Plusy i minusy przeprowadzki do dużego miasta

Plusy i minusy przeprowadzki do dużego miasta

Mieszkanie w mieście niesie z sobą wiele korzyści. Choć metropolie mogą kojarzyć się ze zgiełkiem i pędem – dają duże możliwości rozwoju i łatwy dostęp do różnego rodzaju rozrywek. Jakie inne plusy wynikają z przeprowadzki do dużego miasta? Czytaj dalej

 

Mieszkanie w mieście niesie z sobą wiele korzyści. Choć metropolie mogą kojarzyć się ze zgiełkiem i pędem – dają duże możliwości rozwoju i łatwy dostęp do różnego rodzaju rozrywek. Jakie inne plusy wynikają z przeprowadzki do dużego miasta?


Miasto – dobre miejsce do życia?

Wybór miejsca do życia w dużym mieście jest ogromny. Rynek mieszkaniowy oferuje przestronne apartamenty w centrum, lokale w nowym budownictwie, jak i w starszej kamienicy lub w budownictwie z lat 70., 80., czy 90. Kupując warto wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki – jego metraż, standard wykończenia, ale także bliskość sklepów, szkół, terenów zielonych.


Plusy i minusy przeprowadzki do dużego miasta

 

Czytaj również: Kupujesz mieszkanie jako inwestycje? Dobrze przemyśl lokalizację


Zakup mieszkania może być dobrym pomysłem m.in.ze względów ekonomicznych. Aglomeracje bezustannie się powiększają, coraz więcej ludzi decyduje się na życie w mieście. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że kupiony lokal zyska na wartości. W momencie potrzeby zmiany lokum na większe – można sprzedać je z prawdopodobnym zyskiem lub wynająć i czerpać korzyści z pasywnego dochodu.


Rozwinięta komunikacja miejska

Niewątpliwą zaletą życia w dużym mieście jest komunikacja, dzięki której w większości przypadków możemy zrezygnować z używania samochodu. Wystarczy zaopatrzyć się w kartę miejską czy bilet miesięczny, by korzystać z dostępnych przejazdów. W miastach, gdzie transport publiczny traktowany jest priorytetowo, można spodziewać się, że podróż autobusem lub tramwajem zajmie nam mniej czasu niż samochodem. Pojazdy miejskiej komunikacji mogą bowiem poruszać się na wyznaczonych buspasach czy zawsze mieć zielone światło na skrzyżowaniach. Ponadto, rozwinięta infrastruktura rowerowa pozwala na bezproblemowe poruszanie się dwukołowym środkiem lokomocji. W wielu miastach alternatywą dla samochodu i roweru są również elektryczne hulajnogi.

 

Dzięki komunikacji miejskiej łatwiejsze jest również utrzymanie więzi społecznych i życia towarzyskiego. Tramwaje i autobusy przemieszczają się do różnych dzielnic miasta – zwykle nie ma więc problemu z dotarciem w umówione miejsce. Wieczorny wypad do pubu czy na imprezę także nie stanowi wyzwania, dzięki możliwości skorzystania z nocnych środków transportu. W razie konieczności – można również zamówić taksówkę.

 

Dostęp do edukacji

Możliwość kształcenia się, dostęp do uczelni wyższych oraz bogata oferta kursów czy szkoleń przyciąga młodych ludzi, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i piąć się po szczeblach kariery zawodowej. Największymi ośrodkami akademickimi w Polsce są Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Studenci mogą zamieszkać w akademiku, jednak równie często decydują się wynająć mieszkanie. Między innymi mieszkania Kraków Podgórze to lokale które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych najemców, podobnie jak wrocławskie Śródmieście, warszawska Ochota i Mokotów czy poznańskie Rataje.

 

Kariera

Niewątpliwym plusem mieszkania w dużym mieście może być szansa na znalezienie zatrudnienia. Zagraniczne korporacje coraz częściej otwierają siedziby w polskich metropoliach, co pozytywnie wpływa na liczbę miejsc pracy. Wiele osób, po ukończeniu studiów i nie tylko, decyduje się więc na kupno mieszkania w miejscu, które daje szansę na rozwój kariery.

 

Dostęp do rozrywki i kultury

W mieście zawsze dużo się dzieje – aglomeracje zapewniają mnóstwo atrakcji, zarówno dla studentów, osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Bogata oferta gastronomiczna, puby, kluby, muzea, teatry, kina, ogrody zoologiczne, galerie handlowe, tereny rekreacyjne i wiele innych – te miejsca mają dostarczyć mieszkańcom radość, przyjemne chwile i dbać o uatrakcyjnienie czasu wolnego.

 

Plusy i minusy przeprowadzki do dużego miasta

 

Anonimowość

Mieszkańcy wsi i małych miejscowości prawdopodobnie mogą liczyć na mniejszą prywatność. Sąsiedzi często znają się od lat, co uznać można jednocześnie zarówno za zaletę, jak i wadę. Miasta są nieco bardziej anonimowe. Na osiedlach wybudowanych wiele lat temu zdarza się, że ludzie pielęgnują stare znajomości, na nowych z kolei mieszkańcy dopiero się poznają. Zdarza się jednak, że pomimo życia drzwi w drzwi – nadal są dla siebie obcy. Dla tych, którzy poszukują przestrzeni i niekoniecznie chcą przyjaźnić się z innymi lokatorami – mieszkanie w mieście może być więc idealnym rozwiązaniem.

 

Minusy życia w dużym mieście

Mieszkanie w metropolii ma oczywiście pewne minusy. W miastach, które nie dbają o zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powietrze z pewnością nie jest tak czyste jak na wsi. Korki w godzinach szczytu mogą nieco wydłużyć drogę do pracy, podwyższony poziom hałasu lekko przeszkadza, gdy pragnie się ciszy, a odległości między placówkami, które znajdują się w różnych punktach na mapie danego miasta – bywają irytujące. Niewątpliwie są to pewnie utrudnienia dla kogoś, kto przeprowadza się z cichej, spokojnej miejscowości, jednak szereg zalet może wynagrodzić te niedogodności.

 

 

 

Czytaj również: Jakie mieszkania w dobie pandemii są najchętniej kupowane?

 

Mieszkanie w mieście ma swoje plusy i minusy. Choć nie panuje tu cisza i spokój jak na wsi, a życie wydaje się nieco zbyt szybkie – każdy może poszukać swojego idealnego miejsca. Nawet w największych metropoliach znajdują się osiedla, ulokowane w zielonych dzielnicach, bliżej natury, gdzie dobrze jest odpocząć od zgiełku. 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 18304 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 97

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >