JAGA – W STRONĘ INNOWACJI

JAGA – W STRONĘ INNOWACJI

Świadome projektowanie, optymalizacja zużycia energii podczas ogrzewania oraz przy chłodzeniu pomieszczeń - na to zwracał uwagę Jan Kriekels CEO Jaga NV, w trakcie spotkań z polskimi instalatorami, projektantami i prasą branżową, które odbyły się w Warszawie na początku marca 2023 r. Czytaj dalej

 

 


INNOWACYJNOŚĆ
to podstawa postrzegania świata, tworzenia i prowadzenia biznesu oraz ważna część filozofii marki Jaga. Innowacyjność rozumiana jest przez Jana Kriekelsa jako wprowadzanie nowych pomysłów, metod lub rozwiązań. To właśnie od innowacji zaczęła się historia marki Jaga. W 1962 roku dwaj instalatorzy (bracia Jan i Gaston Kriekels) niezadowoleni z jakości urządzeń grzewczych dostępnych na rynku, stworzyli własny wymiennik ciepła aby oprzeć na nim innowacyjną technologię Low-H20. Pół wieku temu lekkie, niewielkie, szybko nagrzewające się grzejniki Jaga były prawdziwą rewolucją techniczną i technologiczną. Następnym etapem innowacji było wzornictwo grzejników – ścienne modele z gładkim panelem, dekoracyjne grzejniki Iguana, których formę można elastycznie zmieniać w procesie produkcji, grzejnik-ornament Heatwave wykonany z betonu, grzejnik Knockonwood z obudową z naturalnego drewna i inne modele na zawsze zmieniły trendy w designie grzejników. Kolejnym krokiem Jaga w stronę przyszłości były systemy filtrująco-odświeżające powietrze (Oxygen) oraz grzejniki hybrydowe, które w jednym urządzeniu łączą funkcję ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. 

 

JAGA – W STRONĘ INNOWACJIJan Kriekels

Czytaj również: Solidne namioty imprezowe na dekady


Chłodzenie to sektor, który mocno rozwija się, a zużywa znacznie więcej energii niż ogrzewanie. Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej między rokiem 1990 a 2016 potroiła się ilość używanych jednostek klimatyzacyjnych  (liczba sprzedanych jednostek chłodzących wyniosła 1,6 miliarda). Według prognoz do 2050 roku ilość działających urządzeń klimatyzacyjnych wyniesie 5,6 miliarda, co – jeśli nie zmieni się technologia klimatyzacyjna - wiąże się z olbrzymim zużyciem energii.

 

PRZYSZŁOŚĆ. Konieczność innowacji w dziedzinie pozyskiwania i zużycia energii, którą firma Jaga prognozowała już kilkadziesiąt lat temu, wybrzmiewa teraz wyraźnie zarówno w zmianach dotyczących izolacyjności budynków, globalnym gospodarowaniu energią, jak i ograniczaniu wpływu na środowisko.

 

JAGA – W STRONĘ INNOWACJI


- Nasza przyszłość na tej planecie zależy od innowacji w zakresie technologii i modeli biznesowych. Sukces na drodze do dekarbonizacji wymaga od nas innowacji nie tylko w sektorach energii, budynków i HVAC, ale także w transporcie i infrastrukturze, żywności i rolnictwie, leśnictwie i użytkowaniu gruntów oraz odpadach – mówił Jan Kriekels, CEO Jaga, na branżowych spotkaniach zorganizowanych na początku marca w Warszawie. - Jako Jaga Climate Designers, w swoich badaniach i rozwoju, wychodzimy daleko poza produkt. Nieustannie poszukujemy nowych sposobów działania, ulepszania każdego aspektu cyklu życia produktu, aby zapewnić utrzymanie zdrowego klimatu w pomieszczeniach i na zewnątrz.

 

INNOWACJE W ENERGETYCE I HVAC.  Obecnie ogrzewanie i chłodzenie odpowiada za ponad 50% światowego zużycia energii i aktualnie jest największą formą globalnego jej wykorzystania. Gwałtownie rosnący wzrost zapotrzebowania na chłodzenie jest kolejnym globalnym problemem, na który, w kontekście pozyskiwania i zużycia energii, należy już teraz efektywnie reagować. Rozwiązaniem wydają się być alternatywne źródła energii takie jak systemy solarne czy pompy ciepła wraz z dostosowanymi do nich systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Obecnie znaczna część zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń jest zaspokajana przez spalanie paliw kopalnych, co sprawia, że sektor ten w znacznym stopniu przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza. Według IEA chcąc dostosować się do planu działania „Zerowych emisji netto do 2050 r.” należy zdecydowanie przyspieszyć innowacje w technologiach związanych z czystą energią. Zadanie to dotyczy nie tylko innowacji produktowych, bo znaczna część technologii, takich jak pompy ciepła już istnieje, ale też zmian w integracji i wdrażaniu nowych rozwiązań.  Propozycją Jagi, skierowaną do użytkowników potrzebujących efektywnego, energooszczędnego ogrzewania oraz wydajnego, ekonomicznego chłodzenia, są urządzenia hybrydowe przygotowane i przystosowane do współpracy z technologiami niskotemperaturowymi. Niewielkie, energooszczędne jednostki poprzez doładowanie wentylatorami osiągają 3-krotnie większe wydajności niż klasyczne grzejniki. Jeśli zaś chodzi o chłodzenie podczas współpracy z pompami ciepła, Jaga oferuje dwa rodzaje chłodzenia: bez kondensacji i z kondensacją. W przypadku chłodzenia bez kondensacji, zwanego również "light cooling", powietrze schładzane jest za pomocą czynnika o temperaturze 18 st.C., co pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 3-5 st.C. Rozwiązanie takie umożliwia uzyskanie odpowiedniego komfortu przy niewielkim zużyciu energii i braku emisji szkodliwych gazów chłodniczych. Chłodzenie z kondensacją - „deep cooling” - jest porównywalne do standardowej klimatyzacji, co jest znacznie bardziej energochłonne niż chłodzenie bez kondensacji („light cooling”).

 

JAGA – W STRONĘ INNOWACJI

 

Czytaj również: Prognozy na rok 2023 dla branży TSL

 

Gdyby na całym świecie zamiast klasycznych systemów split zastosować do chłodzenia wyłącznie hybrydowe urządzenia Jaga „light cooling” współpracujące z pompami ciepła, można byłoby globalnie oszczędzić ok. 60 proc. energii potrzebnej do klimatyzacji.

 

JAGA – W STRONĘ INNOWACJI

2023-03-26
Źródło: Synergia PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 18527 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 155

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >