Ile kosztuje dom w stanie

Ile kosztuje dom w stanie "surowym"?

W poszukiwaniu własnego mieszkania czy domu większość naszej uwagi skierowana jest na stronę finansową zakupu. W obecnych realiach często marzenie jakim jest posiadanie własnego M okupione jest koniecznością zaciągnięcia kredytu, a w najlepszym wypadku mocnym uszczupleniem rodzinnego portfela. Stąd też warto być świadomym klientem na rynku nieruchomości. Artykuł ten powinien zainteresować osoby zainteresowane zakupem domów jednorodzinnych. Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty skupili się na poszukujących domów i przedstawiamy niemałą część rynku z nieruchomościami w stanie surowym. Jak wybierać taki dom by potem nie czuć się „ugotowanym”?

 

W tym miejscu kilka słów wyjaśnienia czym w ogóle jest „stan surowy” inwestycji. Choć jest to termin powszechnie znany i używany nie ma on swojej oficjalnej definicji w branży budowlanej. Najprościej mówiąc, stan surowy otwarty najlepiej określić jako stopień zaawansowania budowy, w którym konstrukcja budynku jest wykonana w całości (ściany nośne, stropy, pokrycie dachowe, schody). Nie posiada on okien, drzwi, których wprawienie kwalifikuje do miana stanu surowego zamkniętego. Następnie w harmonogramie budowy pozostają już tylko prace wykończeniowe.

 

 

Jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za zainteresowaniem się tą częścią rynku jest możliwość wykończenia domu według własnego gustu. Kupując wykończony dom na rynku wtórnym dostajemy gotowy „produkt”, którego dopasowanie pod nasze upodobania i tak łączy się z kolejnymi kosztami. Drugą kwestią jest ingerencja w projekt domu. Co prawda, szkielet w większości przypadków musi pozostać nienaruszalny, jednak pozostaje dowolność ustawienia ścian działowych.

 

Czytaj również: W Poznaniu ruszy realizacja III etapu Osiedla Na Skraju Lasu

 

Poniżej zestawiono wybrane ogłoszenia sprzedaży domów jednorodzinnych oferowane w serwisie otoDom.pl. Wskazana w tabeli różnica w cenie reprezentuje różnicę pomiędzy ceną 1 mkw. konkretnego domu w stanie surowym a średnią ceną za 1 mkw. domów wykończonych sprzedawanych na rynku wtórnym w podobnej lokalizacji.

 

 

W zdecydowanej większości analizowanych przypadków cena domu nieukończonego jest znacznie niższa niż gotowego. Największe zaobserwowane różnice sięgają nawet 55% (Lublin), ale są też takie miejsca jak Mysłowice czy Warszawa gdzie obniżka wynosi kilkanaście procent. Z analizy danych zaprezentowanych w tabeli bezsprzecznie wynika, że domy w stanie surowym są tańsze. Jednak skomplikowana specyfika takich nieruchomości i fakt, że na ostateczną cenę wpływ ma nie tylko budynek, ale również działka, której wycena rządzi się innymi prawami może wpływać na wahania w poziomach cen.

 

Czytaj również: Poszukiwane grunty inwestycyjne w Polsce

 

Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl przypomina, że zaoszczędzone pieniądze przy transakcji rzadko w całości zostają w rodzinnym budżecie. Część z nich musi zostać spożytkowana na to, za co nie zapłaciliśmy przy zakupie nieruchomości – wykończenie. Warto przekalkulować prognozowane koszty jakie zamierzamy ponieść na ten cel i przyrównać je do kwoty jaka została w naszym portfelu przy zakupie surowego domu. 

Źródło: otoDom / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 194 Grupa: Nowości ara... Gdzie szukaliście inspiracji podczas aranżacji pokojów Waszych dzieci? W moim przypadku zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanego mi sklepu internetowego....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 308

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >