Kolejny etap realizacji projeku MEW S.A.

Kolejny etap realizacji projeku MEW S.A.

MEW S.A. buduje w Cieszynie elektrownię wodną o mocy 0,56 MW. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsze półrocze 2011 r., a jej wartość szacowana jest na 4,9 mln zł. Czytaj dalej

Obecnie trwają prace nad rurociągiem, przy pomocy którego woda z Olzy będzie transportowana do elektrowni. Z początkiem stycznia 2011 r. ruszyła kolejna faza działań związana z budową obiektu  elektrowni.

 

 

 

 - "Konsekwentnie realizujemy założenia objęte harmonogramem. Konfrontacja z zimową aurą nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla tempa prac. Na chwilę obecną szereg zadań, które mogą być wykonywane przy niskiej temperaturze  łączy się z układaniem  rurociągu. Wyzwaniem logistycznym jest dostarczanie urządzeń na plac budowy, które realizowane jest partiami. Mając na uwadze efektywność działań oraz optymalizację czasową, organizacja dostaw odbywa się w trybie całodobowym" – komentuje Michał Wilkowski, prezes MEW S.A.

 

 

 

Prace związane z przedsięwzięciem rozpoczęły się w październiku 2010 r. W tym okresie został zawarty kontrakt z generalnym wykonawcą inwestycji, podpisano także stosowne porozumienia w sprawie dostawy rurociągu i turbin.  Dwie pierwsze fazy projektu obejmowały działania dotyczące przygotowania i organizacji placu budowy, ułożenia dróg technologicznych oraz realizacji wykopu  pod budynek elektrowni oraz instalację rurociągu podziemnego. Na obecnym etapie kolejne partie rurociągu są sukcesywnie dostarczane na plac budowy, spawane i układane pod ziemią. Z początkiem stycznia 2011 r. ruszyły prace nad budową obiektu elektrowni wodnej, który powstanie na terenie parku miejskiego. Zgodnie z koncepcją architektoniczną, budynek elektrowni będzie umieszczony pod ziemią, zaś jego powierzchnia zostanie przykryta trawą, by w ten sposób zachować estetykę miejsca. 

 

 

"Cieszę się, że tego typu  inicjatywa związana z budową elektrowni bazującej na energii wodnej została podjęta w naszym mieście. Doceniamy jej aspekt ekologiczny. Obserwujemy sukcesywny postęp prac  i widać, że ich tempo jest naprawdę intensywne. Jako osoba reprezentująca Cieszyn, mogę powiedzieć, że nasze miasto jest ambasadorem tego przedsięwzięcia i w pełni popieramy takie  inwestycje" – komentuje mgr inż. Mieczysław Szczurek, burmistrz Miasta Cieszyna.

 

 


 

Warto podkreślić, że realizacja projektu oparta jest o innowacyjne rozwiązania techniczne, rzadko spotykane w małych elektrowniach wodnych w Polsce. Mechanizm działania polega na tym, że woda jest doprowadzana do elektrowni specjalnym rurociągiem o średnicy 2200 mm i długości 510 m. Zaletą jest brak kosztów utrzymania kanału oraz wysoka niezawodność i efektywność energetyczna.

 

 

 

 

Źródło: MEW S.A. / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18194 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 58

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >