Koszty utrzymania mieszkania w Polsce

Koszty utrzymania mieszkania w Polsce

Po raz pierwszy od kilku lat koszty utrzymania mieszkań i domów pożerają mniej niż 20 proc. naszych budżetów. Nadal jednak udział tych kosztów jest w polskich budżetach najwyższy w skali Europy. Czytaj dalej

 



Według danych zebranych przez Eurostat w 2013 r. niezbędne wydatki na nieruchomości mieszkaniowe stanowiły 19,6 proc. wydatków konsumpcyjnych przeciętnego Polaka. Wcześniej przez cztery lata z rzędu przekraczały 20 proc., przy czym największy udział - 21 proc. - miały w 2012 r. Do spadku przyczyniły się m.in. mniejsze wydatki na bieżącą konserwację i remonty lokali - ich udział w budżetach spadł w ciągu roku z 6,5 proc. do 5,5 proc.



- W ciągu ostatnich kilku lat inwestorzy mocno wyhamowali z inwestycjami m.in. w remonty, a ceny materiałów utrzymują się w najlepszym przypadku na niezmienionych poziomach, wiele jednak tanieje. Mniejszy popyt na remonty obniżył też koszty wynajęcia ekip wykonawczych - mówi Zbigniew Kwapisz, szef warszawskiego oddziału Polskich Składów Budowlanych.



Nadal jednak udział tych kosztów jest w polskich budżetach najwyższy w skali Europy.

 

Czytaj również: Gdzie kupimy tańsze mieszkania?

 

 

 

 

 

Czytaj również: Program MDM - tylko dla młodych

 



- To nie jest zaskakujące. W szczególnie złym stanie są m.in. stara zabudowa śródmiejska oraz domy budowane w latach 50.-70., między innymi wielka płyta - mówi Tomasz Błeszyński z zarządu Federacji Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości.

 

 

Rafał Waligóra z Atrium 21, spółki zarządzającej nieruchomościami mieszkaniowymi o łącznej powierzchni ok. 1,5 mln mkw., wskazuje, że bardzo duża część inwestycji w tym segmencie polega przede wszystkim na ociepleniu budynków i wymianie okien.



W ciągu ostatniego roku spadł też udział w naszych wydatkach kosztów nośników energii, z ok. 10,4 proc. do 9,7 proc. Najbardziej w przypadku gazu, którego udział w wydatkach zmalał z 2,2 proc. do 1,9 proc. Z kolei udział kosztów prądu spadł z 3,6 proc. do 3,5 proc. Pokrywa się to z decyzjami Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza ceny gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. W 2013 r. urząd zatwierdził obniżkę taryf za gaz sięgającą nawet ok. 10 proc. Co czeka nas w tym roku? Do tej pory URE zatwierdził zmianę stawek, która może skutkować średnio 1,5-proc. zwyżką. Teraz, do końca 2014 r. taryfy mają pozostać bez zmian.



Podobnie wygląda sytuacja w przypadku cen energii. W 2013 r. URE zatwierdził jedną zmianę taryfy, która zakładała obniżenie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych od ok. 3,9 do 4,6 proc. W urzędzie czekają tymczasem wnioski spółek sprzedających energię o podwyżki.

 

Źródło: IGN / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19158 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 260

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >