Jak połączyć mieszkania we wspólnocie

Jak połączyć mieszkania we wspólnocie

Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i pragniesz połączyć je w jedno? Naturalnie, możesz to zrobić, ale zanim wezwiesz ekipę remontową zadbaj o zgodę wspólnoty mieszkaniowej, a następnie pozwolenie na budowę – w tym wypadku wykonanie robót budowlanych.

 

Pierwszym krokiem na drodze do utworzenia jednego mieszkania jest zgoda większości pozostałych mieszkańców wspólnoty. Decyzja przekracza zakres tzw. zwykłego zarządu, a zatem wymaga zgody reszty lokatorów i podjęcia w tym celu stosownej uchwały.


POZWOLENIE NA PRZEBUDOWĘ

Ustawodawca, w celu ochrony przed niebezpieczną samowolką budowlaną uchwalił, iż przebudowa będzie wymagała zezwolenia. Jak wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o - Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 Prawo Budowlane przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji. Oczywiste jest zatem, iż wyburzenie ściany nośnej, czy wykucie dodatkowych drzwi wejściowych spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych lokalu, a zatem wymaga zezwolenia.

 

Czytaj również: Przeliczanie projektu domu

 


 

Wniosek o pozwolenie na przebudowę składamy w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu. Do tego dołączamy uzyskaną wcześniej zgodę wspólnoty mieszkaniowej, projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami.

W chwili uzyskania zgody o pozwoleniu na budowę powinniśmy zawiadomić jeszcze powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej siedem dni wcześniej) i przekazać mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.


Czytaj również: Wzór umów

 

Po zakończeniu przebudowy musimy pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego, z którego będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali. Uzyskane zaświadczenie jest niezbędne w przypadku założenia nowej księgi wieczystej.

Źródło: Core PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Meble kuchenne na wymiar Liczba postów: 107 Grupa: Ekspert ara... Poszukujesz dobrej jakości mebli do kuchni na miarę swych oczekiwań? Rekomenduję przedsiębiorstwo Fox Mebel - https://foxmebel.pl/ ! Ich produkty są nie tylko f...
  • Dobry stolarz Szczecin Liczba postów: 9 Grupa: Ekspert ara...
  • Jaka podłoga do salonu Liczba postów: 308 Grupa: Ekspert ara... Ja bym raczej postawiła na podłogę drewnianą. Takie podłogi są przede wszystkim eleganckie i ponadczasowe. Na stronie https://wroclaw-podlogi.pl/podlogi-drewn ia...
  • Plac zabaw dla dzieci Liczba postów: 48 Grupa: Ogrody Planując rozmieszczenie rzeczy w ogrodzie, niezbędna może być dobrze rozrysowana mapka. Najlepiej zrobi to geodeta. Tutaj jest o tym ciekawy wpis https://zogrod...
  • Zasiedzenie? Przesunięte ogrodzenie. Liczba postów: 3 Grupa: Ekspert pra... Jeśli szukasz doświadczonego adwokata do spraw zasiedzenia, sprawdź stronę adwokata Jana Górskiego. Jego podejście do klienta i doświadczenie mogą być tym, czeg...

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >