Domy szeregowe – wady i zalety

Domy szeregowe – wady i zalety

Zakup własnego mieszkania czy też domu to jeden z celów wielu Polaków. Wychodzimy z założenia, że lepszym rozwiązaniem będzie kredyt i spłacanie „swojego”, aniżeli ciągłe podnajmowanie mieszkania i „oddawanie” pieniędzy z wynajmu komuś. Zupełnie inaczej, niż na zachodzie. Czytaj dalej

 

O ile dylemat brzmiący „mieszkanie czy dom”, szybko zostaje rozstrzygnięty ze względu na różnice w kosztach, o tyle już podjęcie decyzji o typie domu już takie nie są. Dziś przedstawię wady i zalety jednego z typów – domu w zabudowie szeregowej.

 

 

Dom w zabudowie szeregowej – zalety

 Domy szeregowe mają jedną podstawową zaletę – można się w nich poczuć, jak w wolnostojącym domu za miastem. Co prawda za ścianą mamy sąsiadów, który mogą okazać się hałaśliwi, czy też kłopotliwi w innym sensie, dodatkowo ograniczają nas w podobny sposób, ale ich obecność, to także plusy. Okazje do lepszego poznania i zacieśniania więzi, wspólne imprezy, wzajemna, sąsiedzka pomoc, czy też przypilnowanie domu na czas wyjazdu. Szeregówka jest podzielona na dwie strefy – „publiczną”, na parterze i „prywatną” na piętrze. W publicznej zwykle do dyspozycji mamy salon z wyjściem na ogród (to z kolei daje możliwości organizowania grilla), kuchnię, na piętrze z kolei część sypialną. Mieszkanie w domu szeregowym to również mieszkanie blisko miasta.

 

Czytaj również: Kup mieszkanie w mieście, zaoszczędzisz na dojazdach

 

O ile domy wolnostojące zwykle zlokalizowane są poza miastem, o tyle tego typu inwestycje jeszcze w jego granicach. Oznacza to lepszą komunikację miejską, infrastrukturę pieszą i rowerową, bliskość sklepów i innych punktów usługowych. Koszt budowy jest niższy, niż w przypadku domu wolnostojącego. Oszczędności zaczynają się już na poziomie ścian, zbrojeń czy przyłączy wody, prądu, a kończą na eksploatacji – wywóz śmieci dla wszystkich mieszkańców, a nie jednorodzinnego domu jest tańszy.

 

Wady zabudowy szeregowej

Kupując dom w zabudowie szeregowej mamy mniejszy wpływ na układ pomieszczeń – projekt ma ograniczenia ze względu np. na dzielenie ścian z sąsiadami, dodatkowo zwykle przewidziany jest układ piętrowy. Oprócz tego, raczej nie ma możliwości rozbudowy, zwiększenia powierzchni domu, gdyż stanowi on jeden z elementów większej całości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wyglądu zewnętrznego – elewacja musi być spójna z resztą. Z drugiej strony ma to swoje plusy, bo mamy pewność, że sąsiad nie zażyczy sobie pomalowania ścian zewnętrznych na jaskrawy, nieprzyjemny kolor. Doświetlenie pomieszczeń. Ze względu na układ w zabudowie szeregowej, okna zwykle mogą znajdować się tylko na dwóch przeciwległych ścianach. Zwykle też projekty są tak konstruowane, że łazienka i korytarz są ciemne. Sąsiedzi za ścianą. Dla wielu może okazać się to problemem, imitacją mieszkania w bloku, zwłaszcza, jeśli sąsiedzi są głośni, czy to często imprezują, czy też ich pociechy uwielbiają w sposób wyrazisty eksponować swoje emocje. Wybierając dom w zabudowie szeregowej, warto wziąć pod uwagę jego wszystkie za i przeciw. Zwykle jest to przecież inwestycja i decyzja na kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Już po wprowadzeniu się, warto zadbać o dobre stosunki z sąsiadami, zwłaszcza tymi najbliższymi, wtedy część wad przestanie istnieć.

 

Czytaj również: Co z książeczkami mieszkaniowymi?

 

Justyna Zienkiewicz
Artykuł napisany na podstawie strony inwestycji 6 Dzielnica we Wrocławiu

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: 6 Dzielnica / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji