczących dostaw gazu. Od przyszłego roku, będziemy mogli zaspokoić polskie potrzeby bez zakupów u Rosjan, realizując kontrakty z innymi dostawcami.

 

Czy w obecnej sytuacji należy rezygnować z inwestycji w kotły gazowe

 

Baltic Pipe i nie tylko

Kluczowy dla powodzenia całej operacji uniezależnienia się od Rosji jest gazociąg Baltic Pipe. To nowy korytarz na europejskiej mapie, który umożliwia transport gazu z Norwegii na rynek duński i polski, a także dalej do klientów w sąsiednich krajach. Projekt realizują wspólnie operatorzy systemu przesyłowego z Polski i Danii: Gaz-System i Energinet.

 

Ponadto PGNiG zwiększył dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych o 4 mln ton rocznie. W ramach kontraktu z amerykańską grupą Venture Global odbierzemy 5,5 mln ton skroplonego gazu rocznie.

 

Paliwo będzie również trafiać do Polski z Litwy, dzięki nowemu gazociągowi GIPL o przepustowości ponad 2 mld m3. PGNiG uzyskało w tym roku przydział mocy regazyfikacyjnych, pozwalający na sprowadzenie przez GIPL ponad 0,5 mld m3 gazu rocznie, przez 10 najbliższych lat.

 

Jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego są również zasoby własne.

 

Czy w obecnej sytuacji należy rezygnować z inwestycji w kotły gazoweprofesor Jarosław Milewski

Czytaj również: Kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce są inwestycje w OZE i sieci przesyłowe

 

-Polska posiada własne źródła gazu ziemnego, zapewniające około 1/3 zapotrzebowania na to paliwo, głównie na potrzeby mieszkaniowe, natomiast przemysł bazujący na paliwie importowanym może mieć różne problemy, objawiające się wprowadzaniem kolejnych stopni zasilania. Poza złożami krajowymi, nasi dostawcy gazu eksploatują także złoża zagraniczne (Norwegia, Pakistan), co łącznie daje stały wzrost produkcji gazu ziemnego z własnych zasobów - wyjaśnia profesor Jarosław Milewski, kierownik Zakładu Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Warszawskiej.

 

Wciąż trwają też poszukiwania nowych złóż gazu.

 

Co to oznacza?

Z powodu dynamicznie zmieniającej się sytuacji, wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jak przygotować się do zimy i jakie źródło ciepła wybrać. Tym bardziej, że gros osób czeka wymiana tzw. „kopciuchów”.

 

Czy w obecnej sytuacji należy rezygnować z inwestycji w kotły gazoweDamian Majer, wiceprezes zarządu firmy Termet

Czytaj również: Święta Bożego Narodzenia będą dla budżetów rodzinnych znacznie droższe niż w ubiegłym roku

 

- Uważam, że wokół kotłów gazowych narosło wiele nieporozumień, a przestrzeń medialna jest pełna nieprawdziwych informacji. Nie należy rezygnować z inwestycji w kotły gazowe. Osobom, które zastanawiają się nad najlepszym rozwiązaniem, doradzamy dywersyfikację. Gaz w gospodarstwach jednorodzinnych pełni dzisiaj bezpieczną alternatywę dla szalejących cen węgla i prądu. Ponadto montaż kotła gazowego wraz z pompą ciepła w układzie hybrydowym to także bezpieczny i ekologiczny zestaw, który stanie się standardem w Europie Zachodniej –mówi Damian Majer, wiceprezes zarządu firmy Termet, polskiego producenta urządzeń grzewczych.

 

2022-11-28
Źródło: Profundo / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki podział domu po rozwodzie? Liczba postów: 626 Grupa: Trudne tema... Czy znacie jakieś artykuły w tym temacie w sieci?
  • gdzie kupować elektronarzędzia? Liczba postów: 87 Grupa: Trudne tema... W takim razie jeżeli szukacie naprawdę dobrej jakości narzędzi ręcznych oraz elektronarzędzi to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu....
  • Reklama firmy Liczba postów: 390 Grupa: Trudne tema... Czy możecie polecić profesjonalną firmę z branży agencja allegro ads? Zależy mi na poprowadzeniu kampanii Allegro Ads z maksymalną efektywnością. Ostatnio znala...
  • Tłumaczenia Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Cześć wszystkim. W sumie nie wiem czy do tej pory mieliście okazję korzystać już z usług tłumaczeń ale ja jestem zdania, że jak najbardziej takie kwestie wydają...
  • budowa domu - porady Liczba postów: 392 Grupa: Trudne tema... A co z kominkiem w salonie ? Jeżeli potrzebujesz ciekawego modelu, to wpadnij do sklepu "Kratki, maja tam naprawdę spory wybór kominków. Bez problemu dobierzesz...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18190 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 100

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >