Jakie są zmiany na rynku nieruchomości?

Jakie są zmiany na rynku nieruchomości?

W pierwszych miesiącach 2012 roku na rynku nieruchomości nastąpiły jedynie delikatne wahania cen, wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. Czytaj dalej

 

W porównaniu z ostatnimi miesiącami 2011 roku, w I kw. bieżącego ceny transakcyjne mieszkań, tak z rynku pierwotnego, jak i wtórnego tylko nieznacznie spadły.   
W pierwszych trzech miesiącach tego roku za nowe mieszkania płaciliśmy w Warszawie średnio 7 000 zł/mkw., w Poznaniu ok. 6 900 zł/mkw., a w Krakowie ok. 6 800 zł/mkw. Używane mieszkania najdrożej kupowaliśmy na początku tego roku w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W stolicy wykładaliśmy średnio 7 500 zł/mkw., w Poznaniu ok. 6 700 zł/mkw., a na trzecim najdroższym w Polsce, wrocławskim rynku wtórnym płaciliśmy ok. 5 500 zł za metr.

 

Czytaj również: Jakie są aranżacje nadmorskich apartamentów?

 

Duże znacznie taniej

Pomimo najwyższych w kraju cen transakcyjnych, wynoszących w Warszawie 7 – 7,5 tys. zł za metr, na stołecznym rynku można znaleźć oferty, których cena nieznacznie przekracza 5 tys. zł/mkw. Dotyczy to głównie mieszkań o sporych metrażach, których w sprzedaży jest dość dużo. Lokale o powierzchni przekraczającej 60 mkw. to około połowa oferty na warszawskim rynku pierwotnym i wtórnym. Według serwisu Tabelaofert.pl odsetek nowych mieszkań o tej wielkości (bez apartamentów) wynosi ponad 48 proc., a ich cena ofertowa kształtuje się na średnim poziomie 7,8 tys. zł/mkw. Stawka wywoławcza od 2010 roku zmniejszyła się o ok. 10 proc. Z kolei według danych Szybko.pl. używane mieszkania co najmniej 60 metrowe kosztują w Warszawie 7,9 tys. zł/mkw., podczas gdy w 2008 roku ich cena wynosiła ponad 8,5 tys. zł. Analitycy serwisu zaznaczają, że negocjacje w tym segmencie lokali często kończą się dużą przeceną.

 

Czytaj również: Panuje moda na luksusowe lofty


 

Co trzeci kupujący szuka większego metrażu

Dużych mieszkań poszukuje co trzeci nabywca (35 proc.), wynika z analizy serwisu Tabelaofert.pl. Odzwierciedla to sprzedaż. W ostatnich trzech miesiącach mieszkania o wielkości powyżej 60 mkw. miały 39 proc. udział w całkowitej sprzedaży rynkowej, ocenia redNet Property Group.

 

- Mieszkań o większych metrażach poszukują przede wszystkim klienci, którym powiększa się rodzina. Często decydują się na przeprowadzkę poza centrum Warszawy, gdzie lokale są tańsze, bo w ten sposób mogą pozwolić sobie na większy metraż. Na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach w gotowych już budynkach oferujemy mieszkania po 5500 zł za metr. W obniżonej cenie mamy trzy i czteropokojowe przestronne lokale. Taka stawka to rzadkość w stolicy, wyłączając Białołękę – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development. 

 

Czytaj również: Odmienność poznańskiego rynku deweloperskiego


Choć cena całkowita czteropokojowych i większych lokali nie jest mała, duże mieszkania wciąż są popularne, bo to wygodne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Poszukują ich najczęściej osoby 35–40-letnie. Stawiają głównie na funkcjonalność, jak np. oddzielne pokoje dla dzieci czy osobną sypialnię dla rodziców. Istotna jest również garderoba, oddzielne WC lub dwie łazienki i wyodrębniona kuchnia. Największe lokale wystawione do sprzedaży na stołecznym rynku deweloperskim liczą ponad 200 mkw., ale są to oferty z wyższej półki w cenie ponad 10 tys. zł/mkw. Powierzchnia lokali w standardzie popularnym czy podwyższonym nie przekracza zaś na ogół 100 mkw.

 

Źródło: Prestige PR / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18320 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 53

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >