Nowe Centrum Katowic - wmurowano kamień węgielny

Nowe Centrum Katowic - wmurowano kamień węgielny

Wmurowano kamień węgielny pod nowo powstające zintegrowane centrum komunikacyjno - handlowo – biurowe, realizowane wspólnie przez firmy NEINVER i Polskie Koleje Państwowe w centrum Katowic. Ceremonia z udziałem kilkuset gości odbyła się na placu budowy, w miejscu, w którym w przyszłości będzie się mieścił zjazd do podziemnej części kompleksu. Czytaj dalej

 

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe i otworzyły ją przemówienia gospodarzy. Jako pierwsi głos zabrali: Jose Maria Losantos y del Campo – założyciel i Prezydent Grupy NEINVER i Barbara Topolska, Dyrektor Generalna NEINVER Polska oraz Paweł Olczyk – Członek Zarządu PKP S.A. Generalnego wykonawcę reprezentował Prezes Strabag Sp. z o.o. Alfred Watzl.

 

 

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok oraz przedstawiciele władz i urzędów lokalnych i centralnych, jak również partnerzy i podwykonawcy współpracujący przy realizacji inwestycji. Na specjalne zaproszenie Prezydenta Grupy NEINVER, na uroczystość przybył Ambasador Królestwa Hiszpanii Francisco Fernandez Fabregas.

 

Czytaj również: Baltic Plaza Medi SPA & Wellness w Kołobrzegu

 

Kulminacyjnym momentem uroczystości było podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego. Dokument umieszczono następnie w tubie zwanej „kapsułą czasu”, wraz z okładkami aktualnych dzienników lokalnych i monetami – polskimi i hiszpańskimi. W miejsce tradycyjnego kamienia węgielnego, w fundamentach nowo powstającej inwestycji, umieszczono specjalnie zabezpieczony nośnik pamięci, na którym znalazły się skany dłoni ponad tysiąca mieszkańców Katowic i regionu. Skany zebrano podczas akcji „Przyłóż rękę do budowy nowego centrum Katowic”, która odbyła się 27 maja br. w okolicach placu budowy. Miejsce wmurowania kamienia węgielnego zostało poświęcone przez ks. dziekana Śródmieścia Andrzeja Suchonia, proboszcza parafii Mariacka, duszpasterza kolejarzy w Archidiecezji Katowice.

 

   

 

Jednym z głównych elementów dekoracji podczas uroczystości były słoneczniki, które są symbolem Katowic w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W swoim przemówieniu Barbara Topolska, Dyrektor Generalna NEINVER Polska powiedziała m.in.: Katowice są miastem przemian, również dzięki naszej inwestycji. Doceniamy potencjał Katowic i promujemy go w Europie. Z wielką uwagą śledzimy starania Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie już niebawem. Symboliczny wydaje nam się fakt, że jako firma z hiszpańskimi korzeniami inwestujemy i budujemy w centrum miasta, które ma szanse być w centrum uwagi całej Europy wraz z hiszpańskim miastem partnerskim.

 

Czytaj również: JWCH S.A. otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę Osiedla Światowida

 

 

Projekt realizowany przez NEINVER i Polskie Koleje Państwowe w Katowicach obejmuje budowę nowej hali dworca kolejowego, podziemnego dworca autobusowego, Galerii Katowickiej i budynku biurowego klasy A. Przebudowana zostanie również infrastruktura drogowa wokół kompleksu. W ramach programu modernizacji dworców kolejowych do 2012 roku swoje oblicze zmieni ponad 70 obiektów w całym kraju. To będzie  duża zmiana jakościowa dla naszych podróżnych - podkreślił Paweł Olczyk, Członek Zarządu PKP S.A. Projekt w Katowicach jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć realizowanych obecnie przez PKP S.A. i prywatnego inwestora. Wspólnie z naszym partnerem - hiszpańską firmą NEINVER - stworzymy dla mieszkańców Śląska i ich gości nowoczesne przestrzenie, w których chętnie będą przebywać
- dodał Paweł Olczyk. 

 

 

Powierzchnia użytkowa nowego katowickiego centrum, porównywalna będzie z terenem 27 boisk Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a do budowy całego kompleksu zużyte zostanie ponad 115 000 m3 betonu, czyli ponad 8 razy więcej niż przy budowie Stadionu Śląskiego. Łącznie powstanie niemal 200 000 mkw. nowej powierzchni użytkowej, z czego 53 000 mkw. to powierzchnia handlowa – 250 punktów handlowych i usługowych w Galerii Katowickiej, biurowcu oraz na terenie hali dworca.

 

Czytaj również: Powstanie nowa inwestycja "Nowa Wileńska" w Warszawie

 

Dzięki realizowanej przez NEINVER i PKP S.A. inwestycji, struktura katowickiego Śródmieścia zostanie zreorganizowana i unowocześniona, plac Szewczyka stanie się swoistą wizytówką miasta. Nowe centrum będzie łączyć funkcje transportu pasażerskiego, handlu, biznesu oraz kultury i rozrywki. 

Źródło: NEINVER / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 118

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >