Polskie ekorealizacje

Polskie ekorealizacje

Niezależnie od faktu, że recast dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków - EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) będzie obowiązywać budynki użyteczności publicznej dopiero od 2019 roku, niektórzy już dziś zwracają uwagę na budynki i ich efektywność energetyczną. Czytaj dalej

 

I nic dziwnego, gdyż to właśnie one zużywają najwięcej energii. Pojawiają się przypadki, gdzie energooszczędność stanowi kluczowy element w najnowszych inwestycjach budowlanych. Wysoki standard energetyczny jest więc mocno akcentowany w przetargach publicznych, które ich dotyczą. Basen olimpijski Floating Arena w Szczecinie to doskonały przykład realizacji przyszłych wymogów i przepisów dotyczących racjonalnego i uzasadnionego ekonomicznie gospodarowania energią. Oddany do użytku w listopadzie 2010 roku, nowoczesny obiekt wiąże się funkcjonalnie ze Szczecińskim Domem Sportu (dawniej Wojewódzkim Domem Sportu), który powstał w latach 60. ubiegłego wieku. Architekci, Marek Orłowski i Marek Szymański, stworzyli innowacyjny projekt pod względem rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych oraz energetycznych.

 

Czytaj również: Najromantyczniejsze lokalizacje Polski

 

Basen olimpijski jest miejscem treningów, zawodów i szkoleń, dlatego zdecydowanie nie przypomina typowego, kolorowego, plastikowego aquaparku. Inspirowany pracami Franka Lloyda Wrighta i Miesa van der Rohe'a, swym surowym charakterem nawiązuje do antycznego gimnazjonu, miejsca wysiłku i treningu, a nie zabawy. Nowoczesna bryła basenu wpisuje się harmonijnie w zastaną modernistyczną zabudowę. Drewniana konstrukcja, narzucona konkursem na projekt obiektu, łączy się z dużymi przeszklonymi powierzchniami oraz z dominującym strukturę inwestycji betonem – kamieniem współczesności. Przy powierzchni zabudowy 6 013 m2 i kubaturze 9 2831 m3, kwestie ocieplenia oraz wentylacji okazały się być poważnym wyzwaniem dla projektantów. Może właśnie dlatego Orłowski i Szymański zdecydowali się przekuć je w efektywny energetycznie atut obiektu?

 

 

Wysoką efektywność energetyczną Floating Areny uzyskano głównie dzięki ograniczeniu strat energii i ciepła poprzez właściwą termoizolację przegród obiektu oraz zastosowaniu skutecznych metod odzyskiwania ciepła. Istotnym elementem w projekcie są izolacje termiczne. W przypadku dachu zastosowano niepalną izolację ze skalnej wełny mineralnej ROCKWOOL – MONROCK MAX o wartości współczynnika przewodzenia ciepła 0,039 W/mK. Produkt ten znajduje zastosowanie w izolacji stropodachów niewentylowanych (dachów płaskich) bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachu, zarówno w układzie izolacji jedno, jak i dwuwarstwowej.

 

Czytaj również: Architekt na uzdrowisku

 

Ponadto, by zmniejszyć koszty wynikające ze strat ciepła na wentylacji, przewody i kanały wentylacyjne zaizolowane zostały matami ze skalnej wełny – ALU LAMELLA MAT. Produkty te przeznaczone są do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych. Ich odporność i sprężystość pozwala na idealne dopasowanie do izolowanego elementu, ponieważ maty utrzymują swoje właściwości i parametry nawet na zagięciach czy narożnikach.

 

 

Dodatkowo projektanci wykorzystali między innymi innowacyjny system odzysku ciepłej wody z natrysków, zaizolowany skalną wełną FLEXOROCK oraz OTULINĄ ROCKWOOL, przeznaczonymi do izolacji wszelkiego rodzaju rurociągów parowych, c.o., c.t., c.w.u. czy węzłów cieplnych. Produkty te idealnie nadają się do izolacji wszelkich kolan i zgięć, bez konieczności wycinania segmentów. W budynku zastosowano najnowocześniejsze urządzenia wentylacyjne z bardzo efektywnym systemem odzysku ciepła, redukując w ten sposób zapotrzebowanie obiektu na energię niezbędną do ogrzewania czy wentylacji.

 

Czytaj również: Architekci z dziećmi projektują przedszkole dla Żoliborza

 

Jak się okazało, w przypadku basenu, odpowiednia termoizolacja w połączeniu z wydajną wentylacją ma istotny wpływ na stworzenie optymalnego mikroklimatu na terenie obiektu. Oprócz utrzymania ciepła na terenie całej Floating Areny – na czym szczególnie zależało architektom - eliminuje ryzyko dyskomfortu termicznego, wilgotności, zaparowania, korozji, czy nawet pleśni. Ponadto, zintegrowane i odpowiednio zaprojektowane rozwiązania, poza znaczącą korzyścią dla środowiska, pozwoliły zapewnić przyjazne warunki oraz duży komfort pracy dla trenerów i zawodników.

 

 

Basen olimpijski w Szczecinie jest w rezultacie rozbudową i modernizacją publicznego obiektu sportowego przy zastosowaniu zintegrowanych i efektywnych energetycznie rozwiązań. Piotr Pawlak z Energy Design Center podkreśla, że EPBD zmusza dziś zarówno inwestorów jak i architektów do myślenia o kosztach eksploatacji danego obiektu. Uwzględnienie ich już na etapie zamówienia publicznego pozwala na wpisanie w projekt takich rozwiązań, które ograniczą odpowiednio straty ciepła przez przegrody oraz wentylacje. Realizacje tego formatu, co Floating Arena przyczyniają się do podnoszenia i umocnienia najnowszych standardów energetycznych w sektorze budowlanym w Polsce.

Źródło: Toolbox / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 18811 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 209

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >