Jak połączyć mieszkania we wspólnocie

Jak połączyć mieszkania we wspólnocie

Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i pragniesz połączyć je w jedno? Naturalnie, możesz to zrobić, ale zanim wezwiesz ekipę remontową zadbaj o zgodę wspólnoty mieszkaniowej, a następnie pozwolenie na budowę – w tym wypadku wykonanie robót budowlanych.

 

Pierwszym krokiem na drodze do utworzenia jednego mieszkania jest zgoda większości pozostałych mieszkańców wspólnoty. Decyzja przekracza zakres tzw. zwykłego zarządu, a zatem wymaga zgody reszty lokatorów i podjęcia w tym celu stosownej uchwały.


POZWOLENIE NA PRZEBUDOWĘ

Ustawodawca, w celu ochrony przed niebezpieczną samowolką budowlaną uchwalił, iż przebudowa będzie wymagała zezwolenia. Jak wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o - Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 Prawo Budowlane przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Oczywiste jest zatem, iż wyburzenie ściany nośnej, czy wykucie dodatkowych drzwi wejściowych spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych lokalu, a zatem wymaga zezwolenia.

 

Czytaj również: Przeliczanie projektu domu

 


 

Wniosek o pozwolenie na przebudowę składamy w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Do tego dołączamy uzyskaną wcześniej zgodę wspólnoty mieszkaniowej, projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami.

W chwili uzyskania zgody o pozwoleniu na budowę powinniśmy zawiadomić jeszcze powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej siedem dni wcześniej) i przekazać mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.


Czytaj również: Wzór umów

 

Po zakończeniu przebudowy musimy pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego, z którego będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali. Uzyskane zaświadczenie jest niezbędne w przypadku założenia nowej księgi wieczystej.

Źródło: Core PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pomysł na kuchnie? Liczba postów: 344 Grupa: Ekspert ara... Bardzo fajne inspiracje, zapiszę sobie na później.
  • Plac zabaw dla dzieci Liczba postów: 45 Grupa: Ogrody Szanowni Państwo, Jeżeli konstrukcja placu zabaw ma być wykonana z drewna, do jego impregnacji rekomenduję Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy Vidaron...
  • Salon z aneksem kuchennym Liczba postów: 11 Grupa: Ekspert ara... Salon z aneksem dość popularne teraz rozwiązanie stosowane przez developerów. Instagrama Decoroom polecam, kopalnia pięknych fotek z mieszkań i domów. https://...
  • Aranżacja pokoju dziecka Liczba postów: 158 Grupa: Ekspert ara... Użytkownik Gość: Ołłena napisał: Użytkownik e-Rzecznik Śnieżka napisał: Szanowni Państwo, przy aranżacji pokoju dziecka warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednie...
  • Projektant wnętrz Liczba postów: 12 Grupa: Ekspert ara... Szanowni Państwo, Warto dokładnie określić własne oczekiwania i przemyśleć aranżację każdego z pomieszczeń. Do malowania wnętrz rekomenduję farbę Śnieżka Plamoo...

Społeczność budnet.pl ma już 18190 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 86

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >