Jak połączyć mieszkania we wspólnocie

Jak połączyć mieszkania we wspólnocie

Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i pragniesz połączyć je w jedno? Naturalnie, możesz to zrobić, ale zanim wezwiesz ekipę remontową zadbaj o zgodę wspólnoty mieszkaniowej, a następnie pozwolenie na budowę – w tym wypadku wykonanie robót budowlanych.

 

Pierwszym krokiem na drodze do utworzenia jednego mieszkania jest zgoda większości pozostałych mieszkańców wspólnoty. Decyzja przekracza zakres tzw. zwykłego zarządu, a zatem wymaga zgody reszty lokatorów i podjęcia w tym celu stosownej uchwały.


POZWOLENIE NA PRZEBUDOWĘ

Ustawodawca, w celu ochrony przed niebezpieczną samowolką budowlaną uchwalił, iż przebudowa będzie wymagała zezwolenia. Jak wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o - Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 Prawo Budowlane przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Oczywiste jest zatem, iż wyburzenie ściany nośnej, czy wykucie dodatkowych drzwi wejściowych spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych lokalu, a zatem wymaga zezwolenia.

 

Czytaj również: Przeliczanie projektu domu

 


 

Wniosek o pozwolenie na przebudowę składamy w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Do tego dołączamy uzyskaną wcześniej zgodę wspólnoty mieszkaniowej, projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami.

W chwili uzyskania zgody o pozwoleniu na budowę powinniśmy zawiadomić jeszcze powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej siedem dni wcześniej) i przekazać mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.


Czytaj również: Wzór umów

 

Po zakończeniu przebudowy musimy pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego, z którego będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali. Uzyskane zaświadczenie jest niezbędne w przypadku założenia nowej księgi wieczystej.

Źródło: Core PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Bramy garażowe Liczba postów: 22 Grupa: Galeria bud... Zbieram informacje o różnych producentach garaży i trafiłem na stronę https://pl.taurustal.com/ Wygląda to nieźle na papierze, ale ciekawe, jak wygląda realna j...
  • Meble na wymiar Warszawa Liczba postów: 7 Grupa: Ekspert ara... Tu https://frezstudio.pl/ macie firmę, która fajnie ogarnia takie tematy
  • Praca zespołowa Liczba postów: 8 Grupa: Ekspert int... Ciekawym przykładem efektywnej pracy zespołowej, który można traktować jako studium przypadku, jest historia sukcesu firmy Google. Zespół inżynierów Google, pra...
  • Dekoracje ścienne Liczba postów: 66 Grupa: Galeria wnę... Czy wiecie, która firma posiada w ofercie tapety do przedpokoju. Lubię nowoczesne tapety z elementami kwiatowymi. Jak na razie znalazłam w Internecie sklep Pasi...
  • Pergole tarasowe Aluhaus Liczba postów: 1 Grupa: Ekspert tar... Cześć, Będę wdzięczny za opinię na temat pergoli tarasowych od Aluhaus. Mamy od nich drzwi teraz myślimy nad pergolą.

Społeczność budnet.pl ma już 19676 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 404

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >