Nowoczesne projekty budynków mieszkalnych i apartamentowców

Nowoczesne projekty budynków mieszkalnych i apartamentowców

Nowoczesny budynek mieszkalny czy też apartamentowiec powinien przyciągać oryginalną i rozpoznawalną architekturą. Jednocześnie musi charakteryzować się wysoką funkcjonalnością i elastycznością, wiele elementów uzależnione jest bowiem od preferencji mieszkańców. Wszelkie zmiany powinny być uwzględniane szybko i bezbłędnie…

Wymagania inwestorów

To wyzwania, które na co dzień stawiają inwestorzy przed jedną z wiodących krakowskich firm architektonicznych – B2 Studio. Pracownia specjalizuje się w projektowaniu zespołów obiektów mieszkaniowych. Wśród realizacji można wymienić: zespół mieszkaniowy: ”Osiedle Europejskie”, zespół zabudowy usługowo-mieszkaniowej przy ul. Markowskiego, modernizację pawilonu małp w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym, budynek apartamentowy przy ul. Emaus. Wszystkie realizacje w Krakowie.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, B2 Studio zadecydowało o wyposażeniu swojego zespołu architektów w najnowszą wersję oprogramowania Autodesk Architectural Desktop. W pracowni funkcjonuje ponad 30 stanowisk wyposażonych w to rozwiązanie. Oprogramowanie, wraz z subskrypcją dostarczyły firmy Biś Computers i MAT, autoryzowani partnerzy Autodesk.

„Pełne wykorzystanie funkcji Autodesk Architectural Desktop pozwala nam na szybsze przygotowywanie projektów” – mówi Józef Białasik, prezes, B2 Studio. „Dzięki automatycznym aktualizacjom znacząco zredukowaliśmy liczbę błędów, przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu wprowadzania zmian.”

Ułatwienie Pracy

W codziennej pracy dla architektów B2 Studio niezbędne jest narzędzie pracy pozwalające na szybkie zmiany projektowe. Umożliwiające automatyzację operacji związanych z aktualizowaniem rysunków i informacji w nich zawartych. Istotnym ułatwieniem pracy są wszelkie funkcje związane z wymiarowaniem, opisywaniem rysunków oraz obliczaniem powierzchni i kubatury projektowanych obiektów. Od momentu powstania koncepcji do projektu wykonawczego gabaryty, powierzchnie poszczególnych lokali wielokrotnie się zmieniają. W projekcie koncepcyjnym pewne elementy – chociażby kanały instalacyjne nie są do końca sprecyzowane.

W przypadku budynków mieszkaniowych należy wyznaczyć powierzchnie nawet tysiąca pomieszczeń, niekiedy o bardzo skomplikowanej geometrii. Zastosowanie programu Autodesk Architektural Desktop umożliwia ciągłą aktualizację zliczonych raz powierzchni, czy zestawień a wstawione raz osie, linie wymiarowe i etykiety podążają za obiektami. Wystarczy raz obrysować pomieszczenie, przypisać mu etykietę, wpisać nazwę, stworzyć grupę, a zestawienie powierzchni dla danego mieszkania, lokalu czy kondygnacji i budynku generuje się automatycznie.

Współpraca branżowa

Zakres usług B2 Studio obejmuje projekty wielobranżowe – firma koordynuje współpracę z wieloma zespołami inżynierskimi. „W naszej branży standardem dla inżynierów różnego rodzaju instalacji jest AutoCAD, stąd też Autodesk Architectural Desktop znakomicie sprawdza się przy tej współpracy.” – wyjaśnia Witold Bolek, wiceprezes zarządu B2 Studio.

DWF w komunikacji z klientami

B2 Studio w codziennej komunikacji z klientami często wykorzystuje format DWF. „ DWF przyspiesza komunikację na etapie uzgodnień, przetargu czy podejmowania decyzji. Jest nam wygodnie przesłać projekt w niewielkim nieedytowalnym pliku mając pewność, że rysunki będą wyglądać dokładnie tak jak tego oczekiwaliśmy. Jednocześnie odbiorca nie musi posiadać programu CAD. To rozszerza krąg osób, które mogą aktywnie wpływać na kształt projektu.” – wyjaśnia Paweł Bigaj, asystent projektanta B2 Studio.

Mieszkania według upodobań

Autodesk Architectural Desktop umożliwia szybsze wprowadzanie zmian. W przypadku B2 Studio ma to szczególne przełożenie na jakość i szybkość usług. „Obecnie duży wpływ na ostateczny kształt lokalu, ustawienie ścianek działowych, ma mieszkaniec.” – wyjaśnia Jarosław Krupa, asystent projektanta B2 Studio.

Do każdego mieszkania, zgodnie z wymaganiami inwestora, przygotowywana jest tzw. karta marketingowa, na której klient wprowadza zmiany. Następnie biuro architektoniczne uwzględnia indywidualne preferencje na ogólnym planie. Dzięki zastosowaniu Autodesk Architectural Desktop modyfikacje te wprowadza się szybciej - przy przesunięciu ścianki automatycznie aktualizowana jest informacja o powierzchni, zestawieniach drzwi czy okien. Wszystko to powoduje, że przyszły mieszkaniec może szybciej dostać finalny projekt mieszkania.

W kontaktach z inwestorem, a także później – już na etapie sprzedaży mieszkań pomocny jest również moduł VIZ Render zawarty w Autodesk Architectural Desktop. „Renderowanie przy pomocy funkcji zastosowanych w Autodesk Architectural Desktop jest dla nas podstawowym sposobem prezentacji projektów. To dla nas najszybsza metoda – większość tekstur nadajemy już na etapie projektowania, wszystkie dane są w jednym pliku, co skraca czas przygotowania renderingu. W przypadku bardziej zaawansowanych wizualizacji wykorzystujemy Autodesk VIZ.” – mówi Witold Bolek, wiceprezes zarządu B2 Studio.

 

Zespół budynków mieszkalnych z usługami przy ul. Stańczyka w Krakowie. Projekt – B2 Studio Sp. z o.o. Projekt wykonany przy użyciu Autodesk Architectural Desktop.

Budynki mieszkalno-usługowe przy ul. Wierzbowej w Krakowie. Projekt – B2 Studio Sp. z o.o. Projekt wykonany przy użyciu Autodesk Architectural Desktop.

Źródło: budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18172 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >