Dzieło sztuki mistrza da Vinci wodą stworzone

Dzieło sztuki mistrza da Vinci wodą stworzone

Najpierw był pomysł. Pomysł, aby pokazać, że maszyną produkcyjną można również wykonać dzieło sztuki. Dzieło, które będzie ozdobą każdego wnętrza – mieszkania, domu, biura czy ogrodu. Później nastąpiło żmudne planowanie i projektowanie obrazu. Czytaj dalej

 

Bowiem tym razem  waterjet – maszyna do cięcia wodą miała za zadanie wykonać wierną kopię dzieła mistrza Leonardo da Vinci. Powstała w ten sposób mozaika niezwykła. Jedyna w Polsce, wykonana za pomocą technologii cięcia wodą. Teraz można ją kupić w serwisie Allegro, wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.Kiedy słyszymy o maszynach do cięcia wodą, na myśl przychodzą nam obrazki z hal produkcyjnych, gdzie waterjet tnie różne elementy o zastosowaniu przemysłowym. Bo jest to przecież maszyna, która tnie oraz obrabia rozmaite materiały w celach produkcyjnych.  Czy więc ta potężna technologia tnąca nawet najtwardsze materiały, może zostać wykorzystana w celach artystycznych? Gdzie potrzebna jest delikatność i wprost niezwykła precyzja, aby tworzyć dzieła sztuki?

 

Z tym problemem postanowił zmierzyć się inż. Zygmunt Cegielski z Malborka, który od wielu lat pracuje zawodowo z maszynami do cięcia wodą. Waterjety nie stanowią dla niego żadnej tajemnicy. Jednak nawet On przyznaje, że zmierzenie się z dziełem wielkiego artysty Leonardo da Vinci

 

Czytaj również: Konsumencki Lider Jakości 2012

 

- „Człowiekiem Witruwiańskim” było zadaniem ryzykownym.Wystarczy tylko spojrzeć na ten obraz, aby się zorientować, że nie tylko odzwierciedla idealne, ludzkie proporcje ale również pokazuje praktycznie każdy detal ludzkiego ciała, grymas twarzy, pukle długich włosów. Tworzył go przecież wielki artysta – sam Leonardo da Vinci.- Projektowanie tej mozaiki było niezwykle trudnym zadaniem. Co prawda maszyny do cięcia wodą są urządzeniami bardzo precyzyjnymi w cięciu i elastyczne w projektowaniu. Jednak tym razem mierzyłem się nie z elementami produkcyjnymi, ale z prawdziwym dziełem sztuki. Nie wiem, czy ktokolwiek na świecie przede mną wpadł na tak niezwykły pomysł, aby za pomocą waterjeta wykonać mozaikową replikę dzieła sztuki. Ja przynajmniej o tym nie słyszałem – mówi Zygmunt Cegielski. 

 

 

Zygmunt Cegielski spędził kilkadziesiąt godzin, często zarywając noc, aby zaprojektować dokładnie mozaikę na podstawie obrazu da Vinci. Nie trzeba dodawać, jakie to było żmudne i pracochłonne zadanie. Projektant musiał bowiem dokładnie odwzorować w projekcie każdy, nawet najmniejszy detal obrazu. Tak, aby mozaika mogła zostać wykonana za pomocą waterjeta. Aby powstała wierna replika wielkiego dzieła.- Największą trudność stanowiło dokładne odwzorowanie twarzy „Człowieka Witruwiańskiego” – przyznaje Zygmunt Cegielski. – Jest tam oddanych wiele drobnych szczegółów. Kiedy projekt był już gotowy, a materiał - płyty gresowe dostarczony, zaczął się proces cięcia waterjetem mozaiki. W ten sposób powstało dzieło niezwykłe. Prawdopodobnie jedyna na świecie replika obrazu Leonardo da Vinci „Człowiek Witruwiański”, wykonana technologią cięcia wodą. 

 

Czytaj również: Podsumowanie Targów BAU 2013

 

- To naprawdę niezwykłe przeżycie móc zaprojektować i stworzyć za pomocą waterjeta replikę dzieła tego wielkiego artysty. Jednocześnie dzięki temu udowodniliśmy, jak niezwykłym i precyzyjnym urządzeniem jest maszyna do cięcia wodą – mówi projektant i twórca repliki, Zygmunt Cegielski. – Nadaje się nie tylko do projektowania i cięcia elementów produkcyjnych, ale może być również wykorzystywany w wykonawstwie elementów wyposażenia wnętrz, dzieł sztuki, zadań artystycznych. To świetne narzędzie dla projektantów, architektów czy designerów. Mozaika została pokazana na Targach Technicon Innowacje 2012 w Gdańsku, gdzie wzbudziła niekłamany podziw zwiedzających i dziennikarzy. Teraz jej autor – Zygmunt Cegielski postanowił, że wystawi mozaikę na aukcji allegro w licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.- To naprawdę piękna rzecz. Wspaniała i unikatowa w światowej skali. Ozdoba każdego wnętrza – mieszkania, domu, biura, korytarza, ogrodu. Mozaika już teraz jest niezwykła. Ale nabierze jeszcze głębi i atrakcyjności po wypełnieniu jej otworów fugą – dodaje Zygmunt Cegielski.

 

 

Autor wartość mozaiki określa na około 20 tys. zł. Jednak jak mówi, aukcję zaczął od 1 zł. Po to, aby każdy mógł spróbować w licytacji wygrać to niezwykłe dzieło sztuki.- Pieniądze nie są ważne. Cieszę się, że udowodniłem w ten sposób niesamowitą precyzję i uniwersalność zastosowania maszyny do cięcia wodą. Dla tego urządzenia nie ma rzeczy niemożliwych. Ważne teraz jest, aby mozaika trafiła do czyjegoś wnętrza a pieniądze na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aby pomogły chorym dzieciom i ludziom starszym – dodaje Zygmunt Cegielski.

2013-01-17
Źródło: TECHJET / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19246 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 247

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >