Kupując mieszkanie wybierajmy jak najbardziej nasłonecznione - zaoszczędzimy w przyszłości na ogrzewaniu i energii

Kupując mieszkanie wybierajmy jak najbardziej nasłonecznione - zaoszczędzimy w przyszłości na ogrzewaniu i energii

Rachunki za ogrzewanie w okresie zimowym, w dobrze nasłonecznionym mieszkaniu potrafią być nawet o 60% niższe, niż w lokalu wypełniającym jedynie minimum nasłonecznienia określonego przez polskie normy. Według szacunków portalu tabelaofert.pl po przeanalizowaniu blisko 11 tys. ofert z całej Polski okazało się, że na rynku pierwotnym co piąte mieszkanie (18,1%) jest dobrze nasłonecznione. W obecnej sytuacji kryzysu energetycznego ważna jest nie tylko cena mieszkania, ale także jego przyszłe koszty utrzymania. Czytaj dalej

 

Warto wykorzystać to, co mamy za darmo – czyli słońce, które dostarcza nie tylko światło, ale i ciepło, zwłaszcza jeśli mamy dobrej klasy okna, co w nowym budownictwie jest standardem. Każde sprzedawane mieszkanie w Polsce musi spełniać określone normy – można ogólnie przyjąć, że w lokalu musi być chociaż jedno pomieszczenie, w którym promienie słoneczne w czasie równonocy w godz. 7.00 – 17.00 docierają do niego przez minimum 3 godziny. Jednak, jeśli pomieszczenie ma okna od południa i obok nie ma żadnych budynków, to promienie słoneczne będą docierać do niego przez cały dzień. W takim mieszkaniu zamiast płacić w okresie zimowym np. 500 zł miesięcznie za ogrzewanie, zapłacimy około 200 zł.

 

Tab.1. Udział mieszkań w ofercie wg nasłonecznienia

Kupując mieszkanie wybierajmy jak najbardziej nasłonecznione - zaoszczędzimy w przyszłości na ogrzewaniu i energiiŹródło: tabelaofert.pl

 

Czytaj również: Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?

 

- Od grudnia ubiegłego roku dla nowych ofert w naszym serwisie mieszkaniowym podajemy nasłonecznienie dla każdego pomieszczenia w mieszkaniu. Dzięki modelowi 3D budynku oraz najbliższego otoczenia, specjalny algorytm notuje dla każdego okna w mieszkaniu godzinę, o której promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia. Analizujemy konkretne okna oraz godzinę, w której pomieszczenie przestają być doświetlane. Dzięki temu kupujący wiedzą w jakim czasie do każdego pomieszczenia wpadają bezpośrednio promienie słoneczne, a zatem mogą wybrać te mieszkania, które są najlepiej nasłonecznione. Warto również dodać, że dobre nasłonecznienie to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale również za elektryczność, bo dzięki temu krócej korzystamy ze sztucznego oświetlenia. Jasne mieszkanie zapewnia też lepsze samopoczucie. Zatem przy podobnej cenie zdecydowanie lepiej wybrać mieszkanie dobrze nasłonecznione – zyskamy podwójnie z jednej strony płacąc niższe rachunki, a z drugiej mając większy komfort mieszkania - doradza Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl.


Jakość, a koszty utrzymania

Z danych o nasłonecznieniu publikowanych przez serwis tabelaofert.pl coraz częściej korzystają też biura sprzedaży deweloperów, bowiem klienci w sytuacji obecnego kryzysu energetycznego oraz perspektywy bardzo wysokich rachunków za ogrzewanie i prąd coraz bardziej zwracają uwagę - nie tylko na cenę mieszkania - ale także na koszty jego użytkowania. 


Kupując mieszkanie wybierajmy jak najbardziej nasłonecznione - zaoszczędzimy w przyszłości na ogrzewaniu i energii

 

Czytaj również: Wybór miejsca do życia znacząco się zmienił w ciągu ostatnich lat. Czego dziś oczekujemy poszukując mieszkania w mieście?


- Warto zauważyć, że dobrze nasłonecznione (np. z oknami na południe) mieszkanie nie zapewni niższych kosztów ogrzewania, jeśli nie idzie za tym odpowiednia jakość wykonania. Rynek deweloperski ma tutaj naturalną przewagę nad rynkiem wtórnym, gdzie często nieszczelne okna niweczą wszelkie oszczędności wynikające z dobrego nasłonecznienia - zauważa Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

 


Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18183 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 62

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >