Panuje moda na luksusowe lofty

Panuje moda na luksusowe lofty

Style architektoniczne i wykończenia wnętrz wciąż ewoluują, pokazując całkowicie nowe oblicze.

 

 W zasadzie co parę lat w sferze dekoratorstwa wnętrz i konstrukcji lokali mieszkalnych i użytkowych wprowadzane są nowinki, które mogą zapoczątkować zupełnie nową erę w architekturze. Najnowszym, modnym pomysłem na lokale mieszkalne są tzw. lofty. Czym one są i dlaczego wciąż zyskują na swej popularności?

 

Czytaj również: Odmienność poznańskiego rynku deweloperskiego

 

Mieszkania, apartamenty… a może lofty?

Już kilka lat temu na świecie pojawiły się pierwsze, oryginalne pod względem aranżacji, lofty. Z czasem osoby lubiące nowinki ze świata architektury przekonały się, że zwyczajne mieszkania blokowe czy apartamenty o dużych powierzchniach, nie są już modne, a za to na ich miejsce śmiało wkraczają lofty. Również i w Polsce trend ten jest już mocno zauważalny. Lofty mają w naszym kraju szerokie grono zwolenników. Pierwsze lofty w Polsce zaczęły powstawać w Łodzi, gdzie pofabryczne mieszkania są bardzo popularne. Aranżowano je w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Dziś lofty powstają we Wrocławiu, Żyrardowie, Poznaniu, jak i w Warszawie. W Warszawie lofty powstają w Fabryce PZO, w Poznaniu w City Parku, a w Kołobrzegu są budowane całe osiedla loftów na terenie dawnych koszar wojskowych.

 

 

Co to jest?

Loft jest słowem zaczerpniętym z języka angielskiego i oznacza poddasze lub strych. W polskich realiach jest to zaś mieszkanie, charakteryzujące się wysokim standardem. Najczęściej jest duże i przestronne. Cechą wyróżniającą lofty na tle apartamentów o dużej powierzchni jest to, że te lokale mieszkalne są urządzane w dawnych pomieszczenia poprzemysłowych, a więc we wszelkiego rodzaju zakładach produkcyjnych, magazynach czy fabrykach.

 

Czytaj również: Odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę osiedla mieszkaniowego w Katowicach


Dla kogo?

Tak właściwie, w loftach może zamieszkać każdy, kogo oczywiście na to stać, ponieważ takie lokale kosztują sporo. W Polsce trzeba za nie zapłacić średnio 12 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni. Pierwotnie w loftach mieszkali artyści, którzy tu tworzyli swoje pracownie, a także intelektualiści. Osoby ceniące oryginalne wnętrza podejmowały się adaptacji pomieszczeń w opuszczonych fabrykach, przekształcając je w dzieła sztuki, o praktycznej funkcjonalności pracowni czy mieszkania.

 


Najlepiej w loftach będą czuły się osoby posiadające nietypowe poczucie estetyki, lubiące niecodzienne wnętrza, które mają na tyle wyrafinowany gust, aby umieć docenić wyjątkowość loftów. Największym atutem takich lokali jest ich przestronność. Można w nich poczuć się wolnym i niczym nieskrępowanym. Lofty całkiem słusznie kojarzą się w Polsce z wysokim standardem życia i trudno je porównywać nawet do luksusowych apartamentów na nowych osiedlach mieszkalnych. Mają szczególną atmosferę, a niektórzy entuzjaści mówią nawet, że lofty obdarzone są artystyczną duszą.

 

Źródło: Inside Studio / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19398 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 313

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >