Najdłuższy zagraniczny kontrakt Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA w Lubinie zakończony

Najdłuższy zagraniczny kontrakt Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA w Lubinie zakończony

W ostatnich dniach czerwca 2009 PeBeKa zakończyła realizację pięcioletniego - najdłuższego w swojej historii zagranicznego kontraktu. Czytaj dalej

Roboty rozpoczęły się w listopadzie 2004 roku. Zleceniodawcą był państwowy właściciel niemieckich kopalni węgla kamiennego - Deutsche Steinkohle AG. Pracownicy PeBeKa wydrążyli metodami górniczymi za pomocą robót strzałowych chodnik o długości 3818 m łączący dwa peryferyjne szyby kopalni „Auguste Victoria” w Marl, niedaleko Gelsenkirchen.

Ponieważ chodnik prowadził przez nierozpoznany geologicznie obszar kopalni, napotkano na nieprzewidziane zaburzenia tektoniczne, które przysparzały dodatkowych problemów i spowalniały tempo drążenia. Wiedza fachowa polskich górników i dozoru pozwoliła skutecznie pokonać te trudności. Ze względu na rolę drążonego wyrobiska jako chodnika wentylacyjnego dla późniejszego pola eksploatacyjnego i głównej drogi transportu między szybami, jego gabaryty wynosiły minimum 30 m2, dochodząc nawet do 50 m2 na skrzyżowaniach lub w komorach.

Po wykonaniu wyrobiska odbył się oficjalny odbiór chodnika w miejscu zbicia do szybu przez dyrektora kopalni w obecności przedstawicieli wszystkich służb kopalni. PeBeKa otrzymała wiele słów uznania za jakość robót, osiągnięte wydajności i bezwypadkową pracę.

PeBeKa jest obecna na niemieckim rynku już od prawie 30 lat. W latach 1980-2000 pracowała w tamtejszych kopalniach jako podwykonawca. Wysoka jakość usług i profesjonalizm polskich pracowników zadecydowały o powierzeniu firmie w 2003 r. roli generalnego wykonawcy i kolejnych, samodzielnych już kontraktach w Zagłębiu Ruhry i Saary. Zadanie obejmowało roboty przygotowawcze, rozcinkę złoża, drążenie szybików wentylacyjnych oraz podziemnych zbiorników na węgiel. W obrębie tego kontraktu wykonano chodniki dla kopalń „Auguste Victoria”, „Walsum” i „Ensdorf” o łącznej długości wyrobisk ok. 8000 mb. Oprócz tego prace obejmowały dwa zbiorniki retencyjne w kopalniach Auguste Victoria o średnicy 8,6 m i głębokości 22 metry oraz w kopalni West o średnicy 9 m i głębokości 53 metrów.

Roboty realizowała grupa pracowników PeBeKa S.A. licząca w różnych okresach od 36 do 120 osób, obsługująca bardzo nowoczesne i skomplikowane maszyny oraz urządzenia produkcji niemieckiej np.: samojezdne pomosty hydrauliczne do wykonywania obudowy podporowej wyrobisk. Trzon załogi stanowili wiodący pracownicy PeBeKi, którzy pracowali na tym kontrakcie od początku do końca. Po przepracowanych 23 dniach, wracali na kilkudniowy odpoczynek do domu. Warunkiem koniecznym kwalifikującym do pracy w niemieckich kopalniach była znajomość języka w stopniu komunikatywnym.

Źródło: PR time / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Rowery elektryczne Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakiego producenta rowery elektryczne Warszawa polecacie?
  • Jak spędzasz swój wolny czas? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Bardzo ciekawa rada. Dla tych, którzy wolą najlepsze doświadczenie w kasynie społecznościowym, polecam przeczytanie informacji o kasynach społecznościowych na p...
  • problemy z cerą Liczba postów: 91 Grupa: Trudne tema... Na problemy z cerą najbardziej pomogły mi kosmetyki naturalne. Przez długi czas zmagałam się z problematyczną cerą i nie mogłam w żaden sposób dojść z nią do ła...
  • Hulajnoga elektryczna Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Hulajnoga elektryczna - jakiego producenta polecacie? Chciałabym kupić e-hulajnogę do jazdy miejskiej.
  • Co robić w Krakowie? Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Krakowskie statki od lat zajmuje się promocją miasta w trakcie wycieczek statkami po Wiśle. Kluczową rolę odgrywa tu sama rzeka. W trakcie rejsu masz niespotyka...

Kalkulator izolacji ścian